آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه حضرت معصومه (س) برگزار شد

۱۹ دی ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۵ کد : ۲۷۴۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۶
آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه حضرت معصومه (س) در سالن همایش های این دانشگاه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که با حضور پژوهشگران و اندیشمندان این دانشگاه برگزار شد، دکتر...
آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه حضرت معصومه (س) در سالن همایش های این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که با حضور پژوهشگران و اندیشمندان این دانشگاه برگزار شد، دکتر علیرضا باقری ثالث رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: شتاب علمی در کشور نباید متوقف شود چرا که علم باعث ایجاد قدرت است؛ از طرفی افزایش شتاب علمی مهم ترین رسالت دانشگاه هاست.
وی به سخنان مراجع عظام تقلید در دیدار های دوره ای اشاره کرد و گفت: وجه مشترک خواسته این بزرگان نیز افزایش سطح علمی و جذب اساتیدی با توانایی های علمی بالا بوده است، لذا سیاست دانشگاه جذب اساتید با سطح علمی عالی و افزایش تعداد رشته های تحصیلی و دانشجویان خواهد بود.
رئیس دانشگاه حضرت معصومه (س) با بر شمردن مقالات پژوهشی به عنوان یکی از شاخصه های پژوهشی در سند چشم انداز بیست ساله کشور  از اساتید خواست تا در ارائه مقالات مشترک بیش از پیش فعال باشند.
دکتر باقری ثالث ادامه داد: در حوزه اعتبارات پژوهشی نیز هیئت امنا مقرر کرده که حداقل 15 درصد از بودجه هزینه ای دانشگاه صرف فعالیت های پژوهشی شود.
وی برگزاری همایش های علمی با حضور اعضای هیئت علمی این دانشگاه و دانشگاه های دیگر را راهکاری مناسب جهت یافتن موضوعات کاربردی در امر پژوهش دانست و حمایت های دانشگاه از این برنامه ها را اعلام کرد.
دکتر زارعی متین مشاور رئیس دانشگاه حضرت معصومه(س) و استاد دانشگاه تهران در سخنانی به تقویت فرهنگ پژوهشگری پرداخت و فعالیت در این حوزه را امری حرفه ای و نیازمند به روحیات اخلاقی خاص ارزیابی کرد.
این استاد دانشگاه دلیل ضعف در حوزه پژوهش را فقدان سرمایه اجتماعی دانست و گفت: این که چه چیز هایی داریم سرمایه انسانی است، اما این که چه چیز هایی را می شناسیم سرمایه اجتماعی است و در پژوهش های علوم انسانی مهم سرمایه اجتماعی است.
در ادامه دکتر اخوان رئیس پارک علم و فناوری استان قم ظرفیت های گوناگون پژوهشی در اسناد بالادستی را بسیار زیاد دانست و گفت: مهم این است که در حال حاضر از این ظرفیت ها چه مقدار استفاده می کنیم.
وی ادامه داد: این ظرفیت ها به صورت کلی در قالب یک سری قوانین ارائه شده است لذا به پژوهشگران توصیه می شود که نسبت به نظام پژوهشی کشور اشراف قانونی پیدا کنند.
دکتر اخوان ایجاد ارتباط میان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها با دستگاه های اجرایی استان ها برای پیشبرد فعالیت های پژوهشی را اجتناب ناپذیر دانست و گفت: تحقق کامل این مهم علاوه بر ایجاد رونق در امر پژوهش، به کاهش هزینه های دستگاه های اجرایی می انجامد.
وی با اشاره به تاسیس اولین پارک های علمی و فناوری در سال 1379  در کشورگفت: در حال حاضر 35 پارک علمی و فناوری و بیش از 250 مرکز رشد در کشور وجود دارد. همچنین مرکز رشد علوم انسانی در پارک علم و فناوری استان قم حدود 20 شرکت را تحت پوشش خود قرار داده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم فناوری های نرم و هویت ساز را از مهم‌ترین مسائل پژوهشی مد نظر مقام معظم رهبری خواند و افزود: دانشگاه هایی مانند دانشگاه حضرت معصومه (س) باید در این زمینه با تاسیس شرکت هایی فعالیت های جدی داشته باشند.
گفتنی است در پایان این مراسم نیز از پژوهشگران نمونه این دانشگاه تجلیل شد.