آفرین گاه تار نوری در دانشگاه یزد ایجاد می شود

۲۹ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۸ کد : ۲۶۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۱
دکتر سید محمدتقی المدرسی معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه یزد در مراسم افتتاحیه سال جهانی نور از تأسیس یک مرکز علمی با عنوان "آفرین گاه تارنوری" در این دانشگاه در آینده نزدیک خبرداد. به گزارش روابط عمومی و...
دکتر سید محمدتقی المدرسی معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه یزد در مراسم افتتاحیه سال جهانی نور از تأسیس یک مرکز علمی با عنوان "آفرین گاه تارنوری" در این دانشگاه در آینده نزدیک خبرداد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر المدرسی با اشاره به برنامه این معاونت برای راه اندازی "آفرین گاه تار نوری" در دانشگاه یزد، از اعضای هیئت علمی و پژوهشگران در تمامی حوزه های مرتبط با فنآوری های نوری خواست در راه اندازی این مرکز پیشقدم شوند.
وی خاطرنشان کرد: این مرکز بستر مناسبی است برای رشد خلاقیت های و آفرینش های علمی محققان در زمینه های تخصصی مرتبط با فنآوری های نوری.
دکتر المدرسی افزود: پویایی چنین مراکزی در گرو حضور و فعالیت شرکت های دانش بنیان است و دانشگاه یزد درصدد است با راه اندازی پردیس علم و فنآوری، این موضوع را به طور جدی دنبال کند.
 معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه یزد در ادامه  با تأکید بر ضرورت و اهمیت نور در زندگی بشر به بیان توانمندی های دانشگاه یزد در زمینه فنآوری های نوری پرداخت و گفت: این دانشگاه با بهره مندی از توانمندی های علمی و تخصصی ویژه ای که در دانشکده فیزیک از آن برخوردار است می تواند در زمینه فنآوری های نوری در سطح کشور به عنوان یک قطب علمی مطرح شود.
در این مراسم همچنین دکتر عباس بهجت دبیر ستاد استانی برگزاری سال جهانی نور با تشریح اقدامات انجام گرفته برای بزرگداشت این سال در دانشگاه یزد گفت: با هماهنگی های انجام گرفته در سطح استان قرار است در این فرصتی که سازمان بین المللی یونسکو با نامگذاری امسال به نام سال جهانی نور ایجاد کرده است، اهمیت فنآوری های نور در حوزه عمومی جامعه مطرح و اطلاع رسانی شود.
وی افزود: برگزاری سخنرانی های علمی و تخصصی در این زمینه را که با مشارکت مراکز علمی آموزشی و تحقیقاتی استان برگزار خواهد شد، از جمله برنامه های این ستاد برشمرد.
دکتر بهجت همچنین از راه اندازی یک تارنمای اختصاصی ویژه اطلاع رسانی رویدادهای سال جهانی نور در استان یزد خبر داد و اظهار کرد: این تارنما از امروز به نشانی http://light2015.yazd.ac.ir  در دسترس کاربران قرار گرفته است.
گفتنی است چاپ و انتشار نقشواره طراحی شده با موضوع گرامیداشت این سال در استان از دیگر اقداماتی بود که دبیر ستاد استانی سال جهانی نور به آن اشاره کرد.