رئیس دانشگاه مازندران: با تقویت انجمن های علمی در بین المللی کردن دانشگاه مازندران موفق خواهیم شد

۱۶ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۷ کد : ۲۷۵۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۴۶
مراسم تکریم و معارفه معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران با حضور رئیس، معاونان و روسای دانشکده ها و همچنین مدیران گروه های آموزشی دانشگاه مازندران برگزارشد.
رئیس دانشگاه مازندران: با تقویت انجمن های علمی در بین المللی کردن دانشگاه مازندران موفق خواهیم شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسیدخلاق میرنیا رئیس دانشگاه مازندران دراین نشست که درحاشیه نشست معاونان و مدیران گروه های آموزشی برگزارشد، درخصوص دلایل برگزاری اینگونه نشست ها گفت: ما از برگزاری این نشست ها دو هدف داریم، یکی تشکر از زحماتی که دوستان در دانشکده ها درطول ترم با وجود سختی ها و دردسرهای اجرایی متحمل می شوند و دوم اینکه هم نوایی و هم مفهوم شدن را دربین خودمان گسترش بدهیم و ایرادات را برطرف کنیم .

رئیس دانشگاه مازندران با اشاره به این مطلب که معاونت فرهنگی به نظر بنده معاونت مهمی است،‌ خاطرنشان کرد: من فکر می کنم رنجی که ما امروز دردانشگاه های کشورمی بریم، بعضا از زیرساخت های ضعیف فرهنگی ما است و اگر فرهنگ ما اصلاح شود بسیاری از مسائل ما حل می شود.

دکترمیرنیا ادامه داد: فرهنگ یک تعریف خیلی عام دارد که همه آن را می گویند، ولی واقعا فرهنگ چیست؟ فرهنگ دو کلمه بیشتر نیست، کلیدش همین دو کلمه است. اول اینکه آدم باید به این نتیجه برسد که باید برای دانشگاه یا نظام کارکند، یعنی فرهنگ کار، پس کار الفبای اول فرهنگ ماست. کلمه دوم صداقت است، یعنی اگر ما در کاری که قصد انجامش را داریم صداقت داشته باشیم، این کلید مهم تر و دوم ماست. بنابراین اگر کسی خواست کار کند و صداقت در کار هم داشته باشد، موجبات برطرف شدن مشکلات مان فراهم خواهد شد.

رئیس دانشگاه مازندران ریشه بسیاری از مشکلات در کشور و در دانشگاه ها را بیکاری، عدم تمایل به کار و بی صداقتی دانست و گفت: اگر ما صداقت داشته باشیم پس چرا اینقدر مشکل برای خود ایجاد می کنیم؟ استادان، مدیران گروه ها و همه مسئولان دانشگاه باید بدانند که اگر صداقت نداشته باشند، باید پاسخگو باشند. اگر این اتفاق افتاد، ‌بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

دکترمیرنیا بااشاره به این نکته که اگر توانستید درکشور و به خصوص دردانشگاه فرهنگ قانون گرایی و فرهنگ اعتماد به قانون را نهادینه کنید، دیگر مشکلی پیش نخواهد آمد، ‌ادامه داد: فرهنگ زیربنای دانشگاه است، معاونت فرهنگی باید این را ترویج کند.  البته ما در طول سال ها مشکلات فراوانی داشتیم و برای فرهنگ اهمیت قایل نشده و اهمیت کافی به این مقوله نداده ایم.

رئیس دانشگاه مازندران منتخب استان درادامه سخنان خود تاکیدکرد: بنده به فرهنگ با این دید نگاه نمی کنم. من معتقدم معاونت فرهنگی وظیفه اش این است که دانشجو را برای درس خواندن تشویق کند. انجمن های علمی باید در دانشگاه بدرخشند، بعد از انجمن علمی، کارهای فرهنگی و هنری و بعد تشکل های سیاسی، الان تشکل های سیاسی دارند می درخشند، ولی واقعا انجمن علمی بسیار برای ما مهم است. اگر انجمن های علمی دانشجوها را سرگرم کار علمی بکند، شما از بی سوادی شکوه می کنید؟ دیگر دانشجو تلاش می کند و به کار علمی مشغول می شود و وقت آزاد برای پرداختن به کارهای متفرقه پیدا نمی کند. دیگر به چیزی جز درس فکر نمی کند.

