متن سخنرانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در 22 بهمن 1385- دانشگاه کرمان

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۴۰ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۲۸۲۲
بِسم‌الله‌الرّحمن‌الرَّحیم
وَالفَجر، وَلَّیالٍ عَشر وَ الشَفعِ وَ الوَّتر

بیست و دوم بهمن روز استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی
و بر امت سلحشور ایران اسلامی به ویژه مردم نجیب دیارکریمان، همشهریان عزیزکرمانی
مبارک باد.
پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در اواخر قرن بیستم که با امواج عدالت‌گستری، معنویت‌خواهی، استقلال و آزادی‌طلبی ملت ایران همراه بود، یکبار دیگر برنامه‌ها و پیش‌بینی‌های زمامداران و ناظران جهانی و بخصوص غربی که وقوع چنین پدیده ارزشی و معنوی را پیش‌بینی نمی‌کردند، را ناکارآمد و نادرست نشان داد و برگ زرین دیگری را در تاریخ مبارزات آزادی‌خواهان جهان علیه استعمار غرب و شرق به ثبت رسانید.
 
توصیه قرآن مبنی بر اراده انسانها در تغییر سرنوشت
انقلاب اسلامی ایران یکی از انقلاب‌های بزرگ جهان و بی‌نظیرترین انقلابی است که تا حال حاضر در جهان رخ داده است. حرکتی که به رهبری حضرت امام (ره) از سال 1341 شروع شد آغاز این حرکت ملتی بود که تصمیم گرفته بود خود و جامعه و حکومت خود را تغییر دهد. امّا این تغییر این تفاوت جدی را با سایر حرکت‌ها داشت و آن اینکه این حرکت از موضع دین بود و مردم ایران به رهبری یک مرجع تقلید تصمیم گرفته بودند حرکتی اجتماعی را علیه نظام حاکم سامان دهند. شاهدیم که از آن زمان تا حال حاضر همواره یاری الهی همراه، حامی و پشتیبان این حرکت ملی و اسلامی بوده است.
*****

عوامل پیروزی:
ـ رهبری
ـ پیروی آگاهانه مردم از رهبری

در این میان دو عامل در ایجاد، رشد و پیروزی انقلاب اسلامی بسیار مؤثر بوده است: یکی رهبری امام خمینی (ره) و دیگری اطاعت آگاهانه مردم ایران از رهبر انقلاب. جالب است که در هیچ یک از مراحل شکل‌گیری، تداوم و پیروزی انقلاب اسلامی همه قدرت‌های بزرگ خارجی با انقلاب اسلامی نه تنها موافقت و همراهی نداشتند بلکه رژیم شاه را حمایت می‌کردند و تلاش داشتند از پیروزی این حرکت در ایران جلوگیری نمایند. امّا خدا محوری امام و پیروی شجاعانه مردم انقلابی و متدین ایران اسلامی از رهبری، این حرکت را مستقل از دخالت قدرت‌ها به پیروزی رساند.

توکل بر خدا و اتکا بر نیروی مردم برای پیروزی
این در حالی بود که در آن زمان اگر انقلابی به پیروزی رسیده یا حمایت بلوک شرق به رهبری شوروی سابق را داشته یا تحت حمایت بلوک غرب به رهبری امریکا قرار داشته است. انقلاب اسلامی ایران، به این ترتیب، از استثناهای تاریخ است. این استثنا توانسته است به جهان دستاوردهای مهمی را ارائه نماید که به پاره‌ای از آنها اشاره می‌کنیم:

الگوی تازه از مردم سالاری
1ـ مهمترین چیزی که انقلاب اسلامی ایران به جهان ارائه کرده است سندی نوشته و مدون در حوزه سیاست و حکومت است. الگوی حکومتی خدا محور، که مبتنی بر اندیشه دینی ترسیم شده و نقش عدالت و ایمان در آن حائز رتبه اول اهمیت است و مردسالاری دینی نام گرفته چیزی است که در جهان سابقه نداشته و مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران بوده است؛ تلاش برای موفق نمودن این الگو در جهان خواهد توانست سبک حکومت را در جهان مادی اصلاح نماید و تغییر دهد. و این خدمتی بزرگ به بشریت است که به بشریت دور مانده از معنویت الگویی ارائه نماید که خدای بزرگ در محور آن قرار داشته باشد؛
 
سبک جدید در زندگی مبتنی بر اسلام
2ـ انقلاب اسلامی ایران تلاش نموده سبکی از زندگی را به بشریت عرضه دارد که معنویت الهی (اسلامی) در مرکزیت آن قرار دارد. پیروزی انقلاب اسلامی موجب شد که ایدئولوژی به نام اسلام بتواند معنویت اسلامی را پایه و مایه سبک زندگی نوین و تجات‌بخش بشریت معرفی نماید.
به این ترتیب انقلاب اسلامی ایران تلاش نموده «تعادل» از دست رفته در سبک زندگی بشر را به او بازگرداند. با این نگاه باید بگوییم انقلاب اسلامی ایران خدمتی بود به بشریت و تلاشی بود برای تکمیل حرکت بشر.
 
