اجرای موفق طرح های شرکت در حوزه آب و محیط زیست از دستاوردهای دانشگاه ایلام در حوزه ارتباط با صنعت می باشد

۲۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۸ کد : ۲۸۳۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۳
معاون پژوهشی دانشگاه ایلام گفت : اجرای موفق طرح های شرکت در حوزه آب و محیط زیست از دستاوردهای دانشگاه ایلام در حوزه ارتباط با صنعت می باشد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر حسین مهدی زاده معاون پ...
معاون پژوهشی دانشگاه ایلام گفت : اجرای موفق طرح های شرکت در حوزه آب و محیط زیست از دستاوردهای دانشگاه ایلام در حوزه ارتباط با صنعت می باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر حسین مهدی زاده معاون پژوهشی دانشگاه ایلام  در خصوص تأثیر     پژوهش و فناوری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت گفت:     برگزاری هفته پژوهش به شکلی که در حال حاضر برگزار می شود در تقویت ارتباط تا حدودی مؤثر بوده ولی در تبدیل علم به ثروت خیلی موفق نمی باشد، البته اجرای نمایشگاه های فن بازار در سال های اخیر این نقطه ضعف را تا حدودی پوشش داده ولی نبود بخش خصوصی فعال و رقابتی نبودن اقتصاد ایران و ماهیت دانش آن مانع از رشد تجاری سازی فعالیت های پژوهشی  می باشد.
وی در خصوص ارتباط صنعت و داتشگاه در دانشگاه  ایلام افزود: دانشگاه ایلام در حال عقد تفاهم نامه های علمی و پژوهشی با ادارات استان بوده ولی در زمینه ارتباط با بخش خصوصی موفق نبوده ایم. وضعیت اعتبارات پژوهشی در سال گذشته در کشور خوب نبود و سفارش طرح های پژوهشی دستگاه ها به شدت افت کرده بود ولی خوشبختانه دانشگاه ایلام در سال جاری موفق به عقد قراردادهای قابل قبول در قالب طرح پژوهشی با دستگاه های استان شده است.
معاون پژوهشی دانشگاه ایلام در خصوص برپایی هر چه بهتر مراسم هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه ها گفت: به نظر می رسد که هفته پژوهش باید در دل یک مجموعه فعالیت های دیگر در قالب یک طرح جامع بتواند در ارتقا ی فعالیت های پژوهشی مؤثر باشد ولی در حال حاضر و به صورت فعلی فقط در بعد معرفی و شناساندن فعالیت های پژوهشی موفق است.
دکتر مهدی زاده در خصوص میزان هماهنگی و همکاری دستگاه های اجرایی استان ایلام با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری این استان افزود: در دو سال اخیر دانشگاه  ایلام در برقراری ارتباط با استانداری و سایر دستگاه های استان موفق بوده و توانسته است حضور فعال تر و پر رنگ تری در مجامع استان داشته باشد.
وی درمورد تخصیص بودجه پژوهش در سطح کشور گفت: تخصص اعتبارات پژوهش می بایست در دو سطح ملی و استانی و ذیل یک مؤسسه علمی پژوهشی بی طرف و بر اساس نیازهای جامعه و یا ایده های نوآورانه برتر باشد و اطلاع رسانی صحیح در خصوص نحوه هزینه کرد آنها و شیوه تقسیم آنها بین نهادها و افراد و شرکت ها صورت گرفته و شفاف سازی کامل صورت گیرد زیرا به نظر میرسد تخصیص کنونی در قالب دستگاه های اجرایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کارآمد نباشد.
معاون پژوهشی دانشگاه ایلام درخصوص دستاورد این دانشگاه  درحوزه ارتباط با صنعت اظهارداشت:   اجرای موفق طرح های شرکت در حوزه آب و محیط زیست از دستاوردهای دانشگاه ایلام در حوزه ارتباط با صنعت می باشد.
دکترمهدی زاده  درخصوص تحقق دانشگاه های نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین گفت:   دانشگاه در حال طراحی طرح جامع آموزش کارآفرینی و سپس اجرای آن بوده و در حال تقویت مرکز رشد و فناوری می باشد.
معاون پژوهشی دانشگاه ایلام در خصوص حضور رسانه های جمعی در هفته پژوهش و چگونگی روز و تاریخ آن اظهارداشت : همکاری دانشگاه با رسانه های جمعی در سطح استان بسیار خوب است و به امید خدا با حضور شایسته این عزیزان برنامه های این هفته به درستی در سطح کشور انعکاس خواهد یافت.