دانشگاه بوعلی ‌سینا جزو ۷ دانشگاه برتر کشور درارجاع مقالات

۰۶ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۴ کد : ۲۶۶۴۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۷۶
دکترحسن ختن ‌لو معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا گفت: دانشگاه بوعلی سینا همدان جزو ۷ دانشگاه برتر کشور در زمینه ارجاع مقالات و تاثیرگذاری علم است.
دانشگاه بوعلی ‌سینا جزو ۷ دانشگاه برتر کشور درارجاع مقالات

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترختن ‌لو دراین خصوص گفت: دانشگاه بوعلی سینای همدان طی چند سال اخیر در لیست دانشگاه‌های یک درصد موثر جهان قرارگرفته است.

وی افزود: 4 دانشمند از استادان این دانشگاه نیز به عنوان دانشمندان یک درصد موثر جهان معرفی شده‌اند و جزو 5 دانشگاه برتر کشور در زمینه تعداد دانشمندان یک درصد موثر جهان است.

دکترختن ‌لو از افزایش 20 درصدی چاپ مقالات خارجی این دانشگاه خبر داد و تصریح کرد: در سال 2016 بیش از 8500 ارجاع به مقالات دانشگاه بوعلی سینا همدان در پایگاه‌ ISI انجام گرفته این درحالی است که درسال قبل میزان این ارجاعات 7000مورد بوده است.

وی به شاخص هرش که نشانگر کیفیت مقالات است اشاره کرد و گفت: درحال حاضر شاخص کیفیت مقالات دانشگاه بوعلی 70 است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 63 بوده، 6 پله ارتقا یافته است.

دکترختن‌لو خاطرنشان کرد: این دانشگاه به لحاظ شاخص هرش که همان شاخص کیفیت مقالات است از دانشگاه‌های ممتاز کشور به شمار می‌رود.

وی به مقالات داخلی و علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: طی سال اخیر 900 مقاله داخلی و علمی و پژوهشی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه به چاپ رسیده است که درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 750 مورد بوده تقریبا 20 درصد افزایش داشته است.

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا مناسب بودن میزان گرنت پرداختی به اعضای هیئت علمی برای فعالیت‌های پژوهشی را ازجمله دلایل افزایش 20 درصدی چاپ مقالات در سال جاری عنوان کرد و گفت: با وجود تنگناهای مالی موجود در دانشگاه، اما همیشه سعی براین بوده که میانگین گرنت پرداختی به پژوهشگران بیش از 10 میلیون تومان و به موقع باشد که نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور بسیار مناسب است.

دکترختن‌لو ادامه داد: افزایش ظرفیت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در افزایش چاپ مقالات علمی و پژوهشی بوده است.

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا یادآورشد: خوشبختانه طی سال‌های اخیر این دانشگاه در زمینه چاپ مقالات رشد مداوم و پایداری داشته به‌طوری که در سال گذشته نیز شاهد رشد 20 درصدی در این زمینه بوده‌ایم و نوسان چندانی مشهود نبوده است.

وی به ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد و افزود: در هریک از دانشکده‌های این دانشگاه مسئولانی را برای ارتباط با صنعت موظف کرده‌ایم تا فعالیت مضاعفی در این زمینه داشته باشیم به طوری که در ارتباط با صنعت جهش خوبی ایجاد شده است.

دکترختن‌ لو خاطرنشان کرد: از مجموع یک درصد اعتبارات پژوهشی دستگاه‌های اجرایی طی سال‌های اخیر استفاده حداکثری صورت گرفته است به طوری که در این راستا 20طرح پژوهشی تقاضا محور تعریف شده است.

وی تصریح کرد: طی سال گذشته سمیناری با حضور صاحبان صنایع مختلف و شرکت‌ها در دانشکده مهندسی برگزارشد که این سمینار موجب ایجاد ارتباط با این افراد شده و چندین طرح پژوهشی نیز دراین زمینه منعقد شد.