بیداری اسلامی
3ـ انقلاب اسلامی ایران جنبش بیداری اسلامی را در حد اعلای خود مدد رساند. تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی جنبش بیداری اسلامی با تهدیدات مختلفی روبرو بود که احتمال انحراف به شرق‌گرایی یا غرب‌گرایی و اصلاح سیاسی را هدف گرفتن به عنوان دو تهدید مهم برای جنبش بیداری اسلامی مطرح بود. امّا پیروزی این انقلاب موجب شد که جنبش بیداری اسلامی، به میزان زیادی متوجه اصالت خود گردد و شما آمار آنرا در بسیاری از کشورهای اسلامی هم اکنون ملاحظه می کنید و حتی برخی از کشورهای دیگر نظیر ونزوئلا ، بولیوی، نیکا ر اگوئه،000 و در آفریقا نیز روحیه انقلابی نشئت گرفته از این انقلاب در خود تقویت و بکار بسته اند.

استـقلال
4ـ انقلاب اسلامی ایران موجب شد که مردم ایران بر سرنوشت سیاسی و اجتماعی خود حاکم شوند و حق تعیین سرنوشت خود را که توسط رژیم پهلوی نادیده گرفته شده بود بار دیگر احقاق نمایند. این در حالی بود که در دوران قبل از انقلاب، استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این کشور نقض شده بود و بیگانگان سرنوشت ملت ایران را تعیین می‌کردند.
 
خودباوری و تمدن سازی اسلامی
5ـ انقلاب اسلامی موجب شد که روحیه خودباوری ایرانیان تقویت شود و به این باور برسند که به دست خود و بدون وابستگی به بیگانگان و اجانب می‌توانند کشورشان را اداره کنند، بسازند و به سوی تمدن‌سازی اسلامی حرکت کنند. اعتماد به نفس، خود باوری، سخت کوشی، نواندیشی و خوداتکایی اندیشمندان و متخصصان ایرانی سبب شد تا این انقلاب با قدرت و صلابت بیش از پیش، در مسیر توسعه و فناوری‌های پیشرفته مدرن امروزی قرار گیرد که این امر به هیچ وجه خوشایند دولت‌های انحصار طلب و حامی آپارتاید علمی نبوده است. و کینه توزی ای که توسط استکبار این روزها بصورت آشکار در قالب مسائل سیاسی و جنگ روانی مطرح می شود، بخش عظیمش بواسطه جنبش علمی و فناوری است که در کشور آغاز شده و به برخی از آنها نظیر فناوری چرخه سوخت هسته ای دست یافته ایم.
 
دگرگونی مادی و معنوی پیشرفت
6ـ انقلاب اسلامی موجب شد که کشور ما در مسیر پیشرفت‌های صنعتی و علمی جدی قرار گیرد و کشور ما گام‌های اساسی را به سوی استقلال واقعی بردارد. چنانکه پیشرفت‌های علمی و اقتصادی، پیشرفت آموزش عالی و افزایش تعداد دانشجو و دانشگاه نسبت به سالهای حکومت پهلوی اساساً قابل مقایسه نیست. اگر به پیشرفت‌های محسوس مادی ارتقای جایگاه و حیثیت بین‌المللی جمهوری اسلامی در جهان هم اضافه شود مشخص خواهد شد انقلاب اسلامی توانسته است دگرگونی بنیادی مادی و معنوی در ایران و جهان ایجاد کند.

آزادی
اما آزادی، رکن دوم انقلاب اسلامی، حکایت دیگری دارد. آزادی برخاسته از سرشت انسانی است. اگر استقلال را پشتوانه هویت جمعی بدانیم، آزادی در نگاه نخست ضامن هویت جمعی فردی است. اگر هویتی برای فرد قائل نباشیم چگونه انتظار استقلال‌طلبی او را داشته باشیم. اساساً انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی است و تحول فرهنگی از روح و جان آزاد انسانها آغاز می‌گردد، از همین نقطه است که معنویت معنی پیدا می‌کند. انسان آزاد، انسان معنویت گر است. انسان آزاد، انسان آرمان‌خواه است. از همین روست که آزادی بیان و حقوق بشر را بدون معنویت معنی کردن به راه خطا رفتن است. انقلاب اسلامی ایران، انقلاب برای آزادی، معنویت و ارتقای فرهنگ و اخلاق بود. شکفتن اندیشه‌های ناب و خلاق جز در سایه آزادی انسان، معنویت و اخلاق امکانپذیر نیست. حضور جوانان و زنان در تحقق انقلاب اسلامی و دیگر عرصه‌های فعالیت‌های اجتماعی تنها جلوه‌ای از این آرمان آزادی است.
 
