یادواره شهدای ۲۷ دی دانشگاه تبریز برگزار شد

۲۸ دی ۱۳۹۵ | ۱۷:۱۴ کد : ۲۶۵۰۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۱۸
یادواره شهدای بمباران ۲۷ دی دانشگاه تبریز با حضور خانواده شهداء و جمعی از مسئولان استان و دانشگاهیان در موزه شهدای دانشگاه تبریز برگزار شد.
یادواره شهدای ۲۷ دی دانشگاه تبریز  برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس دانشگاه تبریز در این یادواره، با اشاره به جایگاه شهداء در نزد خداوند گفت: وقتی خداوند متعال در قرآن کریم، شهداء را زنده نامیده و تاکید می فرماید که : « وَلَاتَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فِی سبیلِ اللّهِ أَمواتاً بَلْ أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یرزقونَ»، همچانکه مفسرین گفته اند یعنی اینکه حتی حساب نکنیم و به مخیله خود نیز راه ندهیم شهدا زنده نباشند بلکه آنها حتما زنده و نزد خدا یرزقون هستند.

دکتر محمدرضا پور محمدی، با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی نعمت بزرگی است که به خاطر شهداء بر ما ارزانی شده، افزود: ایثار شهداء و صبر و شکیبایی خانواده های آنها، مهم ترین عامل عزت و افتخار و اقتدار مردم ایران بوده  و همه ما مدیون آنها هستیم.

وی متذکر شد: افتخار می کنیم که دانشگاه تبریز به برکت خون سرخ شهدای بمباران 27 دی سال 65 به مشهدالشهدای دانشگاه های ایران ملقب شده است و در راستای تکریم جایگاه شهداء در سه سال اخیر بیش از 100 برنامه مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار شده است.

دکتر پور محمدی با تاکید بر اینکه زنده نگه داشتن یاد شهداء در جهت بزرگداشت و الگو گرفتن از سبک زندگی آنها صورت می گیرد، اضافه کرد: دانشگاهیان و دانشجویان برای توسعه کشور اسلامی به تحصیل و تهذیب نفس نیاز دارند که تهذیب از طریق تاسی از رفتار و منش شهداء و ادامه راه آنها ممکن است.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز نیز در این مراسم گفت: شهداء از مقربین درگاه خداوند بوده و شهدای دانشگاه نیز نشان دادند که در کنار جهاد علمی، می توان در صف مقدم نبرد نیز در مقابل دشمنان ایستاد.

حجت الاسلام محمد انوری با اشاره به اینکه برگزاری بزرگداشت ها نشان از ارج نهادن به آنهاست، افزود: در کنار بزرگداشت ها، هدف بزرگی نیز دنبال می شود که آن هدف، رشد علمی و جهت علمی است.

وی خاطر نشان کرد: رشد علمی نیاز اصلی جامعه  است؛ چرا که علم را سلطان و قدرت گفته اند و باید برای تعالی جامعه از این قدرت استفاده کرد. همچنانکه جهت علم نیز بسیار مهم بوده  و نسبت ما به انقلاب  و تداوم راه نورانی شهداء را مشخص می کند.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز در سخنان پایانی خود گفت: دانشگاهیان باید به وظیفه باطنی خود که همان ادامه راه سرخ شهداست، عمل کنند و در این راه می توان به روح و روان پاک آنها متوسل شد.

قرائت چند قطعه شعر توسط استاد ولی الله کلامی و تجلیل از خانواده ها و بازماندگان این حادثه از دیگر برنامه های این مراسم بود.

گفتنی است 27دی‌ماه سال 1365 در پی بمباران دانشکده فنی دانشگاه تبریز توسط رژیم بعثی، 22 تن از دانشجویان این دانشکده که در حال پشتیبانی از رزمندگان دفاع مقدس بودند، به شهادت رسیدند.

همچنین سال گذشته شهیدمحمدحسین حسین زاده، یکی از جانبازان این حادثه و رییس سابق جهاد دانشگاهی استان نیز به خیل همرزمانش پیوست.