آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه زابل برگزارشد

۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۰ کد : ۲۷۷۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۵
همزمان با ﺭﻭﺯ اﻧﻘﻼﺏ اﺳﻼﻣﻲ، ﻧﻬﻀﺖ ﻋﻠﻤﻲ و اﻗﺘﺼﺎﺩ ﻣﻘﺎﻭﻣﺘﻲ در ایام الله دهه مبارک فجر، آیین تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه زابل با هدف ارج نهادن به تلاش های ارزشمند پژوهشگران و مخترعان و تشویق فعالیت های پژوهشی برگزارشد.
آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه زابل برگزارشد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دراین مراسم دکترموسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل با تبریک ایام الله دهه مبارک فجر و سی هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تشکر از همه دست اندرکاران پژوهش، گفت: تشکیل این جلسه در واقع ارج نهادن به مقام عالم، علم و دانایی است، که دانایی یکی از صفات خداوند است.

وی افزود: نگاه تیم مدیریتی دانشگاه از ابتدا بر پژوهش بوده و هست و تاکنون به دنبال راهکار های متعددی برای حمایت از پژوهشگران بوده ایم.

رئیس دانشگاه زابل با اشاره به سیاست های دانشگاه مبنی بر حمایت همه جانبه از پژوهش بیان داشت: با برنامه‌ ریزی صورت گرفته، تلاش شده است اعتبارات حمایتی لازم برای پژوهش در اختیار اعضای هیئت علمی قرارگیرد تا ازاین طریق، زمینه برای فعالیت بیشتر پژوهش گران  مهیا شود که پرداخت پژوهانه درسال گذشته و برنامه ریزی برای پرداخت درسال جاری از جمله اقدامات حمایتی دانشگاه ازفعالیت های پژوهشی بوده است.

وی افزود: باید طرح های پژوهشی اعضای هیئت علمی و پایان نامه های دانشجویی به سمت حل مشکلات و معضلات منطقه و کشور سوق پیدا کند، چرا که سیاست دانشگاه، پیدا کردن راه های علمی و فناورانه برای رفع چالش ها و مشکلات منطقه است. در واقع، بومی سازی پایان نامه ها و طرح های پژوهشی، می تواند در رسیدن به این هدف مؤثر باشد.

 دکتربهلولی دربخشی دیگر از سخنان خود، ضمن قدردانی از فعالیت های علمی پژهشگران دانشگاه، بیان داشت: باید اعضای هیئت علمی تلاش بیشتری در زمینه تولید علم کنند چرا که علم زکاتی دارد و باید پرداخت شود و زکات علم نیز پژوهش و انتشار دستاوردهای آن می باشد.

درادامه مراسم دکترمحمد اله بخش معاون پژوهش وفناوری دانشگاه زابل بیان داشت: درخصوص تعیین پژوهشگران برگزیده، حساسیت‌های زیادی لحاظ شده است. معیارهای بررسی واعتبارسنجی فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران، براساس آیین نامه ها و تصمیمات شورای پژوهشی انجام شده تا این فرآیند از حداکثر دقت و شفافیت برخوردار باشد. همچنین معیار انتخاب پژوهشگران برگزیده مبتنی بر جمع‌آوری اطلاعات ثبت شده درپایگاه‌ها استنادی معتبر و منابع معتبر بین المللی و داخلی بوده است. به اضافه اینکه، مقالات داری محتوای معتبر و مؤثر در تولید علم براساس معیارها و شاخص‌های بین‌المللی، درانتخاب پژوهشگران برگزیده در اولویت بوده اند.

وی افزود: سیاست دانشگاه و به تبع آن معاونت پژوهش و فناوری، بر مبنای انجام پژوهش، در راستای حل مشکلات مردم منطقه است. دراین خصوص تاکنون چندین همایش ملی و کنفرانس  بین المللی برگزارشده است که درهمه آنها، هدف یافتن راه حل علمی برای حل معضلات و چالش های منطقه سیستان بوده است.

