دکترامید: واحدهای فناور در مراکز علمی کاربردی راه اندازی می شود

۲۹ دی ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۱ کد : ۲۶۵۰۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۲۰
دکترمحمدحسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی از رایزنی و هماهنگی با وزارت علوم به منظور راه اندازی واحدهای فناور در مراکز قوی و توانمند این دانشگاه خبر داد.
دکترامید: واحدهای فناور در مراکز علمی کاربردی راه اندازی می شود

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترامید در آیین تجلیل از برگزیدگان عرصه‌های پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی، پرداختن به فناوری و رفتن به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین را بنای اصلی برنامه های این دانشگاه در دوره جدید مدیریت علمی کاربردی خواند.

وی به تکالیف تعیین شده در برنامه ششم توسعه کشور برای نظام آموزش مهارتی اشاره کرد و افزود: نظام آموزش مهارتی که برعهده دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی و حرفه ای و برخی از واحدهای دانشگاه آزاد و موسسات غیرانتفاعی است، براساس برنامه ششم توسعه موظف شده تا جمعیت دانشجویان مهارتی کشور از 20درصد کل جمعیت دانشجویی کشور درابتدای برنامه ششم را به 30 درصد افزایش دهد.

 

دکترامید با اشاره به اینکه جمعیت دانشجویی مهارتی کشور هم اکنون زیر 20درصد است، خاطرنشان کرد: با این اوصاف، در سال 1396 که اولین سال اجرای برنامه توسعه ششم خواهد بود باید جمعیت دانشجویان مهارتی را به عدد 20 درصد برسانیم که این امر تکلیف سنگینی برای ما ایجاد می کند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با ابراز تاسف از اینکه در زمان حاضر، اتفاق نظر درخصوص "دانشجوی مهارتی" در کشور وجود ندارد خواستار تعریف یکسان و استاندارد از این مفهوم در نظام آموزش مهارتی شد.

وی افزود: تمرکز دانشگاه علمی کاربردی بر گسترش واحدها و دوره های آموزشی طی دهه های اخیر، تا حدود زیادی این دانشگاه را از توجه به پژوهش و فناوری بازداشته است اما از این پس، ظرفیت و توان دانشگاه علمی کاربردی بیشتر در خدمت پژوهش و فناوری قرار خواهد گرفت.

دکترامید درباره برنامه های توسعه ای دانشگاه علمی کاربردی نیز بیان داشت: طبق برنامه، توسعه کمی به لحاظ ایجاد مراکز جدید نخواهیم داشت ولی دوره ها و رشته های جدید و مورد نیاز کشور را به طور جدی در دستور کار داریم.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: امسال برای اولین بار در تاریخ دانشگاه علمی کاربردی، با موافقت وزارت علوم در مرحله تکمیل ظرفیت، پذیرش دانشجو داشتیم و درحالی که قبلا پذیرش دانشجوی علمی کاربردی فقط یک نوبت در سال صورت می گرفت امسال طبق رایزنی که با شورای گسترش آموزش عالی داشتیم قرارشد برای رشته ها و دوره های خاص موردنیاز کشور، در بهمن ماه هم پذیرش دانشجو داشته باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد دانشگاه علمی کاربردی در مسیر تغییر و تلاش برای تبدیل به یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین از حمایت های وزارت علوم برخوردارباشد.

کلید واژه ها: جامع علمی کاربردی