توصیه حفظ روحیه انقلابی، نترسیدن از هیاهوهای دشمن
برادران و خواهران عزیز:
فراموش نکنیم که همه این عزت و آبرو و شرف به مدد تمسک به قدرت مطلق و یگانه الهی، پیروی از ولایت، وحدت کلمه، نترسیدن از هیاهوها، تسلیم نشدن در مقابل جنگ روانی دشمن، و از خودگذشتگی‌ها حاصل آمده است. و این راهپیمایی عملا نشان داد که همچنان است قهرمان ایران با همان انگیزه های سال 57 در صحنه حضور دارند ، و با همان روحیه به عدالت خواهی و استکبار ستیزی می پردازند و سر تسلیم در مقابل باج خواهی ها و آپارتاید علمی فرو نمی آورند.
 
اعتماد به نفس
امروز نیز کشور ما پس از گذشت 28 سال از انقلاب خونبارش در آستانه جهشی عظیم اقتصادی و علمی قرار گرفته است. دشمنان ما همچنان که تلاش کردند نگذارند انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی برسد امروز هم درصددند نگذارند ثمرات این انقلاب خود را در عرصه اقتصادی و علمی نشان دهد. به همین جهت است که در پی نفی حقوق این ملت بزرگ در زمینه‌های علمی و تحقیقاتی و بویژه استفاده از انرژی هسته‌ای برآمده‌اند و از بکارگیری ابزارهای مختلف ابایی ندارند.
 
حفظ وحدت
حفظ روحیه انقلابی و تمسک به قدرت الهی

توجه کنیم که همانطور که توانستیم با حفظ وحدت و روحیه خودباوری موانع بزرگ گذشته را پشت سرگذاریم و تجربه نوینی به بشریت عرضه داریم، اگر همان روحیه را حفظ کنیم، وحدت و اتحاد خود را تحکیم بخشیم، خود را باور کنیم خواهیم توانست این مرحله حساس را هم با موفقیت پشت سرگذاریم و بدانیم که اگر چنین کنیم خدا را یاری کرده‌ایم و خداوند هم به وعده خود عمل خواهد نمود و مارا یاری خواهد کرد و کدام جباری است که بتواند در مقابل قدرت خدای بزرگ قد علم کند. چه بسیار قدرت‌های شیطانی تلاش کرده‌اند نور خدا را خاموش کنند ولی خدا نور خود را تأیید و قدرت‌ها را به خذلان و نابودی کشانده است و درخشش نور خود را روزافزون ساخته است.
به امید روزی که بتوانیم با تمسک به ریسمان محکم الهی دشمنان را از دست‌اندازی به کشور و منافع خود ناامید کنیم. انشاءا...

