خیرگزاری جمهوری اسلامی ایران IRNA

توسعه دیپلماسی علمی همگام با دیپلماسی عمومی کشور

۲۸ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۴ کد : ۲۶۶ وزارت علوم در رسانه‌ها
تعداد بازدید:۹۳۵
تهران- ایرنا- دبیر هیات دولت گفت: گزارش وزیر علوم که درباره وضعیت علم و فناوری کشور به هیات دولت ارائه شد،نشانگر این حقیقت است که علاوه بر رشد قابل توجه میزان تولید مقالات علمی،نظام دانشگاهی توانسته است همگام با سیاست خارجی و دیپلماسی عمومی، جهش بلندی در دیپلماسی علمی داشته باشد.

محسن حاجی میرزایی در یادداشتی تحت عنوان 'توسعه دیپلماسی علمی همگام با دیپلماسی عمومی کشور' آورده است: 'روز یکشنبه و در جلسه هیات دولت، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از وضعیت علم و فناوری در کشور ارایه کرد که نشان می‌داد دولت یازدهم در این حوزه نیز همانند سایر بخش‌ها موفقیت و دستاوردهای قابل توجهی داشته که برای قدرشناسی از فعالان این عرصه و آگاهی افکار عمومی از نتایج این تلاش‌ها، به نکات مهم این گزارش اشاره می‌شود.
رهبر معظم انقلاب همواره توجه مسؤولان دولت بویژه دستگاه آموزش عالی را به ضرورت برنامه ریزی برای شکوفایی استعدادها و گسترش دایره پیشرفت علمی کشور جلب کرده و تاکید نموده‌اند: «برای تأمین عزت، آبرو، رفاه، اقتدار جهانی و پیشرفت ملی باید از طریق علم وارد شویم، علم برای سعادت یک ملت کافی نیست؛ اما قطعاً یک شرط لازم و بسیار مهم محسوب می‌شود.»
یکی از شاخص‌های مهم حرکت به سمت توسعه و پیشرفت، تولید علم و سندهای علمی نمایه شده در مراکز بین المللی پذیرش و انتشار محتواهای علمی و پژوهشی است. گزارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که مبتنی بر داده‌های پایگاه اطلاعات علمی مانند «اسکوپوس» و «تامسون رویترز» و «آی اس آی» است، این واقعیت را روشن می‌کند که میزان تولید مقالات علمی کشور از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است؛ به طوری که براساس داده‌های پایگاه «آی اس آی» تعداد مقالات از ۲۸۴۵۰ در سال ۲۰۱۱ به ۳۳۲۶۲ در سال ۲۰۱۵ رسیده و در بحث کمیت نیز این شاخص رشد نشان می‌دهد. مقایسه رشد علمی ۲۰ کشور برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ در پایگاه «اسکوپوس» هم بیانگر این واقعیت است که ایران پس از روسیه، هند و چین در رتبه چهارم شتاب علمی قرار دارد.
در حالی که دولت تدبیر و امید در حوزه آموزش عالی از سوی منتقدان به عقبگرد در تولید علم متهم می‌شود، گزارش‌ها نشان می‌دهد رتبه ایران از نظر دانشگاه‌های موجود در بین دانشگاه‌های برتر دنیا از عدد ۳۲ در سال ۲۰۱۲ به ۲۳ در سال ۲۰۱۶ ارتقا یافته و صعود ۹ پله‌ای داشته است. جای افتخار است که سندهای علمی منتشر شده در سایت‌های معتبری چون «یو. اس. نیوز» و «لایدن» تصریح دارد که اولاً؛ دانشگاه‌های کشور در سه سال گذشته در جمع دانشگاه‌های برتر حائز رتبه بندی قرار گرفته و ثانیاً؛ دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و اصفهان هر سال جهش‌های قابل توجهی داشته‌اند و ثالثاً؛ این پیشرفت مربوط به رشته‌های کاربردی نظیر مهندسی، شیمی، ریاضی، علوم کامپیوتر و علوم گیاهی بوده است.
نکته بارز دیگر در گزارش ارایه شده به هیات دولت این بود که نظام دانشگاهی توانسته است همگام با سیاست خارجی و دیپلماسی عمومی، جهش بلندی در دیپلماسی علمی داشته باشد به طوری که در سال ۱۳۹۴ بیش از ۱۴۰ پروژه تحقیقاتی با دانشگاه‌های خارجی انجام شده و در راستای بهره مندی از دانش جدید و تعاملات علمی بیش از ۱۴۸۰ مهمان خارجی جهت تدریس، تحقیق و شرکت در کارگاه‌های آموزشی و رویدادهای علمی به ایران سفر کرده‌اند. در حوزه ادبیات در سال گذشته کرسی زبان فارسی در ۳۰ کشور دنیا راه اندازی شده و برای نخستین بار کرسی شیعه شناسی در واتیکان دایر گردید. همچنین سایت «اسکوپوس» از رشد ۵ درصدی تولید مقالات علمی با مشارکت بین المللی در ۵ سال گذشته خبر می‌دهد.
