اختراع محصولی جدید برای تصفیه پساب های صنعتی توسط محققان دانشگاه سمنان

۲۷ دی ۱۳۹۵ | ۱۰:۵۸ کد : ۲۶۴۵۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۵۴
محققان دانشگاه سمنان «سنتز فتوکاتالیست نوترکیب زئولیتی کلینوپتیلولایت- نقره با روش امواج مایکروویو» را اختراع و آن را به ثبت رساندند که سازگار با محیط زیست است .
اختراع محصولی جدید برای تصفیه پساب های صنعتی توسط محققان دانشگاه سمنان

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این محصول توسط دکترمحسن مهدی پور قاضی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان، میلاد حلاجی قمی دانشجوی دکترا این دانشکده و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات به شماره ۹۰۷۲۷ به ثبت رسیده است.

دکتر مهدی پور قاضی در توضیح این اختراع گفت: دراین اختراع، ابتدا زئولیت کلینوپتیلولایت با روش مایکرویو سنتز شده و نقره به آن افزوده می شود، نقره به دلیل خواص منحصر به فردش از جمله، سازگاری با محیط زیست، مضر نبودن برای انسان و خاصیت میکروب کشی بالا، کاربردهای بسیار وسیعی در عرصه صنعت دارد.

وی افزود: از مزایای این روش سنتز می‏توان به کوتاه بودن زمان واکنش و صرفه جویی در انرژی و وقت اشاره و از آن برای تصفیه پساب‏های صنعتی و تبدیل آنها به مواد کم خطرتر مانند دی اکسید کربن و آب با فرایند فوتوکاتالیستی استفاده کرد.

کلید واژه ها: سمنان


( ۱ )