وزیر علوم در دانشگاه علوم انتظامی امین بر پیوند امنیت و نظم عمومی با پژوهش و نوآوری تاکید کرد

۲۸ آذر ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۵ کد : ۲۶۲۲۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۴۹
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم معرفی و تجلیل برگزیدگان پژوهش و فناوری دانشگاه علوم انتظامی امین گفت: امروزه موضوعات امنیت ملی، نظم عمومی و اجتماعی جامعه در پیوند تنگاتنگی با علوم، فناوری و نوآوری روز دنیا قرار دارد.
وزیر علوم در دانشگاه علوم انتظامی امین بر پیوند امنیت و نظم عمومی با پژوهش و نوآوری تاکید کرد
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی اظهار داشت: بدون شک در جامعه امروزی نقش و اهمیت تحقیق و پژوهش و همچنین فناوری حاصل از پژوهش در تمامی ارکان زندگی و ساختارهای حاکمیت و دولت بر همگان آشکار و مبرهن است به طوری که در جزء جزء امور روزمره گرفته تا سطوح مدیریتی و عملیاتی کشور پیشبرد امور، بهینه سازی عملیات و افزایش بهره¬وری همگی بدون نقش پژوهش، فناوری و نوآوری تقریباً غیر ممکن است.
وی افزود: یکی از مهمترین بخش های دولت و حاکمیت بخش های انتظامی و نظامی است و مهمتر اینکه حوزه های نظامی و انتظامی به خودی خود ارتباط تنگاتنگی با سایر مولفه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و صنعتی دارند و از این مولفه ها بهره می¬گیرند.
دکتر فرهادی گفت: در جامعه مدرن امروزه بدون تردید امور امنیتی و انتظامی با تکیه بر علوم و فناوری هایی همچون فناوری اطلاعات، فناوری های رادار، فناوری کامپیوتر و مخابرات و علوم مختلفی همچون علوم جامعه و جمعیت¬شناسی، علوم روانشناسی، پدافند غیرعامل و علوم سیاسی می توانند به وظایف و مأموریت¬های روزانه خود بپردازند.
وزیر علوم اظهار داشت: اساساً تعاریف جرم، بزه و امنیت هم راستا با پیشرفت¬های فناوری و علمی نسبت به گذشته تغییرات اساسی را پشت سر گذاشته است، جرائمی همچون جرائم فضای مجازی، جرائم پیشرفته اطلاعاتی، تخلفات علمی، فناوری و پزشکی، مسائل مربوط به بیو تکنولوژی، همه و همه خود محصول پیشرفت علم و فناوری در دنیا هستند.
وی با اشاره به اینکه در دنیای قدیم به علت عقب ماندگی¬های علمی و فناوری اینگونه جرائم در جوامع بروز و ظهور نداشت گفت: تنها راه شناخت، مقابله و فائق آمدن بر این نوع جرائم در تخلفات و متعاقب آن تأمین امنیت در دنیای پیشرفته علمی و فناوری خود موضوعی است که باز توسط خود علم، پژوهش و فناوری امکانپذیر است.
وزیر علوم با اشاره به تغییرات حوزه فناوری اطلاعات (IT) گفت: با پیشرفت های عظیم این حوزه چه در سخت افزار و چه نرم افزار، مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی عظیمی را به وجود آورده است که تنها از مسیر دنیای مجازی، در صورت عدم تدبیر امنیت، نظم و اقتدار جامعه و کشور می¬¬تواند در معرض خطر قرار گیرد. چون اساساً جرایم دیگری همچون جرائم اقتصادی، بانکی، سیاسی، اخلاقی، اجتماعی، پزشکی و غیره از این مسیر قابل اتفاق افتادن هستند.
وزیر علوم تاکید کرد: تنها زمانی می¬توانیم، کشور و جامعه را از گزند آسیب¬های مربوطه به این پدیده ها حفظ کنیم که با آسیب¬های نو و مدرن با کنش¬های علمی، فناوری و نوآوری برخورد کنیم و با تقویت بنیه علمی، پژوهشی و فناوری با آن¬ها مقابله به مثل کنیم.
دکتر فرهادی اظهار داشت: در کنار تولید علم و فناوری مورد استفاده در بحث نظم عمومی و امنیت داخلی بدون شک انتقال مفاهیم علمی و فناوری به مجریان نظم عمومی و اجتماعی اهمیت ویژه¬ای دارد که در این مسیر تشکیل دانشگاه علوم انتظامی امین با همین هدف بوده است.
