رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: مسئله کم آبی و ریزگردها دو معضل حیاتی استان یزد است

۲۸ دی ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۳ کد : ۲۶۵۰۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۱۵
مهندس اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در نشست علمی و تخصصی بررسی مخاطرات طبیعی استان در دانشگاه یزد گفت: مسئله آب و ریزگردها دو مسئله حاد و مهم استان یزد است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: مسئله کم آبی و ریزگردها دو معضل حیاتی استان یزد است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس نجار در این نشست تخصصی که با همکاری پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد برگزار شد بیان داشت: اهمیت مسئله آب به حدی است که برخی آن را به نوعی جنگ جهانی بعدی می نامند. موضوع آب موضوعی است که تمام شئون حیات جمعی انسان را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

وی افزود: در خصوص اهمیت مسئله آب می توان گفت اگر روزی کشور محتاج شود ممکن است تکنولوژی و ماهواره را به ما بدهند اما مطمئن باشید محصولاتی مانند گندم را که محتاج به آب هستند، به ما نخواهند داد و این یعنی یک فاجعه. امنیت غذایی وابستگی زیادی به مسئله آب دارد.

مهندس نجار گفت: بحران پیشامدی است که به صورت ناگهانی و گاهی فزاینده رخ می‌دهد و به وضعیتی خطرناک و ناپایدار برای فرد، گروه و یا جامعه می‌انجامد. بحران باعث به وجود آمدن شرایطی می‌شود که برای برطرف کردن آن نیاز به اقدامات اساسی و فوق‌العاده است. اما وقتی به مدت بیست سال با مسئله کمبود آب مواجه هستیم دیگر نمی توان آن را بحران نامید. این مسئله به مدیریت آب برمی گردد. ما با میانگین 250 میلی لیتر یکی از کم بارش ترین کشورهای جهان هستیم. در کشور نیز استان یزد یکی از کم بارش ترین مناطق است. وجود همین قنات ها در یزد نشانگر بحث مدیریت آب است.

وی ادامه داد: تبدیل آب خام به آب شرب بسیار هزینه بر است. آب خام به آبی گفته می شود که پس از استحصال از منبع خود هیچ‌گونه عملیات بهینه سازی بر روی آن صورت نگیرد . برای جداسازی آب شرب و غیر قابل شرب نیز هزینه مضاعفی می طلبد. در حالی که آبی که در مصارف صنعتی استفاده می شود درصد بسیار کمی را تشکیل می‌دهد که از لحاظ محاسبه سود و هزینه کار به صرفه ای نیست. تنها راه بحث مدیریت آب است که بتواند امنیت غذایی را تأمین کند.

معاون وزیر کشور افزود: ما اگر از آب به صورت مکانیزه استفاده کنیم نباید سطح برداشت را افزایش دهیم. باید طوری مسئله آب را مدیریت کنیم که ارزش غذایی ما بالا برود و بتواند کشور را تأمین کند. یکی از اساسی ترین مباحث مربوط به آب مسئله مدیریت آب، چه در بعد نظری و چه عملی است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص بحث انتقال آب دریای عمان به حوزه مرکزی این طرح را هزینه بر و از چند بعد دارای مخاطرات زیست محیطی دانست.

وی گفت: در صورتی که آب دریای عمان به حوزه مرکزی منتقل شود احتمال ورود نمک‌های حوزه مرکزی به دریای عمان وجود دارد که این امر موجب مخاطراتی در اکوسیستم منطقه خواهد شد. علاوه بر این طرحی بسیار هزینه بر است که در کوتاه مدت دست یابی به آن ممکن نیست.

مهندس نجار ادامه داد: مسئله کاهش میزان بارندگی متأسفانه موضوعی سراسری است. حتی استان چهارمحال و بختیاری و کوهرنگ نیز به این مسئله دچار هستند. تنها راهی که می‌توان این وضعیت را به تعادل برگرداند مدیریت انسجام و هماهنگ و علمی در سه بخش صنعت، مصرف خانگی و کشاورزی است.

وی تصریح کرد: استفاده از شیوه های مکانیزه برای زراعت خود موجب کاهش ذخایر آب زیر زمینی شده که نتیجه آن نشست زمین است. در شیوه غرقابی هر چند می گویند که میزان تبخیر بالاست اما باید در نظر داشت که میزان زیادی از آب دوباره به سفره زیر زمینی بر می گردد و این امر از سست شدن زمین و در نهایت فرونشست آن جلوگیری می کند. ما در تهران از ذخایر آب زیرزمینی استفاده می کنیم اما اجازه نمی دهیم که حتی یک قطره آب وارد زمین شود.

استاندارد سابق کرمان افزود: مسئله ریزگردها واقعاً بحران است. البته من آن را فراتر از بحران و ابر بحران می دانم که نتایج وخیم اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی را به دنبال دارد. ما باید با کمک دانشگاه ها و استادان متخصص تلاش کنیم از بیابان زایی جلوگیری و برای رفع آن می‌بایست قریب به 9 میلیون هکتار آبخیزداری و کاشت نهال انجام دهیم. البته 80 درصد کانون ریزگردها به خارج از کشور باز می گردد. ترکیه با بستن سد آتاتورک و جلوگیری از ورود آب کوههای آرارات به سوریه و بعد عراق موجب خشک شدن این نوار ساحلی فرات شده که این امر یکی از دلایل رخ دادن این ابر بحران است.

گفتنی است در ادامه این نشست هر یک از استادان و مسئولان حاضر به ارائه دیدگاه‌ها و مسائل و معضلات مربوط به بحران آب و ریزگردها در استان یزد پرداختند.