آیین آغازسال تحصیلی جدید دردانشگاه مازندران

۱۲ مهر ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۷ کد : ۲۷۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۹
آیین بازگشایی تحصیلی دانشگاه مازندران با حضور اقشار مختلف دانشگاهی و دکتر حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به عنوان مهمان وی‍ژه مراسم، در این دانشگاه برگزار شد. به گزارش روا...
آیین بازگشایی تحصیلی دانشگاه مازندران با حضور اقشار مختلف دانشگاهی و دکتر حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به عنوان مهمان وی‍ژه مراسم، در این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ایوبی مقوله فرهنگ و هنر را در جهان کنونی به عنوان حلقه مفقوده خیلی از دانشگاه ها معرفی کرد و گفت: نقشی که امروز دانشجو و دانشگاه می تواند داشته باشد در عرصه فرهنگ و هنر است و ما به عنوان کشوری که حرف نخست ما و مزیت اصلی ما فرهنگ و هنر است جا دارد اندکی تامل و درنگ کنیم و در این باره بیشتر سخن بگوییم.
رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، با طرح این سئوال که جایگاه فرهنگ و هنر در جهان امروز که جهانی و فراگیر شده است، کجاست؟ بیان داشت: زمان بسیاری سپری شد تا دولت های مختلف بفهمند که فرهنگ و هنر تنها سرگرمی نیست، فرهنگ و هنر اصل است، دولت ها درجهان با گفتمان نظامی آغاز شدند با ارتش آغاز شدند زیرا مفهوم امنیت را همه زود می فهمند.
عضو هیئت امنای دانشگاه مازندران با اشاره به این مطلب که شهر بی روح شهر زندگی نیست و روح شهر یعنی فرهنگ و هنر، خاطرنشان کرد: مسئولان شهری فهمیدند که راه رقابت در جهان امروز، فرهنگ و هنر است. گالری های مختلف و برگزاری  نمایشگاه های مختلف همه و همه ملاک و نشانه روند و ظهور هر شهر و کشور است. در ایران هم آرام آرام داریم به این سمت حرکت می کنیم و شهرها و و شهرداری های بزرگ پای کار فرهنگی آمده اند.
 دکترایوبی ادامه داد: در درون جامعه که بنگریم در جامعه مدنی میان مردم مصرف کالای فرهنگی به شدت افزایش پیدا کرده است امروز ارتباط از طریق تصویر و علایم تصویری هنری بسیار رایج گردیده است. بنابراین درجهانی هستیم که چه بخواهیم و نخواهیم قدرت تکنولوژی خود را تحمیل کرده است و آنان که نتوانند خود را تطبیق دهند عقب خواهند ماند.
 رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در کشور فرانسه در بخش دیگری از سخنانش به تشکیل جنبش های دانشجویی اشاره کرد و گفت: اولین جنبش دانشجویی درسال 1968 در سوربن فرانسه اتفاق افتاد. از آنجا بود که دانشجویان وارد عرصه سیاسی شدند و احزاب و سندیکاها را وارد خیابان کردند و از آن تاریخ دانشجو به عنوان یک کنشگر شناخته شد. جنبش های دانشجویی در همه جا تشکیل شد و در ایران نیز این اتفاق رخ داد و دانشجو به عنوان نماد سیاسی شناخته شد. اکنون جنبش فرهنگی و هنری وارد دانشگاه ها شده است الان سیاست در دنیا یک امر حرفه ای شده است صاحبان سیاست حرفه ای شده اند  و مانند قبل، خیلی دنبال دانشگاه ها و دانشجوها نمی روند چرا که با وجود فضاهای مجازی راه های دیگری برای تبلیغات پیدا کرده اند.
رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اذعان به این مطلب که اکنون دانشگاه ها به عنوان یک زیست بوم فرهنگی و هنری در کشورهای مختلف فعالیت می کنند، گفت: امروز دانشگاه فقط نباید و نمی تواند محلی باشد برای آموختن علم و دانش که البته وظیفه اصلی دانشگاه همین است. اما دانشگاه باید به یک زیست بوم فرهنگ و هنر تبدیل شود. جوانی که وارد دانشگاه می شود باید در محیطی نفس بکشد که بتواند خودش را پیدا و باور کند. دانشجو با ورود به دانشگاه باید معماری اصیل خود را ببیند چرا که ما صاحبان معماری اصیل و زیبایی هستیم مثل اصفهان که هنوز برای دنیا یک رؤیاست.
 دکترایوبی درادامه سخنانش بیان داشت: ما ملتی هستیم که هزارسال پیش گفتیم توانا بود هر که دانا بود و این برای خیلی از مردم دنیا غیرقابل باور بود چرا که توانایی را در قدرت بازو و داشتن قدرت نظامی می دیدند، ما گفتیم که دانایی و توانایی با هم ارتباط دارند و امروز این ثابت شد در خیلی ازعرصه های هنر و فرهنگ مانند هنر نمایش، تئاتر خیابانی، تعزیه سرآمد هستیم.
 عضو هیئت امنای دانشگاه مازندران سپس با اشاره به این مطلب که ما صاحبان فرهنگ و هنر اصیلی هستیم که در تمام زمینه ها حرفی برای گفتن داریم، گفت: ما باید این زیست بوم های فرهنگی را برای جوانان خود فراهم کنیم. بنده علاقه مندم که فضایی را فراهم کنیم در درون دانشگاه ها تا فیلم های مختلف با حضور کارگردانان، نویسندگان و تهیه کنندگان آن آثار به نمایش در بیاید و نقد و بررسی شود. ایده ها و اندیشه های آن آثار بیان شود و این مهم با کمک دکترمیرنیا رئیس دانشگاه مازندران شدنی خواهد بود و بنده هم اعلام آمادگی می کنم جهت کمک به تحقق این مهم.
 دکترایوبی درپایان سخنانش گفت: ادای احترام می کنم به آن عزیزانی که ما امروز این آرامش را مدیون خون سرخ شان هستیم و امیدوارم قدردان این عزیزان باشیم و در آستانه ماه محرم آرزو می کنم تا افتخار خدمت به این کشور امام زمان را داشته باشیم و شما عزیزان در راستای خدمت به این کشور زیبا و با فرهنگ و اصیل موفق شوید.