کنفرانس "بین‌المللی سازی دانشگاه، جهت‌گیری و چالش‌ها" دردانشگاه شهید چمران اهوازبرگزارشد

۲۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۰ کد : ۲۹۲۰۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۴۹
کنفرانس بین‌المللی سازی دانشگاه، جهت‌گیری و چالش‌ها ازسوی مدیریت امور علمی و بین‌الملل دانشگاه شهیدچمران اهواز، برگزار شد.
کنفرانس "بین‌المللی سازی دانشگاه، جهت‌گیری و چالش‌ها" دردانشگاه شهید چمران اهوازبرگزارشد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترغلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز دراین نشست، بیان کرد: درمدیریت دانشگاه همگی سهیم هستیم زیرا مدیریت دانشگاه برپایه مدیریت دانشکده‌ها استوار است.

وی افزود: دانشگاه‌ها درمسئله بین‌المللی سازی به دنبال درآمدزایی نیستند بلکه در وهله نخست انتقال فرهنگ و زبان فارسی به دانشجویان غیرفارسی‌زبان، اهمیت دارد.

درادامه معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهیدچمران اهواز بابیان اینکه در بحث بین‌المللی سازی، برنامه استراتژیک و برنامه کسب‌وکار دانشگاه در حوزه بین‌الملل درحال اجرا است، گفت: همکاران باید دراین زمینه پروپوزال‌های خود را ارائه دهند تا پس از انجام تصحیحات لازم کار اجرایی خود را آغاز کنیم.

 

دکترابراهیم حاجی دولو درهمایش بین‌المللی سازی دانشگاه شهیدچمران اهواز، اظهارکرد: یکی از مسائلی که برای دانشگاه بااهمیت است بحث برنامه محوری دردانشگاه‌ها است که باید درچند سطح دانشگاه، دانشکده، گروه و سپس دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را نشان دهد.

وی افزود: وزارت خانه درخصوص برنامه‌ریزی برای اعضای هیئت علمی تأکید کرده است که دانشگاه باید برای اعضای هیئت‌علمی برنامه تحقیقات جهت‌داری داشته باشد.

دکترحاجی دولو بابیان اینکه یکی از برنامه‌ها و محورهایی که تعیین‌شده، همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها است، تأکیدکرد: همچنین یکی از راهبردهایی که درنقشه جامع علمی کشور مطرح‌شده، همکاری‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها است که دراین رابطه برنامه‌های بین‌المللی سازی درحال اجرا است.

وی درخصوص برنامه‌های لازم برای بین‌المللی سازی دانشگاه تصریح کرد: افزایش برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی، استفاده از استادان بین‌المللی و دعوت از این استادان برای شرکت درکنفرانس‌ها به منظور افزایش ارتباطات، استفاده از این استادان به عنوان استاد مشاور دوم، استاد راهنمای دوم ازجمله مسائلی است که درگسترش فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه بسیارمؤثر است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهیدچمران اهواز گفت: دانشگاه سالانه حدود ۴۰۰ مقاله درپایگاه اسکوپوس ارائه می‌دهد که براساس بررسی‌های انجام‌شده حدود یک‌پنجم این تعداد با همکاری دانشگاه و استادان خارجی ارائه‌شده است.

دکترحاجی دولو ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت‌هایی که باید در زمینه بین‌المللی سازی دانشگاه انجام شود جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه، همچنین همکاری برای تبادل خدمات آزمایشگاهی حداقل با کشورهای همسایه است.

وی درادامه افزود: استادان دانشگاه باید درمجلات غیرفارسی‌زبان و برخی مجلات فارسی‌زبان نیز فعالیت داشته باشند. دردانشگاه حدود هزار و ۲۰۰ دانشجوی دکترا وجود دارند، سال گذشته تنها ۱۲ فرصت مطالعاتی برای دانشجویان تعریف شد و ۱۳ فرصت مطالعاتی دیگر نیز در حال اجرا هستند. تشویق دانشجویان دکتری به استفاده از فرصت‌های مطالعاتی می‌تواند برای دانشگاه بسیار مفید باشد.

مدیر دفترهمکاری‌های بین‌الملل دانشگاه شهید چمران اهواز نیز با تشریح جزئیات و اهداف پروژه بین‌المللی سازی این دانشگاه، گفت: هدف ما در پروژه این است که در ایجاد نوآوری در سطح بین‌المللی مشارکت داشته باشیم.

دکترکریم لویمی مطلق درهمایش بین‌المللی سازی دانشگاه شهیدچمران اهواز، اظهارکرد: دانشگاه شهیدچمران جزو کنسرسیومی است که توانست از اتحادیه اروپا گرنتی برای بین‌المللی سازی اخذ کند.

وی افزود: این گرنت برای اجرای سیاست‌ها نیست، بلکه برای شناساندن سیاست‌های آموزش عالی است که پروپوزال این طرح توسط دانشگاه آلیکانته اسپانیا به اتحادیه اروپا ارائه‌شده است.

دکترلویمی درخصوص عواملی که موجب می‌شود دانشگاه‌ها در جستجوی بین‌المللی سازی باشند، گفت: جابه جایی نیروی کار، افزایش میزان سرمایه‌گذاری خصوصی و کاهش حمایت از آموزش و آموزش مداوم ازجمله این دلایل هستند.

مدیردفترهمکاری‌های بین‌الملل دانشگاه شهیدچمران اهواز گفت: بین‌المللی سازی منافع مختلفی دارد، به‌طور مثال از استاد ممتاز دعوت می‌شود تا یک سمینار دردانشگاه برگزار کند و اعضای هیئت‌علمی می‌توانند از این فرصت استفاده کنند، با این اقدامات نیروی انسانی دانشگاه نیز از نظر علمی ورزیده می‌شود. افزایش شناخت و رشد آگاهی فرهنگی، رشد پژوهش، افزایش دانش، افزایش اعتبار و شهرت مؤسسه از دیگر مزایای بین‌المللی سازی هستند.

دکترلویمی مطلق تصریح کرد: هرچه همکاری ما با دانشگاه‌های دیگر بیشتر باشد این مسئله به نفع نظام سیاسی ما خواهد بود، همچنین پس از تعیین اهداف و دستاوردهای دانشگاه درخصوص بین‌المللی سازی، دانشگاه باید نسبت به مسائلی که انجام آن‌ها را برعهده می‌گیرد متعهد باشد. افراد مختلفی می‌توانند درروند بین‌المللی سازی کمک کنند که سازمان‌های بیمه و انجمن‌های غیرتخصصی، بنیادهای آموزشی خصوصی و غیرخصوصی ازجمله این گروه‌ها هستند.

کلید واژه ها: شهیدچمران