دکتر امید:یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی و برکات اسلام، ارزش دادن به مقوله علم است

۲۳ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۸ کد : ۲۷۸۲۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۹۹
دکتر محمد حسین امید، سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، در مراسم افتتاح طرح های عمرانی دانشگاه بناب گفت: یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی و برکات اسلام، ارزش دادن به مقوله علم است .
دکتر امید:یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی و برکات اسلام، ارزش دادن به مقوله علم است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر امید در ادامه اظهار داشت: جمعیت دانشجویی کشورمان در سال 57 ازکمتراز دویست هزار نفر به جمعیت فعلی بیش از چهارمیلیون و پانصد هزار دانشجو در سال 95 رسیده و مهم تر از این ارتقای کیفیت تحصیلات دانشجویان است که قابل مقیاس با  دوران قبل از انقلاب نیست.

سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم در ادامه به مقایسه تعداد دانشجویان مقطع دکتری در دوران قبل از انقلاب و اکنون پرداخت و گفت: در دوران قبل از انقلاب در کشورمان تعداد دانشجوی دکتری شاید کمتر از هزار دانشجو بود ولی الان در سطح کشور در تمامی رشته ها، تمامی مقاطع فعال بوده و دانشجویان به تحصیل می پردازند که اینها همه از برکات انقلاب اسلامی است.

دکتر امید در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص رسیدگی به کیفیت علم گفت: امروز دیگر وقت آن است که بیش از پیش به کیفیت بپردازیم زیرا تحصیلات تکمیلی به اندازه کافی توسعه کمی داشته و متقاضیان پشت کنکورکاهش یافته اند.

وی افزود: البته بیشتر دانشگاه های کشور بویژه دانشگاه های دولتی منطقه 3 کشور از جمله دانشگاه بناب، از دانشگاه های خوش نام هستند، دانشگاه بناب دانشگاهی است که مدارج خوبی را طی کرده و از رشد کیفی خوبی برخوردار است؛ ولی ما نباید به وضعیت کیفی موجود راضی باشیم و باید بیش از پیش در جهت رشد کیفیت دانشگاه تلاش کنیم زیرا کیفیت سقف ندارد.

دکتر امید در ادامه گفت: زمان آن است که دانشگاه ها با صنایع همدل شوند و دانشجویان عزیز مهارت بیاموزند و منتظر ایجاد شغل توسط دولت نباشند و خودشان ایجاد شغل کنند تا چرخ تولید و چرخ صنعت کشور بیش از پیش بچرخد.

وی در ادامه اشاره ای به فعالیت خیرین آموزش عالی کرد و گفت: وقتی تاریخچه بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان را مطالعه می کنیم می بینیم که بخش زیادی از بودجه این دانشگاه ها توسط خیرین تامین می شود حتی دانشگاه هایی وجود دارد که بیش از 40 درصد بودجه آن توسط خیرین تامین می شود، کشورهایی که حتی معنی وقف را نمی دانند و از موهبت وقف در اسلام هیچ اطلاعی ندارند.

سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع ادامه داد: بدیهی است کشوری که مهد تمدن بوده و قدمت بیشتری از کشورهای غربی چه از لحاظ فرهنگی و چه از لحاظ علمی دارد، دراستفاده از ظرفیت وقف و خیرین فعال تر شود.

وی افزود:  حدود 700 سال پیش ربع رشیدی در تبریز وجود داشت که از سراسر دنیا جهت تحصیل به اینجا می آمدند و هزینه های آن نیز توسط موقوفات مردم تامین می شد.

دکتر امید در ادامه ابراز امیدواری کرد: همانگونه که خیرین مدرسه ساز در کشور بسیار فعال هستند و بسیاری از مدارس کشورمان توسط این خیرین ساخته و اداره می شود؛دانشگاه های کشور هم بیش از پیشاز حمایت خیرین بهره مند شدند.

سرپرست معاونت اداری‌ومالی و مدیریت منابع وزارت علوم در بخش پایانی سخنان خود اشاره ای به طرح جامع دانشگاه بناب کرد و گفت: طرح جامع دانشگاه بناب طرحی زیبا و پروژه سنگینی است که نیاز به تلاش و حمایت مردم دارد و من باور دارم پس از اتمام طرح جامع دانشگاه بناب، این دانشگاه به عنوان یکی از نگین های آموزش عالی در کشور خواهد بود ، البته باید خیرین عزیز این شهر و استان و مسئولان محلی دست در دست هم به اجرای طرح جامع این دانشگاه کمک کنند .

 


( ۲ )