ساختمان جدید دانشکده هنردانشگاه شاهد همزمان با ایام دهه مبارک فجر افتتاح شد

۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۴ کد : ۲۷۷۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۲۶
مراسم افتتاح ساختمان جدید دانشکده هنردانشگاه شاهد با حضور سردارمحسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکترمحمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه امورعلمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، درمحل سالن اجتماعات دانشکده هنر برگزارشد.
ساختمان جدید دانشکده هنردانشگاه شاهد همزمان با ایام دهه مبارک فجر افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم دکترثقفی رئیس دانشگاه شاهد ضمن خوشامدگویی به سردار انصاری و حضار درجلسه گفت: خلق کار فاخر و هنری دانشکده هنر، با بهره گیری از معماری نوین با حیاط مسقف، سایت کامپیوتر، کتابخانه، کارگاه ها و کلاس های آموزشی و اداری، فضایی برای رشد، تحصیل و ابراز خلاقیت دانشجویان دراعتلای هنر ایرانی و اسلامی است.

رئیس دانشگاه شاهد بیان داشت: دانشکده هنر از سال 1369 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را با هدف تربیت کارشناسان متخصص و متعهد که مورد نیاز جامعه فرهنگی کشور و با سیاست شناسایی و تجزیه و تحلیل هنر ایرانی و اسلامی آغاز کرد. محل ساخت دانشکده هنر درطراحی طرح جامع دانشگاه مورد توجه قرار گرفت و در سال 1391 نیازمندی های مورد نظر دانشکده جمع آوری شد و با انتخاب مشاور طرح برنامه های فیزیکی تبدیل به نقشه های اولیه شد و در نهایت نقشه های اجرایی تهیه و عملیات اجرایی در دی ماه 1393 آغاز شد.

وی افزود: دانشکده هنر در سه طبقه و با مساحت 7 هزار و 610 متر مربع ساخته شده که دارای کارگاه های عکاسی، چاپ، حجم و فلز، مرمت، نقشه کشی، گرافیک کامپیوتری، نگارگری و تصویر سازی می باشد.

دکترثقفی با بیان اینکه این دانشکده با اعتباری بالغ بر 125 میلیارد ریال به بهره برداری رسید خاطرنشان کرد: سالن آمفی تئاتر، کتابخانه و سالن مطالعه، سایت کامپیوتر، فضای پژوهشی اختصاصی دانشجویان دکتری، سالن اجتماعات، اتاق مدیر گروه، اتاق های استادان و حوزه اداری از دیگر اماکن این دانشکده می باشد.

وی افزود: ساختمان جدید دانشکده هنر از نیمسال دوم تحصیلی 96-95 مورد بهره برداری قرارگرفت.

سردار انصاری دراین مراسم با توجه به ایام الله دهه مبارک فجر، ضمن یادآوری اثرگذاری دانشگاه در اوج گیری و پیروزی انقلاب اسلامی نقش دانشجویان را درانقلاب اسلامی، تسخیر سفارت آمریکا و دوران دفاع مقدس حیاتی و پیشروانه ارزیابی کرد و درحرکت به سمت دانشگاه تراز انقلاب اسلامی تاکید کرد.

وی با اشاره به حدود  46000 شهید عرصه علم انقلاب اسلامی بیان داشت: این تعداد از شهدای عرصه علم اهمیت اثرگذاری دانشجویان در انقلاب اسلامی را نشان می دهد. این پیشینه درخشان، حرکت به سمت دانشگاه تراز انقلاب اسلامی که ازدیدگاه حضرت امام خامنه ای عبارت است از: ایمانی، انقلابی، دور از خمودی، نوگرا، سیاسی به دور از سیاست زدگی را می طلبد و می بایست  به دنبال 4 پایه اقتدار کشور یعنی:  فرهنگ، علم، اقتصاد که هر سه مورد در دانشگاه محقق می شود، باشند.

سردارانصاری با برشمردن  تهدیدات 3 گانه ی کشور اعم از: تهدیدات خارجی، معاندین داخلی، آسیب های اجتماعی اهمیت دانشگاه درمقابله با این تهدیدات را برشمرد و بیان داشت: نظام انقلاب اسلامی استوار و مقتدر راهش را پیش می برد و اظهارامیدواری کرد مثل دانشجویان دهه 50 و 60 بلکه بهتر از آن ها در صحنه دفاع از انقلاب اسلامی و ولایت نقش آفرینی کنند.

