جهان نیوز

نگرانی معاون وزیر از وضعیت مالی دانشگاه‌ها

۲۸ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۶ کد : ۲۶۸ وزارت علوم در رسانه‌ها
تعداد بازدید:۸۳۴
معاون مالی، اداری وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در سال گذشته حدود 10 هزار میلیارد ریال از بودجه خود را به دلیل عدم تخصیص دریافت نکرده‌اند، از وضعیت مالی این بخش بسیار مهم کشور ابراز نگرانی کرد.

به گزارش جهان به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمدحسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش بدهی‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و رشد ناچیز بودجه آموزش عالی کشور در سال ۱۳۹۵؛ در زمینه وضعیت مالی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی در سال ۹۵ ابراز نگرانی کرد.
امید با اعلام اینکه وزارت علوم و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری زیر مجموعه آن در سال ۱۳۹۴ نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد ریال از بودجه خود را به دلیل عدم تخصیص دریافت نکرده‌اند، از وضعیت مالی این بخش بسیار مهم کشور که همواره مورد عنایت ویژه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بوده است، ابراز نگرانی کرد.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اعلام افزایش بدهی‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی به بیش از ۲۲ هزار میلیارد ریال در سال جاری و نیز با اشاره به رشد ناچیز حدود ۱۳ درصدی بودجه سال ۱۳۹۵ مجموعه آموزش عالی کشور نسبت به سال گذشته، تاکید کرد که با این روند، مجموعه آموزش عالی کشور و بویژه دانشگاه‌ها در سال جدید با مشکلات جدی مواجه خواهند بود.
امید همچنین خاطرنشان کرد: باوجود اینکه در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اعتبارات هزینه‌ای کشور، رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به لایحه دولت داشته است ولی میزان افزایش بودجه دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی در این کمیسیون بسیار ناچیز و کمتر از ۵/۲ درصد است.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از مسئولان درخواست کرد با در نظر داشتن تاکیدات مستمر مقام معظم رهبری بر تقویت حوزه علم و فناوری و در راستای تحقق منویّات ایشان مبنی بر لزوم حفظ و افزایش رشد شتابان علمی کشور؛ نسبت به حل مشکل مجموعه آموزش عالی کشور که بیش از ۵۰ درصد از حجم تولید علمی کشور را در اختیار دارد، توجه و اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.