با همت محققان دانشگاه مازندران و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل طراحی زیست حس گر جهت بررسی توالی DNA انجام شد

۲۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۹ کد : ۲۹۲۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۹۱
محققان دانشگاه مازندران و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، زیست حس‌گری طراحی کرده‌اند که می‌تواند جهت بررسی توالی DNA به کار گرفته شود.
با همت محققان دانشگاه مازندران و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل طراحی زیست حس گر جهت بررسی توالی DNA انجام شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مزیت‌های اصلی زیست حس‌گر طراحی شده قیمت اندک، پاسخ سریع، طراحی ساده و ابعاد کوچک در مقایسه با سایر ابزارهای موجود جهت به دست آوردن اطلاعاتی در مورد توالی یک ژن خاص است.

بر پایه این گزارش، دکتر جهانبخش رئوف عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران در این‌باره گفت: تشخیص بهتر، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها، نیازمند ابزارهایی با عملکرد سریع و دقت کافی برای تعیین توالی DNA است. یکی از این ابزارها زیست حس‌گرها هستند. در این بین، دسته‌ای از آن‌ها با عنوان زیست حس‌گرهای دو رگه سازی DNA ، امیدها را برای دستیابی به اطلاعات اختصاصی درباره روند ترتیب DNA افزایش داده است.

وی در ادامه با ذکر این نکته که شناسایی نقص‌های ژنتیکی به کمک ابزارهای زیستی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، مستلزم صرف وقت و هزینه زیاد است، افزود: در این کار مبادرت به ساخت زیست حس گری با استفاده از سیستم پیل سوختی میکروبی ( MFC ) شده است. هدف این تحقیق به دست آوردن اطلاعاتی در مورد توالی یک ژن خاص توسط این حس گر بوده که در مقایسه با روش‌های دو رگه سازی مرسوم، ساد‌ه‌تر، کوچک‌تر، سریع‌تر و ارزان قیمت‌تر باشد.

دکتر رئوف در توضیح مزیت‌های اصلی زیست حس گر طراحی شده خاطرنشان کرد: زیست حس گر DNA طراحی شده، با به کارگیری سیستم MFC ، خودکار و قابل حمل است. ضمن اینکه این زیست حس‌گر، حساسیت و گزینش‌پذیری بالایی در برابر توالی DNA هدف داشته و از حد تشخیص پایینی نیز برخوردار است.

وی در ادامه افزود: در آزمایش‌های طراحی شده از این زیست حس‌گر، جهت تعیین مقدار توالی DNA هدف در سرم از خون انسان استفاده شده که نتایج قابل قبولی در پی داشته است. لذا در صورت تکمیل مطالعات و دستیابی به تولید انبوه، این زیست حس‌گر در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کاربرد خواهد داشت. همچنین، می‌تواند نقش مهمی در تشخیص‌های بالینی بیماری‌های توارثی و عفونی، برای شناسایی ارگانیسم‌های آلوده کننده مواد غذایی، بررسی‌های زیست محیطی و تحقیقات جنایی نیز داشته باشد.

گفتنی است این اختراع تحت عنوان "ساخت زیست حس گر DNA خودکار و قابل حمل برای تشخیص نقص‌های ژنتیکی با استفاده از سیستم پیل سوختی میکروبی" با شماره ثبت ۸۹۲۲۶ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شده است. این تحقیقات حاصل همکاری مریم اصغری دانشجوی دکترای شیمی تجزیه دانشگاه مازندران، دکتر جهانبخش رئوف عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران و دکتر مصطفی رحیم نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است.

نتایج این کار در مجله Biosensors and Bioelectronics با ضریب تاثیر ۷/۴۷ (جلد ۷۲، سال ۲۰۱۶، صفحات ۱۷۳ تا ۱۷۶) به چاپ رسیده است.