معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: پیام جشنواره بین المللی فارابی اعتماد به نفس ملی است

۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۸ کد : ۲۷۸۴۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۷۶
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی فارابی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، الهام بخش و پیام آور خودباوری، خوداتکایی و اعتماد به نفس ملی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: پیام جشنواره بین المللی فارابی اعتماد به نفس ملی است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی که با حضور رئیس جمهور محترم، وزیر علوم، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و جمع کثیری از پژوهشگران، نخبگان دانشگاهی در سالن اجلاس سران برگزارشد، گفت: برگزاری این جشنواره نشانه اتکاء به دانش و عقلانیت برای حرکت به سوی جامعه سرشار از امید و زندگی بر پایه سرمایه های علمی، اجتماعی و معنوی است که در سایه آرمانهای متعالی مسیر خودرا سرافرازانه طی می کند.

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به رشد کمّی و کیفی این دوره از جشنواره گفت: هدف جشنواره فارابی توجه بلیغ به ضرورت تولید دانش انسانی و اسلامی و در خور نیازهای جامعه اسلامی است.

وی ایجاد ظرفیت های انگیزشی و حمایتی اقبال به پژوهش و نوآوری در حوزه علوم انسانی و اسلامی را از دیگر اهداف جشنواره بین المللی فارابی دانست و گفت: این جشنواره با هدف شناسایی و معرفی آثار برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی و کمک به کاربردی کردن این علوم و آشنایی و با دستاوردها و کاربردهای آن در زمینه تولید علم، تمدن سازی و مدیریت جامعه شکل گرفته است.

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی فارابی اظهار داشت: این جشنواره در طئل هشت دوره برگزاری خود کوشیده است با شفافیت و جامعیت در داوری آثار به الگوسازی در حوزه علم و پژوهش بپردازد و حرکت کاروان علوم انسانی و اسلامی کشور را تسریع و تقویت کند.

دکتر هاشمی افزود: براساس مصوبات شورای سیاستگذاری جشنواره بین المللی فارابی که به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور نمایندگان بیش از ۱۰ مرکز علمی و پژوهشی کشور تشکیل می شود در هر گروه علمی یک اثر به عنوان برگزیده و یک اثر شایسته تقدیر در دو بخش بزرگسال و جوان اعلام می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: درهشتمین جشنواره بین المللی فارابی ۴۱۰۰ اثر از سوی محققان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که پس از ۵ مرحه داوری و ارزیابی، ۹ اثر به عنوان برگزیده و ۸ اثر به عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند.

وی گفت: در هشتمین جشنواره بین المللی فارابی ۱۲۳ استاد برجسته علوم انسانی در گروههای تخصصی عضویت فعال داشتند و ۳۵۲ نفر از استادان و پژوهشگران سراسر کشور در داوری ها مشارکت و همکاری داشتند.

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی فارابی افزود: ۷۷ درصد از آثار ارسالی به دبیرخانه در گروه بزرگسال و ۲۳ درصد در گروه جوان است و ۷۱ درصد محققان را مردان و ۲۹ درصد بانوان تشکیل می دهند.

همچنین در این دوره از جشنواره پس از بررسی آثار دانشمندان غیر ایرانی، ۷ محقق برتر در حوزه ایرانشناسی به عنوان برگزیده انتخاب شدند که از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، لبنان، هلند و روسیه هستند.

وی افزود: براساس آیین نامه جشنواره بین المللی فارابی، دو شخصیت برجسته پیشرو از میان دانشمندان فقید علوم انسانی و دو تن از دانشمندان پیشکسوت که از مفاخر ملی هستند به عنوان برگزیرگان معرفی می شوند.

دبیرهشتمین جشنواره بین المللی فارابی افزود: معرفی دو مترجم برتر علوم انسانی و یک نفر از صاحبنظران این حوزه، انجمن علمی و نشریه برتر از دیگر بخش های این جشنواره است.

 

 

 


( ۱ )