رییس جمهوری در سال‌های اخیر همواره بر این موضوع تاکید داشته که نیروی جوان تحصیل کرده در ایران فرصتی برای توسعه و شکوفایی اقتصادی است و کشورهای دیگر با علم به این موضوع می‌دانند که روند توسعه علمی در ایران در همه زمینه‌ها توقف ناپذیر است. در حال حاضر بیش از چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در موسسات آموزش عالی کشور تحصیل می‌کنند. خوشبختانه همزمان با افزایش تعداد دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری ارزش مقالات علمی و تعداد دانشمندان ایرانی در رنکینگ‌های جهانی بالا رفته است. براساس اسناد «آی اس آی» سهم مقالات ایران از مقالات برتر بین المللی جهان از
۵۷/۰ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۴۲/۱ درصد در سال ۲۰۱۵ ارتقا یافته و تعداد دانشمندان ایرانی قرار گرفته در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا به عدد ۲۰۰ رسیده است.
توجه ویژه دولت به شرکت‌های دانش بنیان و افزایش این شرکت‌ها در پارک‌های علم و فناوری نیز از چشم مؤسسات معتبر علمی دور نمانده و آنها نیز اذعان دارند که تعداد مراکز رشد فناوری و پارک‌های علم و فناوری با شیب قابل ملاحظه‌ای در حال رشد است و از عدد ۲۵۱۸ در سال ۱۳۹۰ به ۴۴۰۰ در سال ۱۳۹۴ رسیده و بیش از ۰۰۰ ر ۱۰ نفر به تعداد شاغلان در این مراکز افزوده شده است. اما آنچه دل مردم را شاد می‌کند این است که در راستای عدم اتکای اقتصاد کشور به نفت، این شرکت‌ها که در سال ۱۳۹۲، ۱۴.۱ میلیون دلار درآمد برای کشور کسب کردند، در سال ۱۳۹۳ توانستند ۴۹.۵ میلیون دلار ارزآوری داشته باشند و این جهش با وجود تحریم‌های ظالمانه برای سال ۱۳۹۴ نیز پیش بینی می‌شود.
اگر تا چند سال پیش عنوان می‌شد که رشد چاپ مقاله مثلاً در ایران یا ترکیه و یا هند الزاماً به معنی تولید علم در زمینه مسائل بنیادی و انسانی این کشورها نیست یا مستقیماً به حل مسائل و مشکلات جامعه یا تبدیل علم به ثروت یا کارآفرینی کمک نمی‌کند، حالا باید اذعان کرد که سیاستگذاری در توسعه علم و فناوری نقش بسیار موثری در هدایت پژوهش‌های علمی (و تناسب تولیدات در زمینه‌های مختلف علوم پایه، علوم انسانی، فنی، هنر و کشاورزی) داشته و براحتی می‌توان ارتباط میان مراکز علمی، صنعت و بازار کشور را با توجه به حجم مبادلات مالی آن درک کرد. تنها در سال ۱۳۹۴ میزان قرارداد منعقده و فروش فناوری در بازار به عدد ۴۲۵ میلیارد ریال رسیده است. افزایش تعداد دفاتر انتقال تکنولوژی و مراکز کارآفرینی و نوآوری در مراکز آموزش عالی و نیز سفارش‌هایی که به دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری برای طرح‌های کلان ملی ارایه شده، نشان می‌دهد دولت در حوزه آموزش عالی در مسیری درست حرکت می‌کند.
امسال سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است که رویکردهای آن عدالت بنیانی، مردمی بودن، دانش بنیان بودن، برونگرایی و درونزایی است. بدون تردید توجه به دانشگاه‌ها و مراکز علمی و حفظ نشاط و پویایی در نسل جوان فرهیخته می‌تواند به تحقق این شعار کمک کند. در این شرایط باید این رهنمود رهبر معظم انقلاب را همواره یادآور شد که: «آینده کشور به برکت اهداف، شعارها و حرکت انقلابی جامعه و حضور انبوه نخبگان جوان و حرکت عظیم و پرشتاب علمی و فناوری که آغاز شده است، آینده‌ای روشن و همراه با پیشرفت و اقتدار و نفوذ روزافزون معنوی در منطقه و جهان خواهد بود و کسانی که در این شرایط بدنبال دلسرد کردن نسل جوان از حال و آینده هستند، مرتکب خیانت به کشور و ناموس ملی می‌شوند.»