آغاز به کار مدرسه بین‌المللی فیزیک محاسباتی در دانشگاه صنعتی اصفهان

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۴ کد : ۲۵۸۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۴۶
مدرسه بین‌المللی فیزیک محاسباتی با محوریت نظریه تابعی چگالی و روش‌های ماورای آن، با همکاری مؤسسه ماکس پلانک آلمان، در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز به کار کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید ج ...
مدرسه بین‌المللی فیزیک محاسباتی با محوریت نظریه تابعی چگالی و روش‌های ماورای آن، با همکاری مؤسسه ماکس پلانک آلمان، در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید جوادهاشمی فر دبیر اجرایی این رویداد بین‌المللی، هدف از برگزاری این کنفرانس را گسترش همکاری‌ میان دانشگاه‌های ایران و مؤسسات پژوهشی آلمان دانست و گفت: این مدرسه، فرصتی مناسب برای آشنایی پژوهشگران جوان کشور با تکنیک‌های جدید محاسبه خواص مواد و برقراری ارتباط با اساتید خبره به منظور پیشرفت های بیشتر در این زمینه را فراهم آورد.
وی افزود: این کنفرانس بین المللی به لحاظ علمی با همکاری مؤسسه فریتس هابر از مجموعه ماکس پلانک آلمان و دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.
عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان، محور اصلی این مدرسه بین‌المللی را نظریه تابعه چگالی و روش‌های ماورای آن به عنوان یکی از روش‌های پرکاربرد در محاسبه و شبیه‌سازی خواص مواد عنوان کرد و ادامه داد: 25 سخنران بین المللی از کشورهای ایران، آلمان، امریکا، فنلاند، ایتالیا، سوئیس، اتریش و پاکستان در این رویداد علمی حضور خواهند داشت.
وی با اشاره به کاربرد علوم شبیه سازی در طراحی داروهای جدید در حوزه پزشکی، تکنولوژی‌های پیشرفته هوافضا و حسگرهای پیشرفته با قابلیت کاربرد در صنایع دفاعی، افزود: علوم شبیه‌سازی تلاش می‌کنند در یک فضای مجازی به مطالعه خواص مواد پیشرفته بپردازند، بدون آنکه نیاز به پرداخت هزینه ساخت ماده وجود داشته باشد.
دکتر هاشمی فر با بیان این که روش‌های پیشرفته،آزمایشگاه‌هایی نوین هستند که در فضای مجازی با استفاده از کامپیوتر، خواص مواد را شبیه‌سازی می‌کنند، تصریح کرد: شرکت کنندگان در این مدرسه علمی با حضور در سخنرانی‌ها و 8 کارگاه‌ آموزش عملی، از نزدیک با روش‌های مدرن شبیه‌سازی و محاسبه خواص مواد آشنا می‌شوند.
وی تصریح کرد:60  تن از استادان جوان عضو هیئت علمی و دانشجویان دکترای دانشگاه های صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، فردوسی مشهد، شیراز، اصفهان، تهران، شهید چمران اهواز و مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان و همچنین 10 دانشجو از خارج ازکشور، از سخنرانی های علمی و کارگاه های آموزش عملی این مدرسه بهره مند خواهند شد.
گفتنی است مدرسه بین‌المللی فیزیک محاسباتی که در مجموعه تالارهای مفاخر دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز به کار کرد، به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.