اما دستاوردهای انقلاب اسلامی:
آثار این تحول عظیم را در تمامی بخش‎های اقتصادی، اجتماعی کشور می توان سراغ گرفت. در این خصوص می‎توان دستاوردهای یک سال گذشته دولت نهم را، به رغم وجود موانع و مشکلات متعدد خارجی و داخلی به عنوان نمونه روشن و گویایی از دستاوردهای انقلاب اسلامی به شرح زیر بر شمرد:
1- طی شش ماهه نخست سال 1385، صادرات غیرنفتی کشور نسبت به سال 1384 به میزان 59 درصد افزایش یافت، این در حالی بود که طی این مدت صادرات نفتی به میزان 12 درصد و بدهی‎های خارجی به میزان 4 درصد کاهش یافت.
2- طی مدت کوتاهی که از عمر دولت نهم می‎گذرد، به پیروی از آموزه‎های دینی و اعتقادی «مردم‎محوری» سرلوحه فعالیت‎های دولت قرار گرفته است که تجلی آثار ارزشمند این رویکرد را می‎توان در نزدیک‎تر شدن رابطه «دولت ـ ملت»، و ارتقاء عزت‎مندی نظام تحت تاثیر سفر هیات دولت به اقصی نقاط کشور جستجو کرد. با استفاده از این رویکرد سفرهای استانی هیات دولت از نخستین ماههای تشکیل دولت نهم آغاز شد و بر اثر آن این امکان در اختیار رئیس جمهور و هر یک از اعضای کابینه قرار گرفت که از نزدیک با مشکلات مردم حداقل 250 شهرستان آشنا شوند و با تشکیل جلسات هماهنگی با مسئولین استانی، نسبت به رفع مشکلات و موانع توسعه محلی، استانی و منطقه‎ای اقدام کنند. بخشش 8 هزار میلیارد ریالی جرائم کشاورزان و دامداران ، اختصاص حداقل 15 میلیون دلار برای تجهیز آزمایشگاهها و کارگاههای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی شهرستانها و اجرای بیش از دو هزار مصوبه استانی از جمله آثار مثبت و به یادماندنی سفرهای استانی هیات وزیران است.
3- تلاش در جهت فرهنگ‎سازی و افزایش کیفی و کمی خدمت‎رسانی به مردم از دیگر رویکردهای دولت نهم بوده است که اعطای سهام عدالت جلوه‎ای از آن به شمار می‎رود. در این خصوص تاکنون سهام عدالت حدود 5 میلیون نفر توزیع شده است و انتظار می‎رود که تا پایان سال تعداد دریافت‎کنندگان سهام عدالت به 14 میلیون نفر افزایش یابد.
4- دولت نهم در راستای تمرکززدائی و انتقال تصمیم‎سازی‎ها و تصمیم‎گیریها به مراجع و مدیران استانی و شهرستانی اقدامات مختلفی را انجام داده است که تشکیل کمیسیون ویژه دولت متشکل از تعدادی از استانداران و اعضای دولت به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‎های استانی، واگذاری مجموعه سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استانها به استانداری‎ها جهت تسهیل در انجام امور استانها، انتقال بیش از یکصد شرکت دولتی غیرضرور از تهران به شهرستانها، تفویض اختیار به استانداران براساس تجربیات و نتایج حاصل از سفرهای استانی، اعطای مدیریت بیش از یک سوم از منابع بانکی به استان‎ها (که برای اولین‎بار به خریداری محصولات اصلی کشاورزان به صورت نقدی منتج شده است) و استانی کردن پروژه‎های عمرانی از اهم این اقدامات محسوب می‎شود.
5-اصرار بر صرفه‎جویی یکی دیگر از رویکردهای دولت نهم است که مبتنی بر آن به تدوین چندین مصوبه جامع برای کاهش هزینه‎های اداری، ممنوعیت چاپ اقلام تبلیغاتی فاقد ضرورت و نظام‎مند کردن برگزاری همایش‎ها انجامیده است.
6- برنامه‎ریزی برای رفع مشکل اشتغال، به عنوان یکی از مهمترین چالش‎های اقتصادی ـ اجتماعی از بدو تشکیل دولت نهم مورد توجه قرار گرفته است. در همین خصوص با تلاش دولت، بنگاههای متوسط و کوچک زودبازده طراحی شد و با معرفی نزدیک به 500 هزار طرح زودبازده به بانک‎های کشور حدود 300 هزار طرح مورد تایید قرار گرفت، که با اجرای طرحهای مذکور انتظار می‎رود حداقل یک میلیون شغل در کشور ایجاد شود. در مجموع براثر این اقدامات و سایر فعالیت‎های اشتغالزائی نرخ بیکاری جمعیت فعال 15 ساله و بیشتر کشور با 7 درصد کاهش نسبت به تابستان سال گذشته به 2/10 درصد رسیده است.
7- اصلاح بازار سرمایه یکی دیگر از رویکردهای اقتصادی دولت نهم بود که با موفقیت انجام شد و به رونق بازار سرمایه انجامید، تا آنجا که ارزش جاری سهام در مهرماه سال 1385 نسبت به اسفند ماه سال 1384 به میزان 9 درصد افزایش یافت. همچنین بازده کل سرمایه‎گذاری سهام در پایان مهرماه 1385 نسبت به پایان سال 1384 معادل 3/10 درصد افزایش یافت. و این در حالی بود که بازار سهام در منطقه بشدت کاهش یافته است.
