ایجاد زیرساخت های نرم افزاری برای پیشگیری از سرقت علمی ادبی دردانشگاه صنعتی اصفهان

۲۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۷ کد : ۲۹۱۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۵۳
دانشگاه صنعتی اصفهان با بهره‌گیری از قوی‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزار بررسی اصالت متون انگلیسی، زیرساخت‌های لازم به منظور پیشگیری از سرقت علمی را فراهم کرده است.
ایجاد زیرساخت های نرم افزاری برای پیشگیری از سرقت علمی ادبی دردانشگاه صنعتی اصفهان

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدمهدی ابطحی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلام این خبر گفت: سرقت ادبی که براساس استفاده آگاهانه در بسیاری از موارد ناآگاهانه از مقالات خود یا دیگران رخ می‌دهد یکی از دغدغه‌های مهم نمایه‌های بین‌المللی و نیز یک تخلف علمی برای افراد و دانشگاه‌ها می‌باشد.

وی افزود: دانشگاه صنعتی اصفهان علی‌رغم اینکه دارای کمترین تعداد این‌گونه مقالات است، جهت اطمینان بیشتر از اشکالات ناخواسته، اقدام به تهیه معتبرترین نرم‌افزار سرقت ادبی با نام iThenticate کرده است.

دکتر ابطحی تصریح کرد: این نرم‌افزار قوی‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزاری است که با بهره‌گیری از پایگاه داده غنی Crossref به تشخیص تشابه متن مقالات با سایر اسناد علمی پرداخته و سرویس تشخیص سرقت ادبی برای اطمینان از اصالت نوشته قبل از انتشار را ارائه می‌کند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به ویژگی‌های خاص این نرم‌افزار، افزود: این نرم‌افزار با مقایسه یک نوشته با پایگاه داده شامل بیش از ۶۰ میلیارد صفحه وب و ۱۵۵ میلیون آیتم محتوایی مشتمل بر ۴۹ میلیون اثر از ۶۰۰ انتشارات علمی مشارکت کننده در Crossref ، تقریباً هیچ سندانگلیسی منتشر شده در وب را از قلم نمی اندازد.

وی خاطرنشان کرد: نرم افزار تهیه شده، توسط Turnitin که رهبری بررسی سرقت ادبی و بررسی اصالت متون را در مؤسسات آموزشی سراسر جهان برعهده دارد گسترش یافته است.