اختتامیه همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در دانشگاه فردوسی مشهد

۰۶ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۳ کد : ۲۶۶۵۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۸
مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای فرهنگی و ادبی ایران و جهان عرب با حضور دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، علیرضا رشیدیان استاندارخراسان رضوی، دکترصالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و میهمانان خارجی دعوت شده مهمانان خارجی ازکشورهای مراکش، مصر، عراق، سوریه، لبنان، الجزایر، یمن، عمان دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.
اختتامیه همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در دانشگاه فردوسی مشهد

 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین همایش دکترکافی پس از خیرمقدم به مهمانان اظهارکرد: هم اکنون بیش از هزار و 400 دانشجو از 18 کشور جهان درحال تحصیل علم دردانشگاه فردوسی مشهد هستند  همچنین تبادلات و تفاهم‌نامه‌های متعدد با کشورهای عربی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای استادان عربی، ارسال منابع آموزشی به غیرفارسی‌زبانان، تاسیس مرکزآموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان، تنها بخشی از فعالیت‌های دانشگاه فردوسی مشهد در راستای ارتباطات علمی و فرهنگی درجهان اسلام است.

 

 رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: تجربیات قرن‌های پیش نشان داده است که هرگاه دو جامعه با تفکرات قومی، تعصبی و مذهبی با یکدیگر سخن گفته‌اند، جز عقب‌ماندگی برای آنان نتیجه‌ای نداشته است، بنابراین باید از نیاکانمان پند بگیریم و از زبان دانش و فرهنگ  برای ارتباط  مؤثر بهره ببریم.

 دکترصالحی امیری نیز درمراسم اختتامیه همایش بین المللی گفت‌و گوهای فرهنگی ایران و جهان عرب دردانشگاه فردوسی مشهد در سخنانی اظهارداشت: امروز مرزبندی های ایدئولوژیک گذشته رنگ باخته و گفت و گو درسطح جهانی به عنوان ضرورت انکارناپذیر برای رفع مشکلات و تشریک مساعی جمعی و همزیستی مسالمت آمیز انسانی رخ کرده است.

وزیرفرهنگ و ارشاداسلامی با اشاره به مشهد به عنوان محل برگزاری این همایش بین المللی و شهری که امسال ازسوی آیسسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده است، گفت: اهمیت این شهر به خاطر حضور معنوی سلاله پیامبر بزرگ اسلام، حضرت امام رضا (ع) است که رهبر گفت وگو گران بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه ما دارای مسائل مشترک، چالش های مشترک که در جغرافیای فرهنگی به هم پیوسته‌ زندگی می کنیم و افزود: با چاره اندیشی نخبگان و اندیشمندان، اقلیم فرهنگی که در آن واقع هستیم می تواند از نظر جغرافیا وسیع تر، پایه ها و بنیادهای آن استوارتر و سهم آن در تمدن و فرهنگ جامعه امروز جهانی بیشتر باشد.

دکترصالحی امیری گفت: ازاین رو در پایتخت معنوی ایران و جهان اسلام، سخن گفتن از گفت وگوهای فرهنگی را بازگشت به سنت معنوی جهان اسلام و نشانه روشن از خردمندی و زمان شناسی و دردمندی دانشورانی می دانم که دراین فضا گرد هم آمده اند تا باب تعارف و همدلی را در زمانه سو تفاهم ها و اختلافات بگشایند و تصویری روشن تر و امیدبخش تر از آینده فرهنگی منطقه ترسیم کنند.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی درپایان سخنان خود ابرازامیدواری کرد حاصل این برنامه و همایش برای همه و جامعه جهانی سودمند باشد و در فضای پر تنش کنونی منطقه و جهان، پنجره ای به سوی روشنی و همدلی فرهنگی گشوده شود.

 

 

علیرضا رشیدیان استاندارخراسان رضوی دیگر سخنران مراسم اختتامیه همایش گفت وگوهای فرهنگی ایران و جهان دردانشگاه فردوسی مشهد بود که درسخنان خود اظهارداشت: دانشمندان جهان اسلام می توانند پایه گذار وحدت و تقریب بین مسلمانان باشند و این نیاز در زمانه ای است که جهان اسلام در آتش اختلافات می سوزد، کشورها و شهرهای اسلامی درگیر جنگ و برادرکشی هستند و به هویت اسلامی تهاجم گسترده می شود.

وی افزود: مشهد به عنوان شهر تاریخی که آرامگاه امام مهربانی ها در آن قراردارد و شهر فرهنگ، علم و ادب است، اینک میزبان کشورهای اسلامی برای تحقق این هدف است و می تواند نقطه وحدت و تعالی بخش بین همه مسلمانان باشد  و کشورهای عربی با همکاری ایران می توانند نقش خاصی دراین عرصه داشته باشند.

رشیدیان اظهارکرد: موقعیت جغرافیایی مشهد و قرارداشتن در نقطه ورود دروازه های آسیای میانه این نقش را مهم تر می کند تا بتواند در سال 2017 میلادی مرکزی برای گفت و گوهای اسلامی باشد.

پس از گزارش کمیسیون های تخصصی همایش  توسط دکترقبول دبیر اجرائی این همایش و سخنرانی دکتراعوانی رئیس سابق انجمن فلسفه و حکمت ایران و سخنرانی دکترمعن بشور از کشور لبنان نماینده مجمع گفتمان فرهنگی کشورهای عربی بیانیه پایانی این همایش قرائت و به تصویب حاضران رسید.

کلید واژه ها: فردوسی مشهد