آغاز همکاری علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان و مرکز تحقیقاتی INFN ایتالیا

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۵ کد : ۲۶۲۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۴۶
با امضای تفاهم نامه دو جانبه، همکاری علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان و مرکز تحقیقاتی INFN ایتالیا آغاز شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نشست مشترک این دو مرکز علمی و تحقیقاتی که با حضور رئیس ...
با امضای تفاهم نامه دو جانبه، همکاری علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان و مرکز تحقیقاتی INFN ایتالیا آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نشست مشترک این دو مرکز علمی و تحقیقاتی که با حضور رئیس مرکزتحقیقاتی INFN ایتالیا و معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزارشد، تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی میان مسئولان این دو مرکز علمی به امضا رسید.
پروفسور فرناندو فرونی رئیس مرکز تحقیقاتی INFN ایتالیا دراین نشست، با تأکید براین که همواره همکاری های مؤثر یکی از مبانی اصلی پیشرفت علمی کشورها محسوب می‌شود، گفت:  INFN یکی از مراکز اصلی علمی و پژوهشی کشور ایتالیا است که در رابطه با فیزیک هسته‌ای، فیزیک ذرات، تئوری و کاربردهای آن ها فعالیت می کند.
وی دانشگاه صنعتی اصفهان را یکی از مراکز مهم علمی ایران دانست و افزود: تبادل علمی و تبادل استادان و دانشجویانی که در این دو مرکز علمی مشغول فعالیت هستند یکی از هدف اصلی امضای این تفاهم‌نامه است.
پروفسورفرناندو فرونی با ابراز خرسندی از ایجاد این موقعیت برای گسترش همکاری علمی میان ایران و ایتالیا گفت: مرکز INFN اشتراک علمی مناسبی با دانشگاه صنعتی اصفهان خواهد داشت و شاهد نتایج این تحقیقات در اخترفیزیک و کاربردها، علوم دریایی و فیزیک پزشکی خواهیم بود.
دکترکلانتری معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز دراین نشست یکی سیاست‌های اصلی دانشگاه صنعتی اصفهان را گسترش ارتباطات بین‌المللی با کشورهای توسعه یافته و پیشرفته علمی بیان کرد وگفت: مرکز تحقیقاتی INFN ایتالیا یکی از مهم ترین مراکز علمی و آزمایشگاهی ملی این کشور است و براساس این تفاهم‌نامه، ارتباط علمی میان دانشگاه صنعتی اصفهان و این مرکز برقرار خواهد شد.
وی تبادل اساتید و دانشجویان، همکاری‌های علمی و پژوهشی در زمینه علوم فیزیک و تکنولوژی شتاب‌دهنده‌ها را ازجمله زمینه های همکاری دوجانبه برشمرد و افزود: فیزیک ذرات، فیزیک تئوری و علوم پایه از دیگر عرصه های علمی مشترک دراین ارتباط خواهد بود.
دکترکلانتری با اشاره به همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان با دیگر مراکز علمی اروپایی که در زمینه علوم فیزیک فعالیت کنند، ابراز امیدواری کرد این گونه همکاری‌ها توسعه پیدا کند.
گفتنی است انستیتوی ملی فیزیک هسته‌ای ایتالیا (INFN) با قدمتی بیش از 60 سال، یک مؤسسه‌ تخصصی در زمینه‌ فیزیک بوده که در شاخه‌های فیزیک هسته‌ای، فیزیک ذرات و اختر فیزیک ذره‌ای فعالیت می کند.