کنفرانس راهکارها و رهیافت های احیای تالاب بین المللی هامون در دانشگاه زابل آغازشد

۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۶ کد : ۲۷۷۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۲۰
دکترموسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل درآیین آغاز به کار اولین کنفرانس راهکارها و رهیافت های تالاب بین المللی هامون دردانشگاه زابل ضمن گرامی داشت ایام الله دهه مبارک فجر و تشکر ازحضور مسئولان و معتمدین، گفت: کنفرانس های علمی بهترین فرصت برای ارائه آخرین دستاوردها و گفت و گو میان محققان است که دانشگاه زابل تاکنون توانسته با برگزاری همایش ها و کنفرانس های داخلی و خارجی زمینه را برای ارائه دستاوردها و گفت و گو میان محققان فراهم کند.
کنفرانس راهکارها و رهیافت های احیای تالاب بین المللی هامون در دانشگاه زابل آغازشد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربهلولی دراین خصوص گفت: زمانی که هامون سیراب است مردمان منطقه سیستان شاداب هستند و زندگی دراین منطقه رونق دارد چرا که حیات منطقه سیستان وابسته به رودخانه هیرمند و تالاب هامون است. باتوجه به اینکه بخشی از تالاب هامون نیز در کشور افغانستان قراردارد، موضوع احیای تالاب مطمئنا در اکوسیستم کشور افغانستان نیز تاثیرگذار است.

وی با تاکید  براین نکته که احیای تالاب بین المللی هامون به نفع مردم منطقه و جهان است و به همین سبب باید برای احیای آن سازمان های بین المللی به خوبی ورود کنند و دانشگاه زابل به عنوان پرچم دار حل مشکلات سیستان، این آمادگی را دارد تا با ارائه راهکارهای علمی در راستای حل این مشکل گام های موثر بردارد.

دکتربهلولی گفت: باید دراین راستا از علم به نحو شایسته ای برای احیای تالاب بین المللی هامون استفاده شود به طوری که برگزاری کنفرانس راهکارها و رهیافت های احیای تالاب بین المللی هامون درهمین راستا انجام شده است.

رئیس دانشگاه زابل درپایان سخنرانی خود ضمن تشکر از تلاش های  ارزنده پژوهشکده تالاب بین المللی هامون خواستارتلاش بیشتر مسئولان وزارت خارجه برای دریافت حق آبه تالاب بین المللی هامون از کشور افغانستان شد.

هوشنگ ناظری معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه زابل نیز با تقدیر از برگزارکنندگان این کنفرانس گفت: موضوع و اهمیت آب تنها در سیستان وبلوچستان و کشور مطرح نیست بلکه در تمام دنیا مطرح و کانون مناقشات بسیاری ازکشورها شده است.

وی افزود: مشکلات آب درمنطقه سیستان تاریخی بوده وبدلیل اینکه منابع آبی خود را ازکشور همسایه دریافت می کند همیشه مشکلاتی داشته است.

ناظری با اشاره به تفاوت حق آبه هیرمند و تالاب بین المللی هامون گفت: 820 میلیون متر مکعب آب براساس معاهده 1351 به عنوان حق آبه سیستان از رودخانه هیرمند اختصاص داده شده است.

فرماندار زابل گفت: با پیگیری های رئیس جمهوری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و استاندار سیستان وبلوچستان امیدواریم کشور دوست و همسایه افغانستان خواسته های ایران را بپذیرد.

جبار وطن فدا کمیسارعالی آب هیرمند، مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی، منابع آب مشترک و نماینده وزارت نیرو درامور دیپلماسی آب نیز دراین کنفرانس گفت: برای حل مسئله تالاب بین المللی هامون پیچیدگی، تنوع موضوعات و سرفصل های فنی، اجتماعی، اقتصادی و امنیت وجود دارد.

وی افزود: در معاهده حق آبه 1351 هیچ نامی از تالاب هامون برده نشده است بلکه دولت درسال های اخیر برای حفاظت ازاین تالاب حق آبه تعیین کرده است که این رقم خیلی محدود است و به دنبال افزایش آن هستیم.

وطن فدا رویکرد افغانستان در توسعه اقتصادی با محوریت کشاورزی، توسعه سد سازی و انحراف آب در بالادست، مدیریت یکپارچه منابع آبی، عدم وجود همکاری مشترک را ازجمله دلایل خشک شدن تالاب بین المللی هامون دانست.

مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو اظهارداشت: رویکرد صرف کشاورزی در منطقه سیستان باید به تجارت و ترانزیت تبدیل شود .

همچنین برای این کنفرانس 230 مقاله در مدت 2 ماه  درچهار محور دریافت شده است که پس از داوری 58 مقاله برای ارائه درکنفرانس راهکارها و رهیافت های احیای تالاب بین المللی هامون پذیرفته شده است.

کنفرانس راهکارها و رهیافت های احیای تالاب بین المللی هامون با حضور مدیرکل دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو، نماینده ویژه معاون امورحقوق بین الملل وزارت امورخارجه در اموردیپلماسی آب، مدیریت و احیای تالاب های کشور، معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه زابل، رئیس دانشگاه زابل، مسئولان استانی، محلی و معتمدان منطقه سیستان دردانشگاه زابل آغاز به کار کرد.

گفتنی است درحاشیه این کنفرانس نمایشگاه مشاغل مرتبط با تالاب بین المللی هامون و نمایشگاه عکس سیستان برپا شده است.

کلید واژه ها: زابل