چهارمین همایش گرامی داشت قیام تاریخی مردم تبریز درسال ۱۳۵۶، دردانشگاه تبریز برگزارشد

۲۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۷ کد : ۲۹۲۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۶۸
چهارمین همایش گرامی داشت قیام تاریخی مردم تبریز در سال ۱۳۵۶، با محوریت " ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ و مولفه‌های ماندگاری انقلاب اسلامی" در دانشگاه تبریز برگزارشد.
چهارمین همایش گرامی داشت قیام تاریخی مردم تبریز درسال ۱۳۵۶، دردانشگاه تبریز برگزارشد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز دراین همایش برگزاری چنین همایش هایی را در واکاوی و شناسایی نقاط قوت و ضعف و بویژه باز تعریف وظایف و رسالت دستگاه ها و متولیان امر در قبال انقلاب عنوان کرد و گفت: به برکت انقلاب و تلاش مردم و دولتمردان، ملت ایران دربسیاری از حوزه ها ازجمله تولید علم، انرژی هسته ای، سلول های بنیادی، هوا و فضا و کشاورزی به دستاوردهای خوبی رسیده است که متاسفانه برخی افراد با سیاه نمایی، سلایق شخصی و به بهانه روشن فکری نمی خواهند این دستاوردها دیده شوند.

وی بااشاره به جایگاه تولید علم ایران درمنطقه و جهان افزود: اگر دانشگاه های امروز را با دانشگاه های دوران رژیم پهلوی مقایسه کنیم به خوبی می توان به بسیاری از دستاوردهای انقلاب پی برد، به طوری که به برکت همین انقلاب، کشور در تولید علم در جایگاه ۱۶ دنیا قرار گرفته است.

دکترپورمحمدی ارائه واقعی دستاوردهای انقلاب، تبیین آرمان‌های انقلاب و حقایق حاکم برجامعه را در قبال نسل امروز و فردا ضروری بیان کرد و یادآورشد: نسل جوان ما درمعرض تهاجم فرهنگی دراستفاده از رسانه‌های اجتماعی جدید قراردارند و برخی مخالفان و دشمنان انقلاب و کشور نیز با برجسته کردن خدمات ناچیز رژیم غاصب پهلوی، سعی دارند تا آنان را در تشخیص راه درست دچار اشتباه کنند.

رئیس دانشگاه تبریز دربخش دیگر سخنان خود با اشاره به نقش قیام مردم تبریز در به ثمررسیدن انقلاب خاطرنشان کرد: قیام مردم تبریز کمر رژیم شاه را شکست و قیام را در کشور همه گیر کرد.

وی تصریح کرد: ملت آذربایجان و در راس آنها شهروندان شهر تبریز از زمان مشروطه تا انقلاب به عنوان پیشگامان حماسه ساز ایران مطرح بوده‌اند و درقیام ۲۹ بهمن تبریز سال ۵۶ نیز دانشگاه تبریز و دانشجویان آن نقش تعیین کننده داشتند و شهیدمحمد تجلا اولین شهید این قیام نیز از دانشجویان این دانشگاه است.

حجت الاسلام عباس نصیری‌فرد معاون بین‌الملل دانشمندان جهان اسلام نیز دراین همایش وجود رهبری، مردم بابصیرت و حرکت بر خط مقاومت را ازجمله مولفه‌های اصلی موفقیت انقلاب اسلامی ایران برشمرد و گفت: انحراف از خط فکری اسلام، مبانی انقلاب، خط امام راحل (ره) و حاکم شدن مکتب لیبرالیسم بر فرهنگ و اجتماع موجب مشکلات بسیاری درجامعه می شود و ازاین رو ضروری در این راستا مراقب های ویژه ای صورت گیرد.

وی باتاکید براینکه ایران درحال حاضر به عنوان قدرت منطقه ای مطرح است، افزود: نفوذ ایران درمنطقه و بویژه خاورمیانه موجب خشم آمریکایی ها شده چرا که آنها نمی خواهند منابع انرژی و بسیاری از ظرفیت های این منطقه را از دست بدهند و به همین خاطر با دشمنی با ایران پرداختند.

حجت‌الاسلام علی خدیوی مسئول نهادرهبری دانشگاه‌های استان نیز دراین همایش اظهارکرد: نوع مدیریت بحران و مشکلات درمواجهه با بحران، از اهمیت بالایی برخورداربوده و درادبیات دینی ما نیز بر این مهم تاکید شده است.

وی افزود: بصیرت مردم دراین میان نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند و با استفاده از بصیرت و آگاهی است که مردم یک کشور تهدیدها را به فرصت تبدیل می کنند و اگر به تاریخ مراجعه کنیم می بینیم که جنگ احد فرصتی بود که با کوچک ترین غفلت به تهدید تبدیل شد، اما اهل بیت (ع) از عاشورا که ظاهراً ضربه ای برای اهل بیت رسول‌الله (ص) بود، فرصتی بزرگ ساختند که قرن ها جهان را تحت تاثیر قرارداد.

حجت‌الاسلام خدیوی تاکیدکرد: درگفتمان انقلاب اسلامی، استعمار و ذلت جایگاهی ندارد و امید است مردم نیز با تکیه بر آگاهی و بینش اسلامی در راستای تحقق هرچه بیشتر آن تلاش کنند.

 

کلید واژه ها: تبریز