برگزاری مراسم اختتامیه دومین دوره از مسابقات سازه‌های ماکارونی در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)

۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۸ کد : ۲۷۸۵۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۳
هم‌زمان با گرامی‌داشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام الله دهه فجر، مراسم اختتامیه دومین دوره از مسابقات سازه‌های ماکارونی در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) برگزار شد.
برگزاری مراسم اختتامیه دومین دوره از مسابقات سازه‌های ماکارونی در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این مسابقات با حضور 29 تیم از کشورهای مختلف از جمله افغانستان، عراق، لبنان و تاجیکستان در دو گرایش سازه‌های سنگین و راندمانی، با حضور نمایندگان این کشورها و جمعی از مسئولان دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) برگزار شد.

دکتر سعیدی رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، در ابتدای مراسم ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر اظهار داشت: دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در نظر دارد در راستای بین‌المللی شدن و جذب دانشجویان غیر ایرانی بیش از پیش تقویت شود. برگزاری مسابقات سازه های ماکارونی یکی از گام‌هایی است که به همین منظور برداشته شده است و امیدواریم در سال‌های آینده با شکوه هر چه بیشتر برگزار شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها را می‌توان به 4 نسل تقسیم کرد، گفت: دانشگاه‌هایی که آموزش محورند و صرفا جنبه آموزشی دارند، دانشگاه‌های پژوهشی، که علاوه بر تولید علم به پژوهش هم توجه می کنند، نوع سوم، دانشگاه‌هایی هستند که تولید ثروت و اشتغال‌زایی را هدف خود قرار داده اند و دانشگاه نسل چهارم، خود را نسبت به آینده جامعه مسئول می‌دانند.

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، تصریح کرد: اگر بخواهیم به معنای واقعی بین‌المللی باشیم، باید از آموزش و پژوهش صرف خارج شویم و نسبت به سرنوشت و آینده دانشجویان، فارغ التحصیلان دانشگاه و آینده منطقه و کشور خود احساس مسئولیت کنیم که برای رسیدن به این اهداف باید برنامه‌ریزی درست و صحیح داشته باشیم.

وی با بیان اینکه، ما رفته رفته خود را به نسل سه و چهار دانشگاه نزدیک می کنیم، افزود: ما باید به فکر آینده جامعه باشیم و برنامه‌ریزی‌های بلندمدتی داشته باشیم. برای این مهم باید روابط بین‌المللی را تقویت کنیم و تعاملات خود را با کشورهای دوست و همسایه افزایش دهیم.

دکتر سعیدی خاطر نشان کرد: هر اتفاقی که در کشورمان رخ دهد تاثیرش را در کشورهای همجوار نیز مشاهده می‌کنیم و ما نمی توانیم نسبت به مسائل و اتفاقات اطرافمان بی تفاوت باشیم. 

وی ادامه داد: این دانشگاه باید از جنبه‌های بین‌المللی و جهانی تقویت شود، از همین رو، ما در نظر داریم تعداد دانشجویان غیر ایرانی را در سال‌های آینده افزایش دهیم. برگزاری این گونه مسابقات یکی از برنامه‌هایی است که می‌تواند در بعد بین‌المللی شدن، به ما کمک کند.

در ادامه صمد حاج جباری مدیر کل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم  با بیان اینکه بین‌المللی شدن یکی از اهداف برنامه‌ریزی شده در ایران است، عنوان کرد:ما از جوانان کشورهای مختلف که اشتراکات فرهنگی، زبانی و دینی با آنان داریم، حمایت می‌کنیم.

صمد حاج جباری افزود: همه ما نسبت به کشورهای دوست و همسایه ایران، مسئولیت‌هایی داریم. از این رو، بیش از 24 هزار دانشجو از کشورهای مختلف در کشورمان مشغول به تحصیل هستند و دانشجویانی که برجستگی علمی دارند و جزو نخبگان به شمار می‌روند، مورد حمایت  ما قرار می‌گیرند.

وی از راه‌اندازی سامانه جامع دانشجویان کشور به مناست ایام دهه فجر خبر داد و گفت:  به منظور تسهیل در کارها، در این سامانه تمام امور کنسولی اتباع غیر ایرانی انجام و در قالب فضای مجازی درخواست‌ها و امور آنان بررسی می شود. این سامانه از 20 بهمن ماه سال جاری راه اندازی شده است.

جباری تصریح کرد: همچنین، همه ساله برنامه‌های ویژه‌ای اعم از مسابقات علمی، فرهنگی و ورزشی، به مناسبت‌های مختلف، در سطح دانشجویان بین‌المللی برگزار می شود.

گفتنی است مسابقات سازه‌های ماکارونی با حضور غلامعباس ارباب خالص مشاور وزیر خارجه و نماینده شمال شرق کشور، شبیری نماینده کنسولی وزارت علوم در خراسان رضوی، دکتر مهران رزم مهر مسئول سازمان جهانی مهاجرت و ترابی نماینده رهبری در دانشگاه خراسان رضوی برگزار شد.