دکترختن‌ لو خاطرنشان کرد: نتایج این ارتباط‌ها طی چند سال اخیر بیشتر نمایان خواهد شد.

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینای همدان به چاپ کتاب توسط اعضای هیئت علمی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: طی سال 94 و اواسط سال جاری بیش از 85 عنوان کتاب توسط اعضای هیئت علمی این دانشگاه به چاپ رسیده است که حاکی از رشد 25 درصدی نسبت به سال‌های ماقبل خود بوده است.

دکترختن‌ لو خاطرنشان کرد: دانشگاه بوعلی تقریبا 16 عنوان مجلات علمی و پژوهشی دارد که به صورت فصل‌نامه به چاپ می‌رسد که یک مورد از این مجلات به زبان انگلیسی منتشر می‌شود. در پی این هستیم که این مجلات را بین‌المللی کنیم و در نمایه‌های مقالات ISI ثبت کنیم. تمامی این 16 عنوان مجله به صورت الکترونیکی نیز منتشر می‌شوند.

وی به کسب درآمد از طریق فروش علم اشاره کرد و گفت: طی سال‌های اخیر از طریق فروش علوم این مجلات به برخی از شرکت‌ها درآمدهایی نیز کسب کرده‌ایم.

دکترختن‌لو به مرکز رشد دانشگاه اشاره کرد و گفت: این مرکز رشد با مشارکت 30 شرکت درحال فعالیت است که ازجمله آنها می‌توان به چهار شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد همچنین دانشگاه با پرداخت تسهیلاتی به این شرکت‌ها حمایت‌های مادی و معنوی لازم را از آنها انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: دانشگاه در پی این بوده که تبدیل علم به فناوری و پژوهش‌های کاربردی را از طریق شرکت‌های دانش‌ بنیان عملی سازد.

دکتر ختن لو یادآورشد: دبیر کارگروه پژوهش و فناوری در استان به دانشگاه بوعلی واگذارشده است که دراین زمینه تقریبا 14 جلسه با دستگاه‌های مختلف استانی برگزارشده است که سیاست‌گذاری‌های مورد نیاز دراین زمینه تصویب شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا تصریح کرد: برخی از اعضای هیئت علمی دانشکده کشاورزی طرح پژوهشی درباره جمع‌آوری پسماندهای پلاستیکی در زمین‌های کشاورزی داشته‌اند به طوری که نمونه اولیه یک دستگاهی که قادر به جمع آوری پسماندهای حاصل از کشت برخی محصولات کشاورزی است ساخته شده و در پی تولید انبوه این ماشین‌آلات هستیم.

وی از انتخاب یکی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه به عنوان پژوهشگر برتر کشوری خبر داد و تصریح کرد: هر ساله 10 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به عنوان پژوهشگران برتر کشوری انتخاب می‌شوند که در سال جاری نیز دکتر مجذوبی به عنوان پژوهشگر برتر کشوری در زمینه مهندسی بوده است.

دکترختن‌ لو ادامه داد: طی 4 سال اخیر از میان 10 پژوهشگر برتر کشور یک نفر از دانشگاه بوعلی سینا بوده است که این افتخار نصیب کمتر دانشگاهی در کشور می‌شود.

وی یادآورشد: طی سال جاری دانشگاه بوعلی سینا به عنوان تنها دانشگاه کشور، موفق به دریافت 2 جایزه خوارزمی شده است.

دکترختن‌لو به حضور 45 دستگاه و مراکز آموزش عالی در هفته پژوهش در نمایشگاه همدان به منظور ارائه دستاوردهای پژوهشی خود اشاره کرد وگفت: موزه علم و فناوری نیز درسال جاری دراین نمایشگاه به نمایش گذاشته شد که مورد استقبال مخاطبان واقع شد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای توجه به پژوهش در مدارس نیز غرفه‌ای در اختیار اداره کل آموزش و پرورش قرار گرفت تا مباحث پایه‌ای پژوهش را از ابتدا فرا بگیرند.