قائم مقام بنیادشهید و امورایثاگران کشور با بیان ویژگی‌های دانشگاه تراز اول انقلاب گفت: دانشگاه دو مدال مهم دارد که یکی بیان امام راحل(ره) است که فرمودند: «دانشگاه مبدأ همه تحولات است» و دیگری بیانات مقام معظم رهبری مبنی براینکه دانشگاه همیشه یک روند پیشروانه داشته است، اگر این دو مورد حفظ شود دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی باقی می‌ماند.

وی باتوجه به تلاش های صورت گرفته برای رسیدن به محیط با نشاط علمی و دانشجویی دردانشگاه افزود: دانشگاه شاهد در طول 10 سال گذشته محور تحولاتی بوده که مهم‌ترین آن بسترسازی درست علمی و دیگری تقویت روحیه جهادی است، دکترثقفی ریاست دانشگاه شاهد از افتخارات بنیادشهید، دانشگاه و کشور بوده و در طول 10 سال گذشته نقشی شایسته در توجه به زیرساخت و ایجاد دانشگاهی مورد استقبال مردم و مومنین را داشته است.

قائم مقام بنیادشهید و امورایثاگران کشور درادامه بیان داشت: درطول این ده سال که مقارن با ریاست دکترثقفی بوده است، 30000 متر مربع در دانشگاه شاهد ساخت و ساز صورت گرفته که همچنان این مهم باید ادامه یابد.

وی ادامه داد: تخصیص اعتبار 12 و نیم میلیارد تومان و زیربنای بالغ بر7000 مترمربع برای ساخت دانشکده هنر درخور توجه بوده و از تلاش ریاست دانشگاه و سازندگان آن باید تقدیرکرد.

سردار انصاری درپایان سخنان خود ضمن بیان این مطلب که دانشگاه و دانشجو نماد یک حرکت انقلابی در شکل گیری، اوج یابی، پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی بوده و پس از آن دردفاع مقدس و اکنون نیز در علوم جدید و تکنولوژی های نوین نقشی مستمر، موثر و پیوسته داشته و دارد، اظهارامیدواری کرد: باتوجه به محیط مناسب و خوبی که در دانشکده هنر دانشگاه شاهد آماده سازی شده است، با تربیت نیروهای انقلابی، هنرمندانی پرورش داده شوند که درعرصه انقلاب اسلامی بدرخشند و این دانشکده جزو دانشکده های مطرح هنر کشور قرارگیرد.

همچنین سردار انصاری به اتفاق دکترواعظ مهدوی و دکترثقفی، پس از مراسم افتتاح ساختمان جدید دانشکده هنر، به بازدید از قسمت های مختلف این دانشکده شامل: کارگاه های تخصصی،  نمایشگاه آثار دانشجویان دانشکده هنر، کلاس های آموزشی و بخش های اداری پرداختند.

دانشکده هنر که از دی ماه سال 1393 آغاز شد در سه طبقه و با مساحت بالغ بر7610 مترمربع و فضای پیاده راه و پارکینگ مسقف به مساحت 3500 مترمربع بوده  دارای کارگاه های عکاسی، چاپ، حجم و فلز، مرمت، نقشه کشی، گرافیک کامپیوتری، نگارگری و تصویر سازی می باشد.

این دانشکده شامل سالن آمفی تئاتر، کتابخانه، سالن مطالعه، سایت کامپیوتر، فضاهای پژوهشی اختصاصی دانشجویان دکتری، سالن جلسات، اتاق مدیران گروه ها، اتاق های استادان و حوزه اداری می باشد.

از ویژگی های مهم ساختمان جدید دانشکده هنردانشگاه شاهد اجرای نمای مدرن و فاخر به صورت ترکیبی از سنگ مصنوعی به صورت خشکه چینی و آجر نسوز و طراحی آن برگرفته از معماری سنتی ایرانی می باشد.

گفتنی است ساختمان جدید دانشکده هنر دانشگاه شاهد از نیمسال دوم سال تحصیلی 96-95 مورد بهره برداری قرارخواهد گرفت.

کلید واژه ها: شاهد