رشدجایگاه موسسه علوم و فناوری رنگ و پوشش در رتبه بندی "اس‌آی‌آر"

۲۸ دی ۱۳۹۵ | ۱۷:۱۶ کد : ۲۶۵۰۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۱۵۵
براساس جدیدترین نتایج نظام رتبه‌بندی SIR در سال ۲۰۱۶، مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش سومین رتبه را داخل ایران و پنچم را در خاورمیانه کسب کرد.
رشدجایگاه موسسه علوم و فناوری رنگ و پوشش در رتبه بندی "اس‌آی‌آر"

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بر اساس گزارش دفتر علم‌سنجی پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی،‌ از بین 235 مؤسسه آموزش عالی خاورمیانه، 92 مؤسسه ایران در این رتبه‌بندی حضور دارند که دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب رتبه‌های هشتم، دهم و دوازدهم خاورمیانه را در اختیار دارند.

همچنین براساس این گزارش، در میان 17 مؤسسه دولتی که در این رتبه‌بندی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، پژوهشگاه پلیمر پتروشیمی ایران، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش در رتبه‌های اول تا سوم در سطح کشور و سوم تا پنجم در میان کشورهای خاورمیانه  قرار گرفته‌اند.

همچنین در میان 17 مؤسسه دولتی خاورمیانه، نام 7 مؤسسه ایرانی به چشم می‌خورد که پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران یک پله و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی دو پله نسبت به سال گذشته ارتقاء داشته‌اند و مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش که سال گذشته در این رتبه‌بندی حضور نداشت، رتبه پنجم خاورمیانه را کسب کرده است.

بر اساس این گزارش، 25 مؤسسه برتر حوزه سلامت نیز از خاورمیانه در این رتبه‌بندی حضور دارند که از ایران انستیتوپاستور ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ترتیب در رتبه‌های 12 و 18 خاورمیانه قرار گرفته‌اند.

معیار حضور مؤسسه‌ها اعم از دولتی و خصوصی و سایر در این رتبه‌بندی انتشار صد مقاله در فاصله سال‌های 2010 تا 2014 میلادی است.

بر اساس این گزارش، از میان  99 مؤسسه، دانشگاه و پژوهشگاه  ایران که در این رتبه‌بندی حضور دارند، تنها 2 موسسه در میان 1000 مؤسسه نخست قرار گرفته است.

گفتنی است اس‌آی‌آر یک رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی مؤسسات علمی و دانشگاه‌ها است که با استفاده از اطلاعات اسکوپوس و بر اساس یک شاخص ترکیبی حاصل از سه شاخص عملکرد تحقیقاتی، خروجی نوآوری و تاثیر اجتماعی که بر اساس رؤیت‌پذیری وب اندازه‌گیری می‌شود، به رتبه‌بندی بیش از 5000 دانشگاه و مؤسسه از سراسر جهان می‌پردازد. در این رتبه‌بندی موسسات به 5 دسته دولتی، سلامت، آموزش‌عالی، خصوصی و سایر تقسیم شده‌اند.