اولین آزمایشگاه آموزشی دانشجویی فناوری نانو کشور دردانشگاه سمنان راه اندازی می شود

۲۷ دی ۱۳۹۵ | ۱۰:۵۹ کد : ۲۶۴۵۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۶
به منظور آموزش عملی فناوری نانو به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، اولین آزمایشگاه‌ آموزشی دانشجویی ازسوی ستاد توسعه فناوری نانو در دانشگاه سمنان راه اندازی می شود .
اولین آزمایشگاه آموزشی دانشجویی فناوری نانو کشور دردانشگاه سمنان راه اندازی می شود

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تفاهم‌نامه راه‌اندازی این آزمایشگاه بین دکترسعید سرکار دبیرستاد توسعه فناوری نانو و دکتر عباس هنربخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان در ستاد نانو به امضا رسید.

همچنین دستگاه انفجار الکتریکی سیم برای تولید نانوکلوئید فلزی، هموژنایزر التراسونیک، الکتروریس نازل‌دار آزمایشگاهی، رسوب بخار شیمیایی به روش حرارتی، آسیاب سیاره‌ای، اسپاترینگ رومیزی، لایه‌نشانی دورانی، لایه‌نشانی غوطه‌وری، میکروسکوپ پروبی روبشی + میز ضدارتعاش با محافظ RF ، کروماتوگرافی گازی (GC FID) + هیدروژن ژنراتور و طیف سنج فرابنفش-مرئی (Photonix Ar 2015)تجهیزاتی هستند که قرار است برای راه‌اندازی آزمایشگاه آموزشی دانشجویی در اختیار دانشگاه سمنان قرار گیرد.

درآئین انعقاد تفاهم نامه راه اندازی این آزمایشگاه، رئیس دانشگاه سمنان با اشاره به اهمیت عملی کردن فعالیت‌های آموزشی در حوزه نانو گفت: باتوجه به پتانسیل بالای دانشگاه سمنان دراین حوزه، علاقه مندیم تا با کمک دانشکده‌های مختلف این دانشگاه، این کار هرچه سریع‌تر محقق شود تا علاوه بر ترغیب دیگر دانشگاه‌های کشور شاهد استمرار و توسعه این فعالیت‌ها دردانشگاه سمنان باشیم.

همچنین دکترسعید سرکار نیز دراین مراسم بر خروج آموزش‌ها در دانشگاه ها از حالت نظری تاکید کرد و گفت: لازمه داشتن اقتصادی شکوفا در حوزه نانوتکنولوژی پژوهش، توسعه فناوری، تولید محصول و بازاریابی، توسعه منابع انسانی و نیروی متخصص است که برای رسیدن به این موارد ستاد نانو با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری دانشگاه‌ها به دنبال ایجاد آزمایشگاه آموزشی دانشجویی در دانشگاه‌ها است.

وی افزود: قرار است در فاز اول ۵ آزمایشگاه ایجاد و در سال‌های آینده آنها را گسترش دهیم که دراین بین، دانشگاه سمنان به عنوان اولین دانشگاه از این موضوع استقبال کرده و امیدواریم به‌عنوان الگویی برای سایر دانشگاه‌ها قرارگیرد.

دکترسیدمهدی رضایت مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد توسعه فناوری نانو نیز درادامه این مراسم پیشتازی دانشگاه سمنان در راه‌اندازی اولین آزمایشگاه را قابل تقدیر دانست و اظهارامیدواری کرد: با شروع کار این آزمایشگاه، شاهد پیشرفت بیشتر دانشجویان در مقاطع و رشته‌های مختلف دانشگاهی باشیم.

 

کلید واژه ها: سمنان