دکترختن‌ لو به تقدیر از پژوهشگران برتر در هفته پژوهش اشاره کرد وگفت: در سال جاری 27 پژوهشگر برتر استان انتخاب شد که 6 نفر از این پژوهشگران از دانشگاه بوعلی بودند همچنین از 100 نفر از دانش‌آموزان پژوهشگر در استان نیز تقدیر شد.

وی به نقش و جایگاه دانشجویان در فعالیت‌های پژوهشی پرداخت و افزود: دانشجویان تحصیلات تکمیلی سهم ویژه‌ای در انجام فعالیت‌های پژوهشی دارند به طوری که بدون حضور و مشارکت این افراد انجام این فعالیت‌ها امکان پذیر نیست.

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا همدان تصریح کرد: طی سال‌های اخیر برنامه براین بوده که 15 درصد از بودجه دانشگاه به فعالیت‌های پژوهشی اختصاص یابد، به طوری که درسال‌ جاری 10.5 درصد از بودجه دانشگاه معادل 11 میلیاردتومان به فعالیت‌های پژوهشی اختصاص یافت به طوری که در سال 96 این میزان به 12 درصد ارتقا یافته است.

دکترختن ‌لو در بخش دیگری از سخنانش به زیرساخت‌های پژوهشی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: آزمایشگاه‌های این دانشگاه فرسوده است و نیاز به بروز سازی این دستگاه‌ها مشهود است.

وی خاطرنشان کرد:آزمایشگاهی مرکزی در دانشگاه راه‌اندازی شده است که دستگاه‌ها و تجهیزات گران بها دراین مرکز نگهداری می‌شود و مابقی دانشکده‌ها در صورت نیاز به این دانشکده رجوع خواهند کرد.

دکترختن‌ لو یادآورشد: وجود تحریم‌ها در سال‌های گذشته نیز عاملی برای تهیه نشدن برخی دستگاه‌ها بوده است اما برای جبران این ضعف، نمایشگاهی هرساله از تولیدات داخلی برگزارمی‌شود که هر ساله دانشگاه بوعلی تقریبا یک میلیارد تومان از این نمایشگاه که با 50درصدتخفیف تولیدات را به نمایش می‌گذارد خرید می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: درسال‌های اخیر اعتبارات ارزی بسیاری از دانشگاه‌ها قطع شده است که درصورت تامین ارز مورد نیاز خریدهای لازم انجام می‌گیرد.

دکتر ختن ‌لو اضافه کرد: بیش از 105 میلیارد تومان باید تجهیزات برای آزمایشگاه‌های دانشگاه خریداری شود تا حداقل‌های ممکن تأمین شود.

وی درادامه افزود: کمبود زیرساخت‌های پژوهشی همچون آزمایشگاه‌ها و استهلاک وسایل و امکانات موجود درصورت عدم تعمیر و تجهیز دوباره آنها تهدید بزرگی برای فعالیت‌های پژوهشی استان به شمار می‌رود.

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا همدان تصریح کرد: دانشگاه بوعلی در زمینه‌های شیمی، شیمی آلی تولید دارو، آلودگی‌های محیط زیست، برق ، کامپیوترو الکتروشیمی و حوزه آب و حوزه علوم انسانی و مسائل آسیب‌های اجتماعی آمادگی لازم برای انجام پژوهش‌های بیشتر را دارد.

وی درپایان خاطرنشان کرد: فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه درسطح منطقه‌ای با مشارکت برق باختر، امور آب استان کرمانشاه و در سطح استان، شرکت شهرک‌های صنعتی، امور آب استان، آموزش و پرورش، آب وفاضلاب استان، اداره کل راه‌وترابری وبسیاری از شرکت‌های خصوصی و سایر دستگاه‌های استان ارتباط برقرارکرده و طرح‌های مشترکی با یکدیگر اجرا کرده‌ایم همچنین در سطح ملی نیز با وزارت راه و شهرسازی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت دفاع پژوهش‌های مشترکی با یکدیگر داشته‌ایم.

کلید واژه ها: بوعلی سینا