اجرای طرح پایش سلامت دانشجویان دردانشگاه یزد

۰۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۵ کد : ۲۸۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۹
دکترحسن زارعی رئیس مرکزمشاوره وبهداشت دانشگاه یزد از اجرای طرح پایش سلامت برای بیش از 4000 دانشجوی جدیدالورود این دانشگاه خبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترزارعی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایا...
اجرای طرح پایش سلامت دانشجویان دردانشگاه یزد
دکترحسن زارعی رئیس مرکزمشاوره وبهداشت دانشگاه یزد از اجرای طرح پایش سلامت برای بیش از 4000 دانشجوی جدیدالورود این دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترزارعی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام محرم و با بیان حدیثی از امام حسین(ع) گفت: نیاز مردم به شما از نعمت های خداست برای شما، از نعمت های خدا خسته نشوید.
وی افزود: ما در مرکز مشاوره به نحوی افراد به ما نیاز دارند و ما نباید از نیاز مردم خسته شویم زیرا این نعمتی است که خداوند به ما داده است و باید جوابگوی نعمت خداوند باشیم.
دکترزارعی با اشاره به این مطلب که مرکز مشاوره وبهداشت دانشگاه باتوجه به سابقه بسیارطولانی که درحوزه خدمات رسانی به دانشجویان و کارکنان و خانواده های آن ها دارد، گفت: از مهرماه امسال با کادر جدید و مجرب با حضور اعضای هیئت علمی و غیرهیئت علمی آماده ارائه خدمات است.
وی درخصوص طرح پایش که برای دانشجویان ورودی جدید انجام می شود، افزود: هرساله درآغاز سال تحصیلی طبق بخشنامه وزارت علوم برای تمام موسسات و دانشگاه ها، بحث پایش سلامت جسم و روان برای دانشجویان ورودی سال جدید انجام می شود. این طرح به مدت یک ماه ادامه دارد که شامل پرسشنامه دینداری، سلامت روان و معاینات پزشکی است.
دکترزارعی هدف ازاین طرح را این گونه بیان کرد که دانشجویانی که وارد دانشگاه شده اند و از محیط خانواده و مدرسه جدا شده اند یک سری اطلاعات اولیه از نظر جسمی و روانی آنها به دست آید و اگر دانشجویی دارای مشکلات جسمی و یا روحی باشد بتوانیم شناسایی کنیم و تمام اقدامات لازم برای آنها به عمل آید چراکه عقل سالم دربدن سالم است و هنگامی که یک دانشجو قرار است بخشی از عمرخود را در خوابگاه و هم اتاقی بگذراند لازم است که از نظر جسمی و روانی چکاپ شود.
رئیس مرکزمشاوره وبهداشت دانشگاه یزد درادامه گفت: دانشجویان صادقانه پرسشنامه ها را تکمیل کنند و این اطمینان را داشته باشند که تمام پرسشنامه ها محرمانه است و حسن این پرسشنامه ها این است که اگر درآینده برای آنها در زمینه رفتاری و شخصیتی و افت تحصیلی مشکلی ایجاد شد ما بتوانیم به پرونده آنها استناد کنیم و درجهت حمایت دانشجو گام برداریم.
وی افزود: دراین طرح که از 26 مهرماه آغاز و تا 29 آبان ماه سال جاری ادامه دارد کتاب هایی با عنوان سازگاری با زندگی دانشجویی، خانواده و دانشجو، زندگی سالم به دور از مواد و کتاب پیام های مشاوره ای که هر ماه چاپ می شوند ارائه می شود.
دکتر زارعی با اشاره به فعالیت های این مرکز گفت: مرکز مشاوره به غیر از انجام طرح پایش، ارائه مشاوره های خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره کودک، درمان اختلال های وسواس و افسردگی از عمده فعالیت های مرکز مشاوره دانشگاه است.
وی که عضو هیئت علمی گروه روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه یزد است، افزود: 19 نفر مشاور و روانشناس و روانپزشک که برخی از داخل دانشگاه و برخی دیگر از بیرون دانشگاه و کسانی که صلاحیت علمی این کار را دارند و در شان برند دانشگاه باشند دراین مرکز فعالیت دارند و از ساعت 8صبح تا 6 بعدازظهر آماده ارائه خدمات هستند.
دکترزارعی استقبال دانشجویان از خدمات مرکز را چشمگیر دانست و گفت: به طور متوسط هفته ای 40 مورد به مرکز مشاوره مراجعه می کنند.
رئیس مرکزمشاوره وبهداشت دانشگاه یزد گفت: تمام مطالبی که در مرکز مشاوره توسط دانشجویان بیان می شود به صورت کاملا محرمانه می ماند و دانشجویانی که با مشکلات فردی، شخصیتی و رفتاری مواجه هستند با آرامش و اطمینان خاطر به مرکز مراجعه کنند.
وی از راه اندازی مرکز مشاوره مذهبی و مشاوره حقوقی در آینده ای نزدیک خبر داد و درادامه توضیح داد: کسانی که با مشکلاتی در زمینه ارتباطی و اعتقادی و مسائل حقوقی مواجه هستند با راه اندازی این مرکز می توانند مشاوره بگیرند.
دکترزارعی درادامه گفت: کارگاه هایی درخصوص مهارت های زندگی، اضطراب تحصیلی و ارتباط با هم اتاقی در خوابگاه ها، مهارت های پیش از ازدواج و کارگاه های پیشگیری از اعتیاد و مسائل مربوط به دانشجویان و دانشگاه در مرکز مشاوره به طور جامع و کامل به دانشجویان ارائه می شود.
وی افزود: خدمات مرکز مشاوره  طبق اولویت به سه گروه دانشجویان، کارکنان شامل اعضای هیئت علمی و غیرهیئت علمی و همچنین سایرین که از بیرون از دانشگاه می توانند مراجعه کنند، ارائه می شود.
دکتر زارعی گفت: مرکز مشاوره درنظر دارد کادر خود را تقویت کند تا بتواند به نحو احسن خدمات را ارائه کند.
وی درادامه افزود: درجلسه اخیر هیئت رئیسه بنا به مصوبه سازمان بهزیستی و سازمان انجمن روانشناختی و مشاوره  مقرر شد تعرفه ها براساس 70 درصد تعرفه سازمان بهزیستی گرفته شود و براین اساس نرخ های مرکز مشاوره طبق تعرفه بهزیستی و انجمن روانشناختی است. برای دانشجویان 90درصد و برای کارمندان 50 درصد و برای افراد بیرونی 30 درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.
دکتر زارعی با بیان اینکه بودجه مرکز مشاوره از خود مرکز تامین می شود و بعضی از بودجه ها از وزارت علوم است ما انتظار داریم
وی درپایان تصریح کرد: مرکز مشاوره با تمام قوا آماده ارائه خدمات به مراجعه کنندگان برای افزایش سلامت روان دانشجویان و کارکنان است و امیدواریم مسئولان دانشگاه همچنان که ما را مورد حمایت قرار داده اند همکاری بیشتری با این مرکز در زمینه امور قراردادها و پرداخت حق الزحمه ها داشته باشند و برای کسانی که دراین مرکز خدمت می کنند امتیازاتی درنظر گرفته شود.