اجرای طرح پژوهشی چترهای سایه‌ساز در دانشگاه یزد

۱۸ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۳ کد : ۲۸۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۸
دکتر حسین پورمهدی قائم‌مقامی عضو هیئت علمی گروه معماری دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد طراح و مجری چترهای سایه‌ساز، این طرح پژوهشی را تشریح کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پورمهدی قائم‌مقام...
دکتر حسین پورمهدی قائم‌مقامی عضو هیئت علمی گروه معماری دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد طراح و مجری چترهای سایه‌ساز، این طرح پژوهشی را تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پورمهدی قائم‌مقامی در این خصوص گفت: بر اساس نیازی که به وجود سایه‌سازهایی در جلوی ورودی ساختمان آمفی‌تئاتر دانشگاه یزد احساس می‌شد، در تابستان ۹۴ پیشنهاد طراحی چترهای سایه‌ساز برای پاسخ‌گویی به ضرورت مطرح شده ارائه شد.
وی افزود: پس از بحث وتبادل نظر مقرر شد، پروژه مذکور در قالب یک طرح پژوهشی به سرپرستی اینجانب و همکاری محمد حسینی بیوکی دانش‌آموخته دانشکده هنر و معماری، با مطالعه، طراحی و ساخت سایه‌سازی مناسب برای ضرورتی که مطرح شده بود به انجام برسد و در نهایت طرحی شامل چهار عدد سایه‌ساز چتری چیده شده در مجاورت آب‌نمای ساختمان مرکزی انتخاب شد.
وی در تشریح این سایه‌سازها گفت: سایه‌ساز چتری ساخته‌شده فضایی به ابعاد ۶*۶ متر را به شکل مربع تحت پوشش خود قرار می‌دهد. سازه‌ این سایه‌ساز از دو بخش فولادی و چوبی تشکیل شده، بخش فولادی در پایین سازه قرار دارد و از ورق یک سانتی‌متری و با دستگاه برش CNC فلز تهیه شده و ارتفاع آن ۲۰۰ سانتی‌متر است.
دکتر قائم‌مقامی افزود: بخش بالای سازه از جنس چوب روسی است که در عین مقاومت و ضریب میرایی بسیار مطلوب برای چنین پروژه‌ای، موجب سبک شدن کل سازه به میزان قابل‌توجهی شده است. این قطعات چوبی به وسیله‌ واسطه‌های فلزی و با جزئیات خاص این پروژه به یکدیگر وصل شده‌اند. ارتفاع سازه از روی صفحه‌ستون تا نوک ستون مرکزی ۳۵۰ سانتی‌متر و تا نوک تیرهای چوبی ۴۵۰ سانتی‌متر است.
به گفته وی بخش فولادی ستون مرکزی سایه‌ساز از چهار ستون و بخش چوبی آن از دوازده ستون تشکیل شده است. به هرکدام از این دوازده ستون، یک تیر چوبی متصل است. این تیرها از لحاظ طول و زاویه‌ اتصال به ستون‌های چوبی به دو دسته تقسیم می‌شوند. این تفاوت در طول و زاویه‌ اتصال برای به دست آمدن هندسه‌ مربع اعمال شده است. دهانه‌های ایجاد شده توسط این تیرهای چوبی به وسیله‌ پارچه‌ تارپولین برای ایجاد سایه با دیتیل خاص این پروژه پوشانده شده است. این دهانه‌ها توسط کابل‌های فولادی و با دیتیلی ساده ولی نو ثابت شده‌اند تا در زمان وزش باد موجب حرکت هماهنگ سازه شوند.
وی ویژگی اصلی این طرح را کاملاً پیش‌ساخته بودن آن و استفاده از اتصالات خشک در تمام اجزای آن (پیچ‌ومهره) عنوان کرد و تصریح کرد: در این طرح به راحتی می‌توان قطعات را به محل نصب حمل کرد و بدون نیاز به تخصص ویژه‌ای تنها با استفاده از سه نفر تمام سازه را مونتاژ و در صورت لزوم آن را باز و به راحتی در مکانی مناسب انبار کرد.
دکتر قائم‌مقامی در خاتمه با اشاره به همکاری مدیر دفتر طرح‌های عمرانی یادآور شد: در حال حاضر یکی از چهار سایه‌ساز در محل مورد نظر اجرا و نصب شده است و در آینده نزدیک، سه سایه‌ساز دیگر نیز نصب خواهند شد.