8- گسترش فرهنگ قرض‎الحسنه با هدف اعطای تسهیلات به زوج‎های جوان، ایجاد اشتغال و تأمین مسکن جوانان و اجرایی کردن یکی از خواسته‎های همیشگی رهبر معظم انقلاب اسلامی، به خواست خدا، با تلاش و پیگیری دولت با تاسیس صندوق مهررضا(ع) صورت واقع به خود گرفت. صندوق مهررضا که منابع آن از طریق بودجه دولت، سپرده‎های قرض‎الحسنه مردمی و کمک‎های بلاعوض تأمین می‎شود، خوشبختانه طی 4 ماه فعالیت، موفق شده است بالغ بر 120 میلیارد تومان تسهیلات به زوج‎های جوان و جوانان جویای کار در قالب وام ازدواج و وام اشتغال پرداخت کند.
9-با توجه به تاکیدات رئیس جمهور محترم بر عدالت محوری فعالیت‎های دولت نهم، بسترسازی برای تحقق عملی عدالت در دستور کار هیات وزیران قرار گرفت، که تاکنون در این خصوص اقداماتی همچون هدایت منابع بانکی در جهت ایجاد عدالت اجتماعی و اقتصادی از طریق کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به 14 درصد دربانکهای دولتی و حداکثر 17 درصد در بانکهای خصوصی، توجه به بخش کشاورزی و صنایع کوچک زودبازده با کاهش نرخ سود به 10 تا 5/11 درصد و اختصاص 180 هزار میلیارد ریال از منابع بانکها به صنایع کوچک و زودبازده، تامین مسکن اقشار نیازمند، از طریق تامین منابع کافی با سود 5 درصد برای ساخت 200 هزار مسکن روستائی در سراسر کشور، حمایت از بخش خصوصی، سرمایه‎گذاری، تولید و کارآفرینی، حمایت از بخش کشاورزی، بهبود شاخص توسعه انسانی و پرداخت مطالبات معوقه دستگاههای اجرایی مختلف، انجام یافته است .
10-در عرصه سیاست خارجی راهبرد دولت نهم دنبال کردن رویکردی عزتمند و متناسب با شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است که بر اثر آن در مورد برنامه صلح‎آمیز هسته‎ای، دولت با کمک دیگر قوا و مجموعه‎های نظام بویژه مجلس شورای اسلامی موفق شد مجموعه اقدامات انجام یافته برای راه‎اندازی مراکز هسته‎ای را گسترش دهد و به موازات فعال کردن تعاملات دیپلماتیک و افزایش رایزنی‎ها در سطوح منطقه‎ای و جهانی با قدرت نسبت به استیفای حقوق هسته‎ای ملت، بازگشائی مراکز هسته‎ای تعطیل شده، تکمیل و تثبیت چرخه سوخت هسته‎ای و راه‎اندازی بخش‎های جدیدی در این حوزه اقدام کند. این در حالی است که تاکنون کوچکترین امتیازی این دولت به نمایندگی ازملت در این خصوص نداده و هزینه ای پرداخت نکرده است . شماها شاهد بودید که در دو سال قبل از روی کار آمدن این دولت ، دولت وقت برای نشان دادن حسن نیت و حسن اعتماد جهانی نسبت به برنامه صلح آمیز هسته ای ایران امتیازاتی را قائل شد، اما از طرف مقابل نتیجه عکس داد و فشارها و محدودیت ها برای عدم اجرای تحقیقات هسته ای تشدید شده بود.
11- انجام این حجم عظیم فعالیت‎های بنیادی و زیربنائی در کنار اقدامات زیاد دیگری که مجال طرح آنها وجود ندارد در مدت زمانی اندک و همزمان با تشدید فشارهای خارجی بر دولت رساننده این بشارت است که طی سالهای باقیمانده از خدمت دولت نهم زمینه حل بسیاری از مشکلات و مسائل مبتلا به کشور به صورت ریشه‎ای فراهم خواهد شد و تحت تاثیر عزم ملی، همت و تلاش جمعی دولت محترم و سایر قوا و تداوم توسعه علمی کشور افق‎های روشن جدیدی پیش‎روی شما مردم شریف و ازاده گشوده خواهد شد.
اینک به اختصار نقش انقلاب اسلامی را در توسعه آموزش عالی کشور با زبان آمار بیان می کنم، بی شک این موارد در سایر وزارتخانه ها نیز وجود دارد. این آمار در حالی است که جمعیت کشور نسبت به اول انقلاب دو برابر شده است و 8 سال در گیر جنگ و دفاع مقدس بوده ایم.
اینها که گفته شد به اندازه استطاعت گوشه ای از دستاوردهای انقلاب و عملکرد دولت را به اطلاع رساندم.
صمیمانه اذعان می کنیم که راههای درازی برای رشد و سرفرازی ایران اسلامی و اعتلای علم و دانش در میهن عزیزمان در پیش است.
همتم بدرقه راه کن ای طائر قدس که درازست ره مقصد و من نوسفرم
 
 
برای دیدن جداول مقایسه‌ای فعالیتهای آموزشی در فاصله سالهای 57 تا 85 بر روی پیوستها کلیک نمایید.

( ۷ )