برگزاری همایش نجوم آماتوری توسط مجتمع آموزش عالی بم

۱۶ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۹ کد : ۲۷۵۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۲
نخستین همایش نجوم آماتوری شرق استان کرمان توسط مجتمع آموزش عالی بم در محل سالن همایش اداره ارشاد اسلامی برگزار شد.
برگزاری همایش نجوم آماتوری توسط مجتمع آموزش عالی بم

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،  در این همایش دکتر شیرخانی ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر با بیان اینکه چگونه میتوانیم یک پیوند قوی بین نجوم و گردشگری ایجاد کنیم گفت: آسمان تنها نزول بارش رحمت الهی نیست  بلکه ستارگان و این پهنای بیکران آسمان نیز منشأ رحمت بی کران الهی هستند.

دکتر شیرخانی گفت: ما سعی کردیم از زاویه دید خودمان به این اتفاق نگاه کنیم که چگونه آسمان بم می تواند برای اقتصاد مردم بم در بحث گردشگری سودمند باشد و این نیازمند برخی برنامه ریزی ها از جمله تقویت نجوم منطقه و ارتباط با نجوم استان، صنعتی شدن نجوم در جهت گردشگری و راه اندازی انجمن نجوم شهرستان است.

در ادامه همایش پروفسور فاطمی به تاریخچه علم نجوم در جهان،  ایران و کرمان پرداخت و گفت:  استان کرمان یکی از چهار استان برتر کشور در بحث نجوم و رصد آسمان است.

پدر علم نجوم کرمان با بیان اینکه اوج پیشرفت علم نجوم را در ایران از قرن پنجم تا یازدهم داشتیم گفت: دانشمندانی همچون خیام، ابوریحان بیرونی و عبدالرحمان صوفی باعث رشد و پیشرفت علم نجوم در ایران در گذشته شدند.

پروفسور فاطمی به صورت تخصصی علم نجوم را برای علاقمندان ارائه و با بیان اینکه علم نجوم چه فوایدی دارد گفت: در گذشته از صور فلکی در دریاها به عنوان ردیاب استفاده می کردند و از فواید دیگر آن شناخت واکنش هسته ای در خورشید، صنعت دریانوردی و پیشرفت تمدن ها، اندازه گیری زمان و تأثیر آن بر روز و ماه و سال، تقویم و مهم تر از همه در بحث خداشناسی است

مهندس رضا اشک فرماندار بم در آیین آغاز به کار این همایش اظهار داشت: این گردهمایی به صورت خودجوش توسط مجتمع آموزشی عالی بم برگزار شده که از جمله برترین جوامع علمی دانشگاهی در شهرستان محسوب می‌شود.

مهندس اشک افزود: ثبت جهانی کویر لوت در آثار یونسکو حاصل تلاش استاندار کرمان است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

وی عنوان کرد: فرمانداری بم این آمادگی را دارد تا با علاقه‌مندان به علم نجوم و جذب گردشگران علمی و نجومی همکاری کند.

فرماندار بم از اهدای برخی امکانات نجوم بعد از زلزله توسط سازمان ملل و یونسکو به بم خبر داد و خواستار استفاده بهینه از آنها شد.