متن سخنرانی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی پارکهای علم و فناوری اصفهان

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۴۴ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۵۹۸۸
ضمن عرض سلام خدمت کلیه صاحب نظران و اندیشمندان حوزه علم و فناوری خصوصاً دست‌اندرکاران پارکهای علم و فناوری حضور شما را در کشور ایران و شهر زیبا و بیاد ماندنی اصفهان خوشامد میگویم. برگزاری کنفرانس بین‌المللی انجمن پارکهای علم و فناوری بهمراه دهمین کنفرانس سالانه انجمن پارکهای آسیایی و سومین کنفرانس سالانه پارکهای ایران فرصتی را در اختیار من قرار داد تا خلاصهای از برنامههای وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور جمهوری اسلامی ایران را در زمینه توسعه علم و فناوری به عرض شما برسانم .
یکی از مهمترین تحولات جهان آینده، بحث توسعه مبتنی بر دانش است که شکل جدیدی از اقتصاد نوین را در جامعه بشری، بوجود خواهد آورد. جمهوری اسلامی ایران نیز همگام با این رویکرد سند چشم انداز توسعه 20 ساله و بر آن اساس برنامه 5 ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را با محوریت دانایی و دانش آغاز کرده است. عزم ما بر آن است تا در انتهای برنامه 5 ساله یعنی سال 2010 بتوانیم از یک اقتصاد متکی بر منابع طبیعی به یک اقتصاد متکی بر دانش دست پیدا کنیم. این هدفی است که اینجانب آنرا در اجلاس وزرای علوم و فناوری کشورهای غیر متعهد در ماه جاری پیشنهاد کردم و امیدوارم کشورهای در حال توسعه با تلاش مضاعف و برنامه‌ریزیهای لازم در دستیابی به این هدف موفق باشند.
در جهت پیاده سازی تصمیمات فوق و بمنظور ساماندهی و سیاست گذاری منسجم امر تحقیقات و فناوری وزارت "فرهنگ و آموزش عالی" با ساختار، تشکیلات و وظایف جدید به وزارت "علوم، تحقیقات و فناوری" تبدیل گردید.
امروز دانش و فناوری قدرت اصلی کشورها به حساب می آیند و لذا ساز و کارها باید به طریقی باشند که هر چه بیشتر از دانش و فناوری پراکنده در کشور و جهان برای رفع نیازهای ملی و حل مسائل کشور استفاده شود. وزارت علوم در کنار اقدامات انجام شده در نظر دارد نظام ملی نوآوری (National Innovation System) و مدیریت شبکه ای علم و فناوری را طراحی و پیاده سازی نماید. این موضوع در بیانیه اجلاس "سیاستگذاری علوم و تکنولوژی برای توسعه پایدار" یونسکو مورد تأکید قرار گرفته است.
در همین راستا شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری نیز با ریاست رئیس جمهوری و عضویت 7 تن از وزراء بمنظور ایجاد هماهنگی بیشتر در قانون پیش بینی و فعالیت دبیرخانه آن نیز در وزارت علوم آغاز شده است. در کنار این تغییرات ساختاری ما شاهد تحولات اجرائی نیز در حوزة علوم و فناوری بودهایم.
هم اکنون 000/300/2 نفر دانشجو در کشور در حال تحصیل میباشند که سهم دانشجویان دختر از این تعداد بیشتر از سهم پسران دانشجوست.
در سال تحصیلی جاری نیز که از چند روز آینده آغاز میشود حدود یک میلیون نفر دانشجوی جدید وارد دانشگاهها خواهند شد. بدین ترتیب ایران یکی از کشورهای پیشرو از نظر شاخص تعداد دانشجو به ازاء هر صد هزار نفر جمعیت خواهد بود
در زمینة تولید علم، پژوهشگران ایرانی موفق به پیشبرد مرزهای علم در حوزه‌های مختلف علم و تکنولوژی شدهاند که دستیابی به دانش چرخة سوخت هستهای و تولید و تکثیر سلولهای بنیادی فقط نمونهای از این موفقیتها است. بعنوان نمونه تعداد مقالات چاپ شده محققان ایرانی در مجلات علمی بینالمللی از حدود 1400 مقاله در سال 2000 به حدود 5000مقاله در سال 2005 رسیده که رتبه ایران را در بین کشورهای منطقه تا مرتبه دوم ارتقاء داده است.
وزارت علوم تحقیقات و فناوری به عنوان متولی امر فناوری در کشور و در سیاستهای جدید خود در بخش فناوری به پارکهای علم و فناوری بعنوان ابزاری ضروری در دستیابی به اهداف اسناد بالا دستی توسعه، نگاهی استراتژیک دارد. پارکهای علم و فناوری در فضایی پویا، فعال و پر از امید با حمایت از شرکتهای دانش بنیان متشکل از فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاهی و دیگر کارآفرینان جامعه نقش اساسی در توسعه دانایی محور بعهده دارند.
