آیین تجدید دیدار نوروزی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

۱۵ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۱ کد : ۲۷۳۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۰۵
آیین آغاز سال نو و تجدید دیدار نوروزی با حضور هیئت رئیسه، جمعی از اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه فردوسی مشهد در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این ب ...
آیین تجدید دیدار نوروزی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد
آیین آغاز سال نو و تجدید دیدار نوروزی با حضور هیئت رئیسه، جمعی از اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه فردوسی مشهد در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این برنامه، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خوشامدگویی و تبریک سال نو و میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار امیدواری کرد که سال جدید کاری که با ریزش رحمت الهی آغاز شده، سالی همراه با شادی، موفقیت و بندگی خداوند متعال برای همه دانشگاهیان باشد.
دکتر کافی همچنین با تبریک دوباره به بانوان دانشگاه به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن، اظهار داشت: یاد و خاطره تمام بزرگان دانشگاه را گرامی می داریم. اگر در قید حیات هستند، سلامت و شادابی و اگر به رحمت حق رفته اند، درجات متعالی برایشان آرزو می‌کنم و امیدوارم بتوانیم رهرو خوبی برای آنان باشیم. تلاش های بازنشستگان عزیز از کارکنان و اعضای هیئت علمی را قدر می نهیم و بر همه لازم است که آنان را تکریم کنند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد سال 94 را سال موفقی دانست و  افزود : برنامه‌هایی که مقرر کردیم تحقق پیدا کرد و به صورت نسبی درخشش داشت هر چند با مطلوب فاصله داریم.
وی  برنامه محور حرکت کردن و تدوین برنامه های راهبردی را از مهم‌ترین دستاوردهای سال 94 دانست و به بخشی از موفقیت‌های دانشگاه در سال گذشته اشاره کرد :
اختصاص بودجه مناسب برای دانشگاه نسبت به سال‌های پیشین و در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر، که نشان از شناخته شدن جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد از سوی مدیران وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارد.
در حوزه نرم افزاری و پژوهشی کارهای جدی در حال انجام است است که با کیفیت خوبی به آن پرداخته شده است.
در زمینه فعالیت های عمرانی، در راستای استفاده بهینه از امکانات، سایت مناسبی به مساحت 3.5 هکتار در شمال کشور خریداری شده و دانشگاه در حال ساخت ویلاهایی مناسب شأن همکاران دانشگاهی می باشد.بازسازی جدی در حوزه های مختلف از جمله سرای استادان و مهمان سرا که در حال ساخت بوده و تا پایان سال جاری به بهره‌وری خواهد رسید.
بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی که همه در دست انجام می باشد و به صورت نسبی موفق بوده‌اند و انتظار می رود که در سال 95 بهره برداری مطلوبی از این برنامه ریزی‌ها صورت گیرد.
دکتر کافی به شعار سال 95 که از سوی مقام معظم رهبری به سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نامگذاری شده است اشاره کرد و افزود: همان‌طور که وقتی شعاری از سوی مقام معظم رهبری برای هر سال تعیین می‌شود به این معنا نیست که شعار سال‌های پیش منتفی شده است، بلکه شعار سال در رأس شعارهای پیشین قرار می گیرد، در برنامه های دانشگاه هم اگر اولویتی ترسیم می شود، اولویت سال های پیش کماکان وجود دارد و برای تحقق آن‌ها به همدلی و همزبانی نیاز است تا با تلاش  مضاعف و  مدیریت جهادی، اقتصاد مقاومتی در دانشگاه نیز محقق شود.
وی افزود : اگر اقتصاد را مدیریت هزینه و درآمد بدانیم، وجه رایج ما فقط ریال نیست بلکه مهم‌تر از آن، وجه رایج ما علم، دانش، معرفت و فرهنگ است که با تلاش در این زمینه می‌بایست این نهاده‌های اقتصادی دانشگاه در سطح جامعه گسترش یابد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در همین خصوص به حفظ محیط زیست اشاره کرد و اظهار داشت: امید است همانطور که دانشگاه ما از گذشته های دور با نام دانشگاه سبز شناخته شده، دانشگاه سبز بماند و سبزی را در کلیه شئون جامعه ترویج کنیم.
وی افزود: در زمینه اقتصاد مقاومتی باید رویکردمان جامعه محور باشد و ورودی‌های ما که دانشجویان هستند هنگام خروج از دانشگاه، اقتصاد مقاومتی را با تمام وجود درک کنند.
در ادامه دکتر ابراهیمی، مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد با گرامی‌داشت نام  افرادی که طی سال گذشته باعث شهرت و بزرگداشت نام این دانشگاه  بوده‌اند، تهیه نشان جدید دانشگاه با اندک تغییری با نشان پیشین دانشگاه را به اطلاع حاضران رساند که همکاران دانشکده ها و  واحدهای دانشگاه می توانند با معرفی نماینده، این نشان ها را از دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه دریافت کنند. با توجه به ارزش معنوی این نشان، به مناسبت آغاز سال کاری تعدادی از این نشان ها به چند تن از همکاران که در جمع حضور داشتند اهدا شد.
سپس حجه الاسلام و المسلمین صالحی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد، ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی پر خیر و برکت برای همکاران، هم‌زمانی آغاز سال نو با میلاد مادر مهربانی ها صدیقه کبری، فاطمه زهرا (س) را باعث برکت بیشتر این سال دانست و ضمن بیان روایتی از نبی مکرم اسلام، زنان را مؤلفه‌های خانواده پایدار خواند و بر تکریم مقام مادر تأکید کرد.
وی به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود:  اگر نگاهی به زنجیره نامگذاری ها توسط مقام معظم رهبری داشته باشیم، اقتصاد در همه آنها نمود داشته است و  در مورد شعار امسال که اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است باید این نکته هم مورد نظر قرار گیرد که ضلع دوم آن، علم و فناوری است که دانشگاهیان باید به آن توجه کنند و ضلع سوم مسأله فرهنگ است. اقتصاد، علم و مقولاتی از این دست در نگاه هستی شناسی، زیرساخت برای حفظ فرهنگ، آن هم فرهنگ دینی می‌باشند که البته اعتلا فرهنگ کار آسانی نیست و نیاز به عمل دارد.
وی ضمن گرامی‌داشت یاد کسانی که در به اهتزاز در آوردن نام دانشگاه فردوسی مشهد نقشی داشته اند، سخنان خود را با دعای آغاز سال؛ یا مقلب القلوب و الابصار  و  شعر سعدی خاتمه داد: سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی، عشق محمد بس است و آل محمد.