وی افزود: دانشگاه علوم انتظامی محل تربیت نیروی خلاق، ماهر و کاردان برای نیروی انتظامی است و هم از جانب دیگر با تحقیق و پژوهش در انتقال مفاهیم مرتبط با امنیت و نظم اجتماعی به سایر حوزه های علمی کشور چه در حوزه فناوری و چه در حوزه پرکاربردی همچون علوم انسانی به ویژه در موضوع قومیت¬ها نقش کلیدی دارد و زمانی این دانشگاه در مأموریت خود موفق خواهد بود که در کنار آموزش به جد به مقوله پژوهش و فناوری بپردازد و نیازهای روز جامعه را شناسایی و بر طرف کند.
وزیر علوم گفت: امروزه به جایگاهی از توسعه علمی و فناوری رسیده¬ایم که بتوانیم ادعا کنیم نظم و امنیت اجتماعی کشور را با بهره¬گیری از این علم و فناوری به نحو مطلوب تأمین کنیم و اگر ما با تولید ۴۰۰۰۰ مقاله علمی بین¬المللی در جایگاه شانزدهم دنیا قرار داریم، اگر ما حدود ۲.۲ درصد علم برتر دنیا را تولید می-کنیم، اگر ما سومین کشور پر شتاب در تولید مقالات علمی و نخستین کشور دنیا از نظر شتاب تولید علم برتر هستیم، به طور قطع و یقین این توانمندی¬ها و این جایگاه علمی می¬تواند ما را در تأمین نظم عمومی جامعه، ارتقای توانمندی¬های مجریان قانون به ویژه نیروهای نظامی و انتظامی و از همه مهمتر ارتقای اقتدار ملی کشور یاری رساند.
دکتر فرهادی اظهار داشت: در مجموعه وزارت علوم در دولت یازدهم بیش از ۱۰۵۰ طرح پژوهشی در حوزه دفاعی با وزارت دفاع به انجام رسانیده و یا در حال انجام آن است که برون داد این طرح ها می¬تواند ما را در تأمین و تقویت امنیت ملی کمک نماید.
وی افزود: در حوزه فناوری نیز وجود حدود ۱۸۰ مرکز رشد علم و فناوری و ۲۷۰۰ شرکت دانش¬بنیان، ۴۴۰۰ واحد فناوری خود پشتوانه¬ای بسیار قوی برای تأمین نیازهای فناوری در حوزه نظامی و انتظامی است که متقابلاً انتظار بر این است، مجموعه دانشگاه علوم انتظامی در کنار آموزش و پژوهش مباحث فناوری، نوآوری و تولید محصولات فناورانه مرتبط با حوزه¬های انتظامی را جدی گرفته و بیش از پیش خود را تقویت کنند.
وزیر علوم اظهار داشت: کشور عزیزمان مطابق اسناد تاریخ کهن خود مهد دانشمندانی بوده است که در کنار توانمندی¬های علمی، جایگاه اخلاقی بالایی نیز داشته¬اند و این اخلاق علمی یک میراث گرانبهای برای دانشمندان و محققان امروزی ماست.
وی با تاکید بر اینکه در کنار فرهنگ¬سازی اخلاق علمی، ضرورت دارد راهکارهای مقابله با آن نیز اتخاذ شود گفت: در خصوص مقابله با جرائم و تخلفات علمی و پژوهشی وظیفه نیروی انتظامی بسیار مهم و اثر گذار است.
دکتر فرهادی گفت: در خصوص مقابله با تخلفات علمی، ۲ لایحه از طرف دولت با نام لایحه مالکیت فکری و لایحه مقابله با تقلب در آثار علمی به دولت و از آنجا به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است که امید داریم هر چه زودتر تصویب و ابلاغ شود و همچنین امید است نیروی انتظامی هم در سالم سازی فضای علمی کشور تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.
بر اساس این گزارش، وزیر علوم پس از اهدای لوح برگزیدگان دانشگاه علوم انتظامی امین، از بخش های مختلف این دانشگاه از جمله کتابخانه مرکزی بازدید کرد.
گفتی است در بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه علوم انتظامی امین، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی این وزارتخانه وی را همراهی می کرد.

کلید واژه ها: وزیرعلوم