معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: اثر گذاری در اقتصاد مهمترین ملاک ارزشگذاری فعالیت پژوهشی محققان است

۲۸ آذر ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۴ کد : ۲۶۲۳۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۲۶
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: امروزه مهمترین ملاک ارزشیابی فعالیت های پژوهشی محققان ، میزان اثرگذاری این پژوهش ها در اقتصاد ملی و تولید محصول فناورانه است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: اثر گذاری در اقتصاد مهمترین ملاک ارزشگذاری فعالیت پژوهشی محققان است
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در مراسم اختتامیه هفدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار با اشاره به مفاهیم جدید حوزه پژوهش و فناوری گفت: در سالهای اخیر ملاک ارزشگذاری فعالیت های پژوهشی محققان از میزان مقالات علمی و انتشار مقالات علمی برجسته و با ارجاع بالا به نقش محققان در تبدیل ایده نوآورانه به یک محصول فناورانه تغییر یافته است و برگزاری نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار در ایجاد این فرهنگ موثر عمل کرده است.
وی افزود: مقیاس قابلیّت تبدیل پژوهش به محصول تجاری "TRL" به یک مقیاس مهم تبدیل شده است و کسب درجات بالا برای ایده های یک محقق در این مقیاس ارزش بزرگی برای پژوهشگر به شمار می رود.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری گفت: برگزاری نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار توانسته است تمام ارکان تبدیل ایده به محصول یعنی ایده های نو، مراکز علمی، سرمایه گذاران و کارگزاران تجاری را به هم پیوند دهد و یک اکوسیستم کامل تجاری سازی را ایجاد کند.
دکتر احمدی با اشاره به نقش خیّرین آموزش عالی در توسعه نظام آموزش عالی کشور و قدردانی از حامیان پژوهش و فناوری و خیّرین آموزش عالی گفت: حوزه آموزش عالی برای توسعه بیشتر نیازمند استفاده از مشارکتهای عمومی در کنار حمایت های دولت است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به عرضه نیازهای صنایع کشور در هفدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار گفت: باید دستگاههای اجرایی و مراکز تولید به طور مستمر نیازهای خودرا در بخش پژوهش اعللام و اطلاع رسانی کنند تا دانشگاهها و مراکز علمی با پاسخگویی به این نیازها در اقتصاد کشور موثر باشند.
گفتنی است هفدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار از ۲۴ الی ۲۸ آذرماه در فضایی به مساحت ۱۱۰۰۰ مترمربع در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

کلید واژه ها: دکتراحمدی