آغازسیزدهمین سمینار بین المللی معادلات دیفرانسیل، سیستم های دینامیکی و کاربردها دردانشگاه صنعتی اصفهان

۲۳ تیر ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۴ کد : ۲۶۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۰۴
سیزدهمین سمینار بین المللی معادلات دیفرانسیل، سیستم های دینامیکی وکاربردها با حضور دانشمندانی از کشورهای ایران، انگلیس، آلمان، هلند ، چین و آمریکا دردانشگاه صنعتی اصفهان گشایش یافت. به گزار...
سیزدهمین سمینار بین المللی معادلات دیفرانسیل، سیستم های دینامیکی وکاربردها با حضور دانشمندانی از کشورهای ایران، انگلیس، آلمان، هلند ، چین و  آمریکا  دردانشگاه صنعتی اصفهان گشایش یافت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درآئین افتتاحیه این رویداد علمی بین المللی، دکترسیدمحمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به جایگاه علمی و تاریخی اصفهان، گفت: آثار ریاضی دانان برجسته این خطه علاوه بر کتاب ها و رساله های متعدد، دستاوردهای کاربردی فراوانی دارد که منبعث از دانش عمیق ریاضی و ذوق و سلیقه قابل ستایش این دانشمندان است.
وی افزود: از باب نمونه می توان به آثار برجسته شیخ بهایی این دانشمند بزرگ، ریاضیدان، فیلسوف، معمار، منجم و شاعر سده 11 هجری اشاره کرد که با بهره گیری از دانش ریاضی، فن آوری های شگفت انگیزی را بنا نهاده که مایه افتخار و مباهات امروز ما نیز است.
دکترمدرس هاشمی با بیان بخشی از توانمندی ها، افتخارات و دستاوردهای برجسته دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان افتخاری برای اصفهان، تصریح کرد: مهم ترین این دستاوردها، دانش‌ آموختگان برجسته این دانشگاه هستند و خوشبختانه آموزش با کیفیت عالی این دانشگاه زبانزد می باشد.
وی تصریح کرد: این دانشگاه درسال‌های اخیر در حوزه‌های پژوهش و فناوری نیز به خوبی ایفای نقش کرده و ضمن تثبیت جایگاه خود درمیان دانشگاه‌های برتر و رده یک کشور، اخیراً در رتبه‌بندی‌های بین المللی نیز چه در سطح آسیا و چه در سطح دنیا به نتایج خوبی دست یافته، که امیدواریم این ارتقای کیفی به صورت روزافزونی ادامه یابد.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با تأکید بر توجه ویژه دانشگاه صنعتی اصفهان به علوم پایه به عنوان علومی کلیدی و اصولی که تأثیر به سزایی در رشد علمی کشور دارند، گفت: درحال حاضر سه دانشکده بزرگ و قوی علوم ریاضی، فیزیک و شیمی در این دانشگاه مشغول فعالیت می باشند.
وی اضافه کرد: یقیناً دانشکده علوم ریاضی این دانشگاه یکی از بهترین دانشکده‌های ریاضی کشور است که دستاوردهای قابل تقدیری را به جامعه عرضه کرده و ازجمله آن ها برگزاری رویدادهایی این چنین می باشد.
دکتررضا مزروعی دبیرسیزدهمین سمینار بین المللی معادلات دیفرانسیل، سیستم های دینامیکی و کاربردها نیز دراین آئین، با بیان این که دانشگاه صنعتی اصفهان افتخار دارد برای سومین بار میزبان این سمینار باشد، گفت: دراین رویداد علمی محققان مدعو ازکشورهای ایران، آمریکا، انگلیس، آلمان، هلند و چین سخنرانی خواهند کرد.
وی افزود: در ابتدا بیش از 150 مقاله به دبیرخانه این سمینار ارسال شده بود که پس از داوری کمیته علمی داوران از دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی، در نهایت 110 مقاله در قالب سخنرانی و پوستر پذیرفته شدند.
دکترمزروعی این سمینار را مشتمل بر 10 سخنرانی عمومی، 70 سخنرانی تخصصی و 30 ارائه پوستر توصیف کرد و ادامه داد: مهم ترین برنامه جنبی این رویداد علمی بین المللی کارگاه آموزشی نرم‌افزار Matcont با تدریس پروفسور هیل مایر است که با استقبال گرم دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیئت علمی از سراسر کشور برگزار می شود.
دکترحمیدرضا ظهوری زنگنه رئیس دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در آئین افتتاحیه سیزدهمین سمینار بین المللی معادلات دیفرانسیل، سیستم های دینامیکی و کاربردها با بیان تاریخچه برگزاری این رویداد مهم علمی گفت: این سمینار حدود 20 سال قبل و به همت استاد بزرگوار "بهمن مهری" و جمعی از همکاران در مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان آغاز شد.
وی افزود: به دنبال این رویداد، دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان با مشارکت مجدانه خود، دومین سمینار را با حضور جمع وسیع‌تری از متخصصین داخلی و برخی از متخصصان خارجی و سپس، هشتمین سمینار را نیز به صورت بین‌المللی و با حضور جمعی وسیع ازمحققان داخلی و خارجی برگزارکرد و پایه‌گذاری همکاری‌های بین‌المللی شد که هنوز نیز ادامه دارد.
دکترظهوری زنگنه،  با اشاره به نقش مؤثر برگزاری این سمینار در تثبیت و ارتقای برنامه های تحصیلات تکمیلی درشاخه معادلات دیفرانسیل و سیستم‌های دینامیکی در سطح کشور، گفت: اگر درهنگام شروع این گردهمایی ها، تعداد محققان فعال درسطح کشور از انگشتان دو دست فراتر نمی‌رفت، امروزه در بسیاری از دانشگاه‌ها، دوره‌های تحصیلات تکمیلی دراین گرایش فعال و جزو رشته‌های مصوب وزارت عتف شده است.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان، ابراز امیداواری کرد: این سمینار علاوه بر فراهم کردن یک محیط فعال به منظور ارائه دستاوردهای علمی، به استمرار و گسترش همکاری‌های بین دانشگاهی و بین‌المللی و همچنین تحکیم دوستی‌ها کمک کند.
گفتنی است سیزدهمین سمینار بین المللی معادلات دیفرانسیل، سیستم های دینامیکی و کاربردها، از مجموعه سمینار های تخصصی انجمن ریاضی ایران، تا 25 تیرماه با حمایت انجمن ریاضی ایران و پژوهشگاه دانش های بنیادی و به همت دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان در این دانشگاه برگزارمی شود.