گزارش طرح مطالعاتی اجرای برنامه های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان، در وزارت علوم بررسی شد

۲۹ دی ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۹ کد : ۲۶۵۲۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۵۰۳
در نشستی که با حضور دکتر تسلیمی قائم مقام وزیرعلوم،دکتر هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر واعظ مهدوی معاون علمی و فرهنگی سازمان و برنامه و بودجه ، دکتر کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ، و جمعی از مشاوران و ناظران طرح مطالعاتی اجرای برنامه های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان، در وزارت علوم برگزارشد این طرح مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.
گزارش طرح مطالعاتی اجرای برنامه های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان، در وزارت علوم بررسی شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد سعید تسلیمی قائم مقام وزیرعلوم در آغاز این نشست علمی گفت: دانشگاهها و مراکز آموزش عالی به اندازه زمانی که دانشجویان در این محیط هستند در  اعتلای دینداری دانشجویان مسئولیت دارند و باید با ارائه الگوهای حسنه در این مسیر نقش ایفا کنند.

در ادامه این نشست، دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: طرح مطالعاتی اجرای برنامه های فرهنگی آموزشی با رویکرد روان شناختی ، تربیتی و اجتماعی برای اعتلای دینداری دانشجویان، با هدف گسترش مبانی تبلیغ و ترویج دین به منظور دست یابی به مدل آموزشی متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی انجام شد که از طرح های مصوب پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است و در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران انجام شد.

وی تاکید کرد:  اعتلای دینداری دانشجویان به عنوان نسل جوان و تاثیرگذار جامعه   از اهداف همه نهادهای فرهنگی  کشور است و می تواند نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی به عنوان مسئله مورد تاکید مسئولان کشور ایفا کند بنابراین شناخت وضعیت موجود دینداری دانشجویان و ارائه راهکارهای اعتلای آن اقدام بسیار ارزشمندی محسوب می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: همزمان با اجرای این طرح پژوهشی از نتایج آن استفاده عملی شد و برنامه هایی مانند اردوهای رضوی و توسعه کانون های فرهنگی دانشجویی اجرا شد که در تقویت دینداری دانشجویان موثر بوده اند.

وی با تاکید بر اجرایی شدن پژوهش های علمی و پیوند پژوهش با برنامه ریزی گفت: امیدوارم با حمایت های شورای اسلامی شدن دانشگاههاو مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه پژوهش هایی مانند اعتلای دینداری دانشجویان ادامه یابد زیرا متناسب با تحولات اجتماعی ما نیازمند مطالعات جدید و به روز هستیم.

گفتنی است در ادامه این نشست،  دکتر محمد خدایاری فرد رئیس دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و مجری طرح اجرای برنامه های فرهنگی برای اعتلای دینداری دانشجویان به بیان فرآیند و نتایج این طرح پرداخت و مدیران و محققان حاضر در نشست دیدگاههای خودرا در خصوص آن بیان کردند.