دکترمیرنیا از انتظارات خود درحوزه معاونت جدید فرهنگی گفته و ادامه داد: من انتظارم این است که درمعاونت فرهنگی، مقصد فرهنگی دانشگاه را اصلاح کنیم، بدین ترتیب که اول انجمن علمی، بعد فرهنگی هنری و سپس تشکل های سیاسی. هدف بنده این نیست که این تشکل ها خیلی مهم نیستند، همه اینها کارهای بسیار ارزشمندی است، اما اگر ما دراین کار موفق شدیم دانشگاه مازندران دربین المللی کردن خودش موفق خواهد شد، دو سه سال بیشتر وقت نداریم چون دیگران گوی سبقت را از ما می ربایند و ما فرصتی برای رقابت نداریم. الان فرصت خوبی پیدا کردیم و فردا ممکن است این فرصت دست ما نباشد، اگر دراین سه سال فرصت را در نیابیم، از دست ما می رود و دانشگاه ما درهمین جایگاه می ماند که من همچین اعتقادی ندارم.

دکترمیرنیا درادامه سخنان خود گفت: امروز با وجود این تحریم های ناجوانمردانه مجدد  و نقض عهد و ناکسی آمریکا، ما موظفیم کار علمی خود را دو چندان بکنیم، سرعت خود را بیشتر و دقیق تر کنیم. اینجا سنگر ما برای مبارزه با دشمن است، ما دشمن تراشی نمی کنیم و توهم دشمن هم نداریم، دشمن وجود دارد اول دشمن در دل ماست، دشمن خودمان هستیم آن کسی که از آشوب در کشور استقبال می کند، آن کسی که از جنجال در دانشگاه استقبال می کند و کشور را در التهاب فرو می برد، او آمریکاست و کسی که حمایت می کند آمریکایی است حتی اگر ایرانی باشد. بنده بارها گفتم رئیس دانشگاهی که وظیفه اش را درست انجام نمی دهد و با روال قانون و معمول جلو نمی رود، آمریکایی است، استادش هم همین است، آمریکا که وجود خارجی ندارد، ما آمریکایی می شویم، اگر ما هم صدا، هم دل، هم نوا، علمی و قدرتمند باشیم که هر کس بخواهد برابر دشمن با اسلحه مدرن مجهز باشد، آمریکا که هیچ، هیچ کس هیچ کاری نمی تواند بکند.

دکترمیرنیا ادامه داد: رئیس جمهور به امید من و شما درمجلس جدید تعهد می سپارد، پس من و شما بازوان اجرایی رئیس جمهور هستیم، من و شما بازوان اجرایی رهبر معظم انقلاب هستم، اگر ولایت مداریم نباید کوتاهی بکنیم، اگر نظام را دوست داریم، به این دولت رای دادیم و به آن علاقه مندیم، باید تلاش کنیم دولت خودش را نشان بدهد و این کار بسیار بزرگ نمود پیدا کند. ما تلاش مان را می کنیم، همین که امروز با کشورهای خارجی ارتباط برقرار می کنیم و هر چند وقت یکی از دانشگاه های خارجی مهمان ماست تا با آن تبادل استاد و دانشجو و تحقیق و پژوهش داشته باشیم، نتیجه همان برجام است. آنها که مخالفند، مخالف باشند ولی خوبی ها و زحمات را نمی توانیم نبینیم، این تلاش ها را باید ببینیم و بی انصافی نکنیم.

رئیس دانشگاه مازندران سپس به مسئله انتخابات هم اشاره کرد و با انتقاد از این که بسیاری به دنبال سیاه نمایی دردانشگاه ها هستند و سعی دارند تا عملکرد دولت را ضعیف نشان بدهند، گفت: هرکس به دنبال این کار باشد دوست دار این نظام نیست. هرکس می خواهد باشد، به این نظام قطعاً علاقه‌ای ندارد. ما چند ماه بسیار حساس را پیش رو داریم، امیدوارم این دانشگاه بتواند با آرامش و بطور منطقی این چند ماه را پیش ببرد تا آنچه که به مصلحت نظام است اتفاق بیافتد.

کلید واژه ها: مازندران