دکتراله بخش گفت: سیاست دانشگاه، همواره حمایت از پژوهشگران بوده و اعطای پژوهانه (گرنت) به پژوهشگران دانشگاه دراین راستا بوده است که پس از فاصله زمانی حدود چهار سال، مجدداً برقرارشد.

وی درادامه درخصوص فعالیت ها و دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه در بازده زمانی آذر 1394 تا آذر 1395، به انتشار 111 مقاله درفهرست نشریاتJCR، ثبت 5 اختراع، چاپ شش عنوان کتاب، برگزاری یک همایش ملی و دو همایش/نشست بین المللی، امضای شش تفاهم نامه با موسسات داخلی و خارجی، اعزام دو عضو هیئت علمی به فرصت مطالعاتی خارج از کشور، اعطای پژوهانه (گرنت)، افزایش سقف پرداخت تشویق مقالات براساس آیین نامه وزارتی، افزایش سقف هزینه طرح های پژوهشی داخلی دانشگاه، فراهم کردن دسترسی به مقالات360 پایگاه اطلاعاتی لاتین ازطریق سامانه تامین مدارک علمی دانشگاهی، فراهم کردن دسترسی آنلاین به 20 پایگاه اطلاعات علمی معتبر جهان ازجمله ScienceDirect, Wiley, Springer Taylor & Francis Group, IEEE,  و دستاوردها و اقدامات حمایتی متعدد دیگر اشاره کرد.

وی درپایان از توجه ویژه ریاست دانشگاه زابل بر امرپژوهش در دانشگاه و نیز از حمایت و مساعدت معاونت اداری، مالی و پشتیبانی دانشگاه زابل قدردانی کرد.

درادامه مراسم، حجت‌ الاسلام والمسلمین میری قلعه نو مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه زابل، ضمن تبریک به همه پژوهشگران به ویژه نخبگان دانشگاه زابل، تاکید کرد که در امرپژوهش باید کوشا باشیم چرا که براساس روایات، در آخرالزمان اگر همه دستاوردهای پژوهشی عالم جمع شوند 2 حرف از علوم جهان می باشد و 25 حرف در آخر الزمان باز می شود.

وی افزود: پژوهش ابزار کشف حقیقت است ویک ابزار انقلابی و کسی که جرأت نقد شجاعانه را داشته باشد می شود انقلابی و دین اسلام نیز همین را می گوید.

حجت‌ الاسلام والمسلمین میری قلعه نو خاطرنشان کرد: پژوهش واجب است و واجب بر دو نوع عینی و کفائی است.  واجب عینی مانند نماز خواندن است چه در اصول دین و چه در فروع دین. پژوهش، واجبی از واجبات خدواند است. از پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم تاکید شده است: مَن طَلَبَ العِلمَ فهُوَ کالصّائمِ نَهارَهُ ، القائمِ لَیلَهُ ، وإنَّ بابا مِنَ العِلمِ یَتَعَلَّمُهُ الرَّجُلُ خَیرٌ لَهُ مِن أن یَکونَ أبو قُبَیسٍ ذَهَبا فأنفَقَهُ فی سَبیلِ اللّه ؛ هر که دانش بجوید ، مانند کسى است که روز خود را به روزه گذراند وشبش را به عبادت . اگر کسى یک باب علم بیاموزد ، برایش بهتر است از این که کوه ابو قبیس طلا باشد و او آن را در راه خدا انفاق کند .

درپایان این مراسم ازپژوهشگر برگزیده هر دانشکده ، پژوهشگر برگزیده پژوهشکده‌ها ،پژوهشگر برتر دانشگاه ، مخترع برتر دانشگاه، پژوهشگر برتر دانشگاه در حوزه دیپلماسی علمی و پروفسور دکترمصطفی خواجه عضو هیئت علمی دانشگاه که جزو صد دانشمند برتر کشور می باشد با اهدای جوایز و لوح تقدیر، قدردانی شد.

کلید واژه ها: زابل


( ۱ )