وزیر علوم در پیامی به مدیرکل سازمان یونسکو جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کرد

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۵۲ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۸۸۲
جناب آقای کوئیچیرو ماتسورا
مدیرکل محترم سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)
 
در پایان سالی قرار داریم که یونسکو شصتمین سال بزرگداشت اعلامیه جهانی حقوق بشر را جشن گرفته است. اعلامیه‌ای جهانی که تضمین مجموعه‌ای از حقوق بنیادی را به طور برابر برای تمامی اعضای خانواده انسانی، پیش‌بینی کرده است.
اکنون در سال‌های پایانی دهه اول قرن بیست و یکم، در حالی که برخی از قدرت‌های بزرگ ادعای دستیابی به آخرین فناوری‌های علمی، فنی، فرهنگی و اجتماعی را برای ایجاد یک جهان مدرن و عقل‌گرا در سر می‌پرورانند، ظالمانه‌ترین و جنایت‌بارترین لحظات تاریخ در حال رقم خوردن است. طی روزهای گذشته اسرائیل، چندین بار دانشگاه غزه را بمباران نموده و محیط علمی را به خاک و خون کشیده است.
چنین بمباران‌هایی و تخریب مراکز علمی، تهدید و نقض آشکار برای حقوق بشر محسوب می‌شود که مانع بهره‌برداری صدها انسان از حقوق انسانی‌شان می‌شود. همانگونه که اطلاع دارید بند 26 این اعلامیه بر حق آموزش تأکید دارد و بند 27 آن بر حق برخورداری از منافع پیشرفت علمی و کاربردهای آن.
جناب آقای ماتسورا،
آموزش علم در سطح وسیع و بدون تبعیض، شرطی اساسی برای دموکراسی، امنیت انسانی و توسعه پایدار محسوب می‌شود. پیشرفت در علم مستلزم امنیت و مراقبت از فضاهای علمی است. حراست از دانشگاه‌ها به مثابه پایگاه‌های تولید علم و دانش، شاخصی بسیار حساس برای احترام به حقوق بشر در جامعه است. دانشگاه‌ها که مکان‌هایی مستقل و مقدس محسوب می‌شوند وظیفه‌شان هدایت فکری است. علم و محیط‌های علمی نباید قربانی امیال و خواسته‌های متجاوزان و اشغالگران گردد. اکنون دسیسه‌های جدیدی از طرف زیاده‌خواهان و اشغالگران برای سرکوب مدرسان و دانشجویان مطرح می‌شود که یکی از آنها بمباران دانشگاه اسلامی غزه است.
جامعه بین‌المللی نباید نسبت به فاجعه‌ای که در غزه رخ می‌‌دهد، بی توجه باشد. اینجانب به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران، به نمایندگی از تمامی اعضای جامعه علمی و دانشگاهی ایران از یونسکو به عنوان نهاد تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد مصرانه درخواست می‌کنم این اقدام فجیع بین‌المللی علیه علم و دانش را محکوم نموده و از طریق ابزارهای بین‌المللی، تدابیر باز دارنده و اضطراری را برای متوقف ساختن و پیشگیری از آن، اتخاذ نماید.
در خاتمه، در آستانه سال جدید میلادی، برای جنابعالی و همکارانتان در دبیرخانه یونسکوی مرکزی سالی سرشار از موفقیت، سلامتی و شادکامی آرزو می‌کنم و امیدوارم که صلح و امنیت انسانی برای تمامی انسان‌ها در سراسر جهان، تحقق یابد.