همایش امنیت اطلاعات و ارتباطات در پردیس دانشگاه مازندران برگزار شد

۲۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۱۳ کد : ۲۹۲۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۹۲
همایش امنیت اطلاعات و ارتباطات با همکاری مرکز آپا دانشگاه مازندران و با حضور مهندس سجادی معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران در سالن همایش دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران برگزار شد.
همایش امنیت اطلاعات و ارتباطات در پردیس دانشگاه مازندران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این همایش دکتر محمدحسین فاطمی معاون پزوهش و فناوری دانشگاه مازندران با بیان این نکته که براساس برخی گزارشات، روزانه حدود ۴۵۰ هزار حمله اینترنتی و تهدید سایبری در جهان انجام می شود، گفت: بخشی از این موارد به مسائلی که در درون کشورها در حال وقوع است برمی‌گردد و این آمار بالا نشان دهنده حجم تهدیدات و آسیب‌هایی است که از این جنبه می‌تواند فضای سایبری کشور را مورد تهدید قرار دهد و باید تدبیر ویژه‌ای برای مقابله با آن اندیشیده شود.

وی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت لازم برای مقابله با این تهدیدها، افزود: آنچه که در این میان لازم و ضروری به نظر می رسد، توانمندسازی و آموزش نیروهای متخصص در زمینه امنیت سایبری است. در همین راستا، راه‌اندازی گروه‌های تخصصی در زمینه آگاهی بخشی، پشتیبانی و امداد در فضای تبادل اطلاعات کشور (آپا) در دستور کار سازمان فناوری اطلاعات کشور قرار گرفت.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران در بخش دیگری از سخنان خود، هدف از ایجاد این مرکز را فعالیت سازمان‌یافته و تخصصی در زمینه پیشگیری از آسیب‌ها و حوادث امنیتی و سایبری، ارتقای دانش و فناوری و ایجاد بستری مناسب برای پیوند پژوهش‌های دانشگاهی با نیازهای جامعه و تربیت نیروهای پژوهشگر در کشور عنوان کرد.

وی در ادامه به دلیل قرارگرفتن این مرکز در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: از آنجایی که نوع فعالیت‌هایی که در این مراکز انجام می‌شود، عمدتاً دانش بنیان هستند، این مراکز معمولاً در دانشگاه ها مستقر می شوند. در استان مازندران نیز با توجه به اینکه دانشگاه مازندران به عنوان محور آموزش عالی در استان به شمار می آید، ‌ این مرکز با همکاری سازمان فناوری اطلاعات در شهریور ۹۵ در دانشگاه مازندران افتتاح شد.

دکتر فاطمی به بخشی از خدماتی که در این مراکز ارائه می شود اشاره کرد و افزود: این مراکز می‌توانند در موضوع رصد آسیب‌پذیری موجود در پایگاه‌های مختلف سایبری، همکاری بسیار خوبی با مراکز موجود در استان داشته باشند. همچنین گزارش آسیب پذیری و حفره های امنیتی، تحقیق و توسعه بر روی پروژه های مرتبط با امنیت سایبری، مشاوره امنیتی و آزمون‌های نفوذپذیری مختلف از جمله اقداماتی است که این مراکز می توانند در همکاری با سایر نهادها و سازمان ها در سطح استان انجام دهند.

وی در خاتمه، تداوم برگزاری چنین همایش‌هایی را زمینه ساز ارتقای دانش فنی و تخصصی در سطح استان و تقویت نیروهای متخصص بومی در حوزه امنیت سایبری دانست.