چاپ کتاب موسیقی قرآن توسط کارشناس فرهنگی مجتمع آموزش عالی لارستان

۱۶ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۴ کد : ۲۷۵۸۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۳۶
کتاب «موسیقی قرآن» توسط محمد صبورزاده کارشناس فرهنگی مجتمع آموزش عالی لارستان و با راهنمایی دکترمحمدجواد سلمانپور تألیف شد و در زمستان ۱۳۹۵ توسط انتشارات اُسوه به چاپ رسید.
چاپ کتاب موسیقی قرآن توسط کارشناس فرهنگی مجتمع آموزش عالی لارستان

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این پژوهش در سال ۱۳۹۴ مقام اول کشوری درجشنواره سراسری قرآن و عترت کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های کشور، و درسال ۱۳۹۲ مقام سوم کشوری درجشنواره قرآنی مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور را به خود اختصاص داده و شامل دو فصل موسیقی باطنی و موسیقی ظاهری قرآن است.

در فصل موسیقی باطنی قرآن، ابتدا مطالبی درباره بافت موسیقایی قرآن، نظم آهنگ قرآن و نظم آهنگ درونی قرآن بیان می شود و سپس انواع تناسب های آهنگین در قرآن کریم از قبیل فضای عمومی سوره ها، فضای عمومی گروهی از آیات، چینش حروف در آیات، تقدیم و تأخیر الفاظ و نقش آن در نظم آهنگ قرآن، طول آیات، نقش نظم آهنگ قرآن در تدبّر و حفظ قرآن کریم، فواصل آیات و نقش و آثار آن در نظم آهنگ قرآن و مطالبی پیرامون جاذبه و تأثیر شگرف موسیقی قرآن مطرح شده است.

 از دیگر مطالبی که در این فصل بیان می شود، اعجاز بیانی قرآن و توضیحاتی راجع به گزینش کلمات، سبک و شیوه بیان، وحدت موضوعی یا تناسب معنوی آیات و همچنین نکته ها و ظرافت های مربوط به آنهاست.

در فصل موسیقی ظاهری قرآن، ابتدا کلیاتی راجع به قرائت و اهمیت آن، تلاوت و خواندن قرآن با آواز خوش می آید و سپس درمورد ارتباط قرائت مختلف با موسیقی قرآن، عوامل اختلاف قرائت و نمونه های آن، اختلاف قرائت از دیدگاه دانشمندان اسلامی، پیدایش قرائت و تطوّر آن ها، اسامی قرّا معروف صدر اسلام و قرّا پس از صحابه وتابعین، و همچنین سبب رواج و شهرت قرّا سبعه بیان می شود. پس از آن به بررسی موضوعات صوت شناسی و ویژگی های اصوات موسیقایی، الحان و مقامات و روش یادگیری آن ها، شناخت نغمات، سبک شناسی و معرّفی چند سبک مهمّ تلاوت و مطالبی پیرامون تقلید پرداخته شده است.

همچنین کلیه مراکز دانشگاهی و مدارس و مؤسسات قرآنی می توانند به منظور ارتقای سطح علمی پژوهشگران و قرآن آموزان خود از این کتاب بهره مند شوند.

گفتنی است علاقه مندان جهت تهیه کتاب با شماره 09396826409 تماس حاصل فرمایند.

کلید واژه ها: مجتمع آموزش عالی لارستان


( ۲ )