اجرای طرح کاهش تلفات برق و روشنایی سنجی خودکار خیابان ها در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۳۱ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۹ کد : ۲۸۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۷۳
قطب علمی رشته قدرت دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ورود جدی به چندین پروژه تحقیقاتی صنعتی، کاهش میزان تلفات ناشی از هدر رفت انرژی در شبکه های برق و بهینه سازی مصرف برق را در دستور کار قرار داده است. به گزار...
قطب علمی رشته قدرت دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ورود جدی به چندین پروژه تحقیقاتی صنعتی، کاهش میزان تلفات ناشی از هدر رفت انرژی در شبکه های برق و بهینه سازی مصرف برق را در دستور کار قرار داده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  قطب علمی  رشته قدرت، قدیمی ترین قطب علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر محسوب می شود که سال 1379 در دانشکده مهندسی برق راه اندازی شده است.
این قطب، هفت عضو هسته مرکزی و هشت عضو همکار دارد که همگی آنها از استادان مطرح رشته مهندسی برق هستند و یکی از آنها استاد ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های کانادا است.
مدیر قطب علمی قدرت دانشگاه امیرکبیر به  وجود چهار قطب علمی در دانشکده مهندسی برق این دانشگاه اشاره کرد و گفت: قطب قدرت یکی از قوی ترین قطب های علمی در زمینه تخصصی خود به شمار می آید و براساس رتبه بندی های وزارت علوم، سه نفر از اعضای این قطب، جزو 10 عضو هیئت علمی برتر کشور در رشته مهندسی برق شناخته شده اند.
دکتر سید حسین حسینیان، حمایت مادی و معنوی را موجب دلگرمی و پیشرفت قطب های علمی دانست و گفت: متاسفانه بودجه های ما از سال 79 یا کاهش یافته یا بدون تغییر مانده است به عنوان مثال، بودجه قطب علمی قدرت در سال 79 و بدو فعالیت، 40 میلیون تومان بود که این رقم در سال 93 به زیر 40 میلیون تومان رسید.
وی افزایش آمار قطب های علمی در کشور را عامل اصلی کاهش بودجه های هریک از آنها برشمرد و گفت:به طور طبیعی وقتی تعداد قطب ها زیاد می شود، اعتبارات محدود وزارت علوم میان آنها تقسیم شده و به هر یک سهم کمتری می رسد.
استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد:با وجود محدودیت بودجه، ما بیشتر به دنبال دریافت حمایت معنوی و به رسمیت شناخته شدن بیشتر قطب ها هستیم به گونه ای که وزارتخانه ها و بخش های صنعتی خارج از دانشگاه، تعامل بهتری با قطب های علمی داشته باشند و در طرح های خود از پتانسیل و نظرات کارشناسی آنها استفاده کنند.
حسینیان که خود مجری یکی از این نرم افزارهاست گفت: وزارت نیرو به این نتیجه رسیده که باید به سمت استفاده از نرم افزارهای ملی برودو در همین راستا از توان متخصصان داخلی بهره گیرد ومن کار طراحی و ساخت یکی از نرم افزارها را به عنوان 'دنیای سیستم های قدرت' PSW از حدود 20 سال قبل آغاز کرده ام و یکی دیگر از اعضای قطب علمی دکتر شهرام کوهساری نیز یک نرم افزار کاربردی دیگر در زمینه قدرت را در دست اقدام دارد.
حسینیان از تعریف پروژه ای به منظور کاهش تلفات در سیستم های قدرت توسط اعضای قطب علمی قدرت دانشگاه امیرکبیر خبر داد و گفت: سالانه شاهد چندین میلیارد دلار خسارت به کشور در شبکه های برق هستیم که برخی ناشی از برق دزدی و بهره برداری های غیرمجاز و برخی ناشی از تلفات فنی است.
حسینیان با استناد به آمارهای موجود، میزان هدررفت سالانه بخش انرژی کشور را حدود 12 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بخش عمده این هدررفت مربوط به بخش های الکتریکی است که یک عدد نجومی محسوب می شود.
وی ادامه داد: بنا بر اعلام مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، هر یک درصد تلفات در شبکه انتقال و توزیع برق کشور برابر با اتلاف حداقل 700میلیون دلار سرمایه است به این معنی که با کاهش تلفات 21 درصدی برق به 10 درصد، می توان از حداقل هفت میلیارد دلار سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه بی نیاز شد.
مدیر قطب علمی قدرت دانشگاه امیرکبیر به مصوبات حمایتی مجلس شورای اسلامی درخصوص کاهش تلفات برق کشور نیز اشاره کرد و گفت: مجلس، قوانین متعددی در این زمینه تصویب کرده، از جمله تبصره بند ج ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه ها که به کاهش تلفات تا 14 درصد در سال پایان برنامه پنجم تاکید دارد و بند ز ماده 133 قانون برنامه پنجم توسعه که زمینه حضور بخش خصوصی را در کاهش تلفات برق فراهم می کند اما متاسفانه به دلیل ریسک و هزینه بالا، کسی برای ورود به این حوزه رغبت نشان نمی دهد.
حسینیان، اجرای پروژه روشنایی سنجی خیابان های کشور به طور اتوماتیک را یکی دیگر از طرح های در دست اقدام قطب علمی قدرت دانشگاه امیرکبیر معرفی کرد و گفت: این پروژه در تهران تحویل داده شده و در پنج استان کشور نیز درحال انجام است.
وی درباره جزییات این پروژه توضیح داد: در این طرح، با استفاده از یک دستگاه سیار، میزان روشنایی خیابان ها در ساعت های مختلف شبانه روز اندازه گیری می شود تا برنامه ریزی لازم برای تامین نور استاندارد در زمان های مختلف صورت گیرد.
استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه موجب صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی برق می شود زیرا در ساعت هایی که محیط خیابان، روشن تر است نور کمتری از لامپ های موجود ساطع می شود و به تدریج با تاریک شدن خیابان، نور بیشتری به محیط تابانده می شود و علاوه بر صرفه جویی اقتصادی، نقش مهمی در کاهش تصادفات دارد.