متن سخنرانی مقام محترم وزارت در اولین جشنواره فرهنگ ملل و چهارمین دوره جشن دانش‌آموختگان غیر ایرانی - دانشگاه شهید بهشتی

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۳۵ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۱۱۳۰
سخنانم را با درود و سلام به بهترین مخلوق خداوند آغاز می‌کنم. سلام و صلوات خداوند بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام که اول معلم بشریت است. کسی که با القاء الهی و با کلمه «اقراء» زبان را به تلاوت گشود و با اسم «رب» که همه علوم و حکمتها از اوست، خواندن را آغاز کرد.
حضور در جمع شما دانش‌آموختگان عزیز غیر ایرانی فرصتی مغتنم و با ارزش است. امیدوارم ایامی را که برای کسب علم و دانش سپری نموده‌اید، خاطراتی خوش و ماندگار برای شما بوده باشد.
در دنیای کنونی همۀ انسانها در هر دین و آئین هدفی واحد را دنبال می‌کنند و آن تحقق آرمان‌های انسانی و رسیدن به قرب الهی است. هرچند در این میان برای دستیابی به این هدف مقدس بشر به انحرافاتی هم کشیده شده است.
عزیزان!
قشر روشنفکر جامعه بشری که همواره در تمامی عرصه‌های مختلف تاریخی نقش بسیار بزرگ داشته‌اند، امروز رسالتی بس خطیر را دارند چرا که قرن حاضر نبرد میان دانایی و جهالت است. عده‌ای با جهالت و نادانی سعی در تسخیر دنیا برای مطامع و ارضاء غرایز حیوانی خود را دارند. همچنان که شاهد آن در کشورهای فلسطین، لبنان وعراق هستیم. امروز نخبگان و سیاستمداران دنیای اسلام مسئولیت سنگینی دارند. آنان باید جهانخواران را در کشورها و در قلمرو نفوذ کلام خودشان رسوا کنند و نگذارند نقشه‌های آنان به نتیجه برسد. تظاهر ابرقدرت‌ها بیش از اقتدار واقعی آنهاست که نمونه آن را این روزها در جنوب لبنان به خوبی مشاهده می‌کنیم که توجه به این مسئله موجب تقویت روحیه خودباوری در بین جوامع اسلامی و آزادی‌خواه جهان می‌باشد.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام‌القرای جهان اسلام این آمادگی را دارد تا در تقویت بنیه علمی کشورهای اسلامی و آزادیخواه و در حال توسعه گامهای بیشتری بردارد.
جمهوری اسلامی ایران با تاریخ تمدن بسیار کهن و دیرینه همواره در شمار کشورهای پیشتاز در عرصه فعالیتهای علمی بوده و مراکز علمی و تحقیقاتی در این میان نقش برجسته‌ای داشته‌اند.
زبان فارسی با تاریخ فرهنگ و هویت ملی ما ایرانیان پیوندی تمام عیار دارد و ما بخشی از آیندۀ فرهنگی خویش را در گرو سرنوشت آن می‌دانیم.
کارنامه زبان فارسی در امر اشاعه دین و اخلاق بسیار روشن است. این امر موجب شد تا بدون آنکه سیاست و حکومت ایران مداخله‌ای داشته باشند به اتکای استعدادهای ذاتی زبان فارسی، اسلام گسترش یابد.
در عصر حاضر زبان فارسی اهمیت خاص خود را داراست. تحولات فرهنگی‌ای که در کل دهۀ گذشته در جغرافیای فرهنگی مشترک ما به وقوع پیوسته است زبان فارسی را زبان رایج و رسمی در یکی از عمده‌ترین گذرگاه‌های جهان کرده است.
در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به نژاد، ملیت و هیچ ملاحظۀ دیگری محل تردد دانشمندان و علما است و همین امر باعث شده که یک کشور تمدن‌ساز و پیشرو در عرصه علمی باشد. جمهوری اسلامی ایران برای مبادله علمی با سایر کشورها اهمیت زیادی قائل است و همیشه برای برقراری ارتباط علمی با سایر کشورها پیشرو بوده است.
در عصر حاضر دانشجویان کشورهای اسلامی و آزادی‌خواه باید با تقویت روحیه خودباوری و ایمان به خداوند بزرگ در تقویت بنیه علمی خود و کشورهای خود همتی ویژه نمایند و از فرصتهای به دست آمده در عرصه‌های علمی نهایت استفاده را نمایند. امروز جوانان متعهد جمهوری اسلامی با اعتماد به نفس و ایمان به خداوند متعال مرزهای علوم مختلف را درنوردیده که یکی از جلوه‌های آن دستیابی به دانش و فناوری هسته‌ای است. امروز کشورهای قدرت طلب دنیا درصدد ایجاد اوپک هسته‌ای در جهان هستند تا بتوانند نظرات و مطالبات زورمندانه خود را به سایر کشورها تحمیل نمایند. بر این اساس می‌توان به این نکته مهم پی برد که در دنیای کنونی توسعه علمی به همراه ایمان و اعتقاد کامل به خداوند علیم و حکیم، شرط بقاء‌ و پایداری هر کشور است.
ما امروز با افتخار از موقعیت علمی و حرکت علمی به وجود آمده در کشور دفاع می‌کنیم و فعالیتهای علمی را یکی از دستاوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی می‌دانیم.
آنچه که دنیای امروز از آن در رنج است فقدان عدالت و معنویت است و پیام جمهوری اسلامی، پیام صلح، دوستی و گسترش عدالت و معنویت است.
شما دانش آموختگان عزیز سفیران جمهوری اسلامی برای ترویج صلح و دوستی و دانایی در دنیا هستید و به عنوان قشر فرهیخته جامعه بشری مسئولیت سنگینی در این زمینه دارید. لذا لازم است در جهت تقویت مناسبات علمی و فرهنگی بکوشید. تقاضا و خواهش من آن است که شما جمهوری اسلامی ایران را به عنوان وطن دوم خود بدانید.
ما باید با ایجاد مکانیزم‌های عملیاتی ارتباط مستمری با دانشمندان کشورهای اسلامی و در حال توسعه در جهت تبادل تجربیات علمی ایجاد نماییم و گامهای مؤثر و بیشتری در تقویت مناسبات علمی برداریم.
تشکیل انجمنهای علمی و انجمنهای دوستی توسط شما عزیزان می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای تبادل اطلاعات علمی مورد استفاده واقع شود.
جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با ایجاد بسترهای لازم نسبت به اعطای بورسهای کوتاه مدت برای ایجاد فرصت مطالعاتی برای دانشمندان کشورهای شما اقدام نماید.
در پایان ایامی پر از موفقیت و سربلندی برای شما و کشور عزیزتان را از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.
 

( ۱ )