براساس تعاریف موجود و دیدگاه‌های وزارت پارکها در جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت در میان شرکتهای متکی بر علم و دانش به افزایش ثروت، توسعه منطقه ای و پیشبرد مرزهای علوم کاربردی کمک می کنند. بر این اساس و طی مدت کوتاهی از شروع به کار پارکهای علم و فناوری در ایران با ایجاد 13 پارک علم و فناوری، بیش از 400 مؤسسه دانش محور مورد حمایت قرار گرفتهاند. این موضوع باعث شده است تا چند هزار فارغالتحصیل دانشگاهی بطور مستقیم و غیر مستقیم درگیر پروژههای تحقیقاتی کاربردی شوند و ابداعات ارزشمندی در زمینههای IT، بیوتکنولوژی، مهندسی مواد، فولاد، الکترونیک، کشاورزی، صنایع غذایی و دارویی داشته باشند. از سوی دیگر شرکتهای بزرگ تولیدی و خدمات مهندسی برای تأمین نیازهای روز افزون صنایع ایران فضای پارکها را فضایی مناسب برای فعالیت خود دانسته و بسیاری از آنها که دارای شرکای بینالمللی هستند در پارکهای علم و فناوری ایران دفاتر R&D دایرکردهاند. یکی از دلایل این موضوع فضای مناسبی است که در پارکها برای اینگونه فعالیتها فراهم شده است.
به عنوان یک امتیاز ویژه ماده 47 قانون برنامه چهارم توسعه کشور قوانین حاکم بر مناطق آزاد تجاری را به پارکهای علم و فناوری تعمیم میدهد. بر این اساس مشوقهای زیادی برای شرکتهای فعال در پارکها پیش بینی شده‌ است. که از آن جمله معافیتهای مالیاتی ، قوانین خاص تنظیم کننده روابط کار، تسهیلات گمرکی و معافیت از پرداخت عوارض میباشد.
دولت نهم و در رأس آن ریاست محترم جمهور که خود از اساتید دانشگاه است به خوبی از اهمیت نقش جوانان با ایمان ایرانی در برنامه‌های توسعه آگاه است. میثاق این دولت با مردم، اتکاء به نیروی خلاق، مؤمن و جوان ایرانی با شعار ما می توانیم در همه زمینه‌ها بوده است. براین اساس و بخصوص با تأکیدات مقام معظم رهبری توجه بیشتر به پارکها و مراکز رشد در اولویت برنامه‌های وزارت علوم قرار خواهد داشت.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان که امروز میزبان این کنفرانس است بعنوان مجموعه‌ای پیشرو توفیقات زیادی را در پیشبرد برنامه‌های وزارت علوم در توسعه اقتصاد دانایی محور کسب کرده است. یکی از جنبههای مهم فعالیتهای انجام شده در این شهرک ایجاد ارتباطات بین‌المللی با مجامع علمی و اندیشمندان صاحب نظر در زمینه‌های توسعه دانایی محور و مدیریت پارکها و مراکز رشد میباشد. برگزاری این کنفرانس فرصت بسیار مغتنمی خواهد بود برای مبادله تجربیات و ایجاد شبکه‌های فراملی که از ضروریات توسعه دانایی محور است.
حضور برادر عزیز جناب آقای دکتر ماهاتیر محمد در این کنفرانس به عنوان فردی که اقتصاد کشور برادر و مسلمان ما، مالزی را مدبرانه به سوی یک اقتصاد دانش محور هدایت نمود افتخاری برای اینجانب و وزارت علوم تحقیقات و فناوری و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بشمار میآید. بخصوص اهتمام ویژه ایشان در ایجاد کریدور چند رسانهای (Multi Media Super Coridor) اهمیت این حضور را در این کنفرانس دوچندان میکند.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بعنوان پیشنهاد دهنده طرح ایجاد کریدور علم و فناوری کشور در کنار استانداری اصفهان و سازمان مدیریت و برنامهریزی استان درحال تدوین طرح اجرایی این کریدور میباشند. این کریدور اولین کریدور علم و فناوری مصوب در هیأت وزیران میباشد که بطور آزمایشی در اصفهان پیاده خواهد شد.
در انتها ضمن تشکر از میزبانی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و نهادها و مدیران استانی و به ویژه استاندار محترم امیدوارم این کنفرانس بتواند در جهت رشد و توسعه فناوری در کشورها و مؤسسات عضو گامهای مؤثری بردارد.
 
با آرزوی توفیق الهی
محمد مهدی زاهدی

( ۵ )