وزیر علوم:توسعه آموزش های علمی ،کاربردی و مهارتی در دستور کار دولت قراردارد

۰۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۷ کد : ۲۶۶۶۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۳۲
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: توسعه آموزش های علمی کاربردی و مهارتی برای تربیت نیروهای کارآمد ومورد نیاز کشور به طور جدی در دستور کار حوزه آموزش عالی دولت قرار گرفته است.
وزیر علوم:توسعه آموزش های علمی ،کاربردی و مهارتی در دستور کار دولت قراردارد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترمحمد فرهادی در جمع استادان دانشگاه زنجان اظهار داشت: در ستاد اقتصاد مقاومتی چهار ماموریت برای حوزه آموزش عالی کشور تعریف و پیش بینی شده است.

وزیر علوم یادآورشد: ارتقای سطح دانشگاه ها در سطح بین المللی، توسعه دانشگاه های نسل سوم، تهیه برنامه آمایش آموزش عالی وساماندهی تمام بخش های این حوزه، چهار ماموریت تعریف شده ستاد اقتصاد مقاومتی است.

دکترفرهادی بابیان اینکه وضعیت آموزش عالی کشور در سال های قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی غیرقابل مقایسه است، از رشد ۲۵برابری تعداد دانشجویان کشور نسبت به سال های قبل از انقلاب خبرداد.

وی با بیان اینکه هم اکنون چهار میلیون و ۸۰۰هزار دانشجو در بیش از ۲ هزار و ۸۸۰ واحد آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند،به فعالیت ۷۶هزارعضو هیئت علمی در مراکز آموزش عالی کشور اشاره کرد.

دکترفرهادی در بخش دیگری از سخنان خود ، مهم ترین برنامه کشور برای توسعه آموزش عالی در سال های پیش رو را توجه به راه اندازی دانشگاه های نسل سوم اعلام کرد و آنها را فرصتی برای تربیت نیروهای کارآمد و مهارتی در کشور خواند.

وی همچنین بر لزوم تهیه برنامه آمایش آموزش عالی کشور تاکید کرد و آن را موجب شناسایی چالش ها و ارائه برنامه های راهبردی برای بهبود وضعیت این حوزه برشمرد.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به توسعه روابط بین المللی دانشگاه ها پس از برجام اشاره کرد و افزود : پس از برجام اقبال و توجه بسیاری از کشورها به ایران جلب شد به گونه ای که هم اکنون دوره های آموزشی مشترکی بین دانشگاه های ایران و دانشگاه های کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، کره، چین، ژاپن و بلژیک برگزار می شود.

وی در ادامه به کاهش میزان جذب دانشجو در مقاطع کاردانی کشور اشاره کرد و گفت: سال تحصیلی جاری ۲۷هزار نفر در مقطع کاردانی دانشجو جذب شده است درحالی که بخش صنعت و تولید کشور به شدت با ضعف تکنسین مواجه هستند.

دکترفرهادی افزود: این موضوع در حوزه رشته های علوم پزشکی هم مشهود است به گونه ای که هم اکنون کشور در رشته های پیراپزشکی با کمبود نیرو مواجه است.

وزیر علوم یادآورشد: دانشگاه های با سابقه کشور با جذب دانشجویان در مقاطع کاردانی و رشته های پایه ای کارشناسی از جمله ریاضی باید بخشی از کمبودهای کشور را جبران کنند.

دکترفرهادی همچنین به رحلت آیت االله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و وی را یکی از امنای انقلاب و نظام اسلامی برشمرد و گفت : آیت االله هاشمی رفسنجانی نقش تاثیرگذاری در آموزش عالی و توسعه دانشگاه های کشور داشت و علاوه بر تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، مهم ترین فرد موثر در رشد دانش بیوتکنولوژی در ایران محسوب می شد.

وزیر علوم با بیان اینکه به ثمره همان اقدامات، ایران امروز یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه بیوتکنولوژی است، آیت االله هاشمی رفسنجانی را از بزرگ ترین حامیان وزارت علوم از نظر قوانین، مقررات و تامین اعتبارات اعلام کرد.

 

کلید واژه ها: وزیر علوم