سخنرانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش «تقدیر از اساتید نمونه بسیجی»

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۲۹ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۱۴۹۳
بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
و به نستعین، انه خیرٌ ناصرٍ و معین
 
تبریک به مناسبت میلاد باسعادت آقا امام رضا(ع) و همچنین عرض تبریک و گرامیداشت پنجم آذر سالروز فرمان حضرت امام(ره) برای تشکیل بسیج مستضعفین و هفته بسیج. بسیج به عنوان پیکره نظام اسلامی، نقش اساسی در تحقق اهداف انقلاب داشته و مظهر قدرت نظام است. بسیج نه تنها متعلق به مردم ایران بلکه متعلق و حامی تمام مستضعفین جهان است، هرچند که  شکل‌گیری این نهاد ارزشمند در نگاه ظاهر برای ثبات انقلاب اسلامی بوده و تشکیل آن، از آینده‌نگری‌های ارزشمند حضرت امام راحل(ره) می‌باشد. اما واقع مطلب، ایده تشکیل آن، یک ایده جهانی بوده است. خوشبختانه، امروزه تفکر و ایده بسیجی در جای جای جهان اسلام و حتی فراتر از آن طنین‌انداز شده است.
از اینرو بایستی عرض کنم که نگاه امام راحل(ره) به بسیج فراتر از مرز‌های زمانی و مکانی بود که این مهم در سایه حضور بسیجی و جهادی اساتید و دانشمندان این مرز و بوم امکان تحقق یافته است و دستاورد‌های این عزم علمی و اخلاقی مرز‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را درنوردیده و به لطف خداوند دست بر آسمان علم و دانش ساییده است.
اخلاق، شجاعت و آینده‌نگری در علم، سه نیاز اصلی و اساسی حرکت بسیجی و سریع علم در این موقعیت زمانی است که مؤید حرکت همه جانبه در علم است. این نوع حرکت علمی بسیجی، توان رقابت، رفاقت و تقابل علمی در جامعه جهانی را به وجود خواهد آورد.
حضور مقتدرانه علمی و معنوی اساتید بسیجی در صحنه در دوران  فعلی با توجه به توطئه‌های دشمنان و شرایط حساس کشور بسیار مهم و عاملی اساسی در اثبات توان واقعی نظام است.
بسیج استادان دانشگاه‌ها با توجه به توانایی‌های علمی و وسعت نظر استادان بسیجی می‌تواند پیشگام ارائه پیشنهادهای علمی جهت استفاده در برنامه‌ریزی‌ها وسیاستگذاری‌های دستگاه‌های اجرایی کشور و وزارتخانه‌ها از جمله وزارت علوم باشد. این تشکل به صورت یک کانون تفکر مسائل و مشکلات وزارت علوم را می‌تواند مورد توجه قرار دهد یا چالش‌ها اعم از فرصت‌ها و تهدیدهایی که این وزارتخانه با آن روبرو است را دریابد و پیرامون آن به بحث و بررسی پرداخته، ارائه پیشنهاد نماید تا به صورت برنامه در وزارت علوم مورد استفاده قرار گیرد. ارائه پیشنهادهای خط‌مشی‌ محور (policy) به وزارت علوم و سایر دستگاه‌های اجرایی کشور گام مهمی در جهت نیل به اهداف قوانین برنامه توسعه کشور و سند چشم انداز است. هم اکنون ما موضوع تنظیم سند برنامه توسعه پنجم را در دستور کار وزارت متبوع قرار داده‌ایم. از شما عزیزان انتظار داریم که نقطه نظرات و پیشنهادات خویش را اعلام فرمائید. این پیشنهادها دارای پشتوانه‌ای مهم است زیرا حاصل تجمیع تجربیات علمی دانشمندان و استادان رشته‌های مختلف علمی است. بسیج اساتید با رویکرد علم محور در نظام برنامه‌ریزی و سیاستگذاری با توجه به حرمت، شأن و جایگاهی که دین مقدس اسلام برای علم قائل است می‌تواند تدین و اخلاق را به جامعه علمی و دانشگاهی وارد کند.
 علم‌دوستی، عالم‌پروری اکرام و احترام به عالمان و علم‌آموزان اگر توسط بسیج استادان تبیین و تبلیغ شود قطعاً موجی جدید از تفکر علمی و اخلاق علمی به وجود می‌آورد و در آن صورت می‌توان مدعی شد که ایدة دانشگاه اسلامی و یا بهتر بگوییم دانشگاه تمدن‌ساز محقق شده است.
لذا پیشنهاد مشخص اینجانب به این جمع و مجموعه بسیج اساتید این است، که بایستی این تشکل فراتر از مرزهای جغرافیایی سازماندهی شود و عضوگیری نماید. در مرحله اول کشورهای اسلامی، سپس سایر کشورها.
اجازه بدهید به برخی دستاوردهای این وزارت اشاره کنم. این اشاره از آن جهت حائز اهمیت است که هم‌اکنون اکثریت قریب به اتفاق مدیران وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور از اعضای بسیج اساتید هستند. لذا بسیج اساتید به طور مستقیم و غیرمستقیم در این موفقیت‌ها سهیم است.
1- در بُعد کمی ظرفیت‌سازی پذیرش دانشجو، ما ظرف دو سال از 800 هزار به 000/200/1 رسیدیم که کاری بسیار سنگین بود و برنامه‌ریزی و اجرایی‌سازی آن نیازمند به حجم کار زیادی داشت.
2- علاوه بر آن بودجه تزریق شده وزارت علوم طی دو سال 84 تا 85 (که شامل متمم بودجه و تزریق پولهای زیادی در دانشگاه‌ها بود) تقریباً معادل 8 سال قبل از آن می‌باشد (حدود 2هزار میلیارد تومان)
3- افزایش دوره‌های تحصیلات تکمیلی به میزان 50% ظرف دو سال گذشته و انشاءا... ظرف دو سال آینده حداقل 50% نسبت به وضعیت فعلی چه در دوره کارشناسی و چه در دوره دکتری
4- در بُعد کیفی:
- ارتقای هرم هیأت علمی به 67% استادیار به بالا
- افزایش 40% مقالات چاپ شده در مجلات علمی و پژوهشی بین‌المللی یا در گزارش کنفرانس‌ها
- خبر 8000 مستنداتISI
- ارتقای جایگاههای ایران در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان و خاورمیانه
     - موفقیت‌ در عرصه فناوری در چرخه صلح‌آمیز سوخت هسته‌ای نیز از افتخارات این دولت و نظام است.
بگذریم، من فقط می‌خواستم قدری از موفقیت‌های حاصله در این دو سال و اندی مسئولیت خود را بازگو کنم.
شواهد فوق نشان می‌دهد که با یک اراده بسیجی – جهادی در عرصه علم، زودتر از برنامه ترسیم شده چشم‌انداز 20 ساله، می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم و الان طراحی و برنامه اجرایی و آینده‌نگری و نگاری‌ ما در همان راستا است که در نقشه جامع علمی کشور نیز بایستی مدنظر قرار گیرد. بی‌شک با این گام‌ها می‌توانیم با سرعتی مناسب خود را برای رسیدن به یک مرجعیت علمی جهانی آماده سازیم. یقیناً چون در بسیج علمی، دین و معنویت نیز با آن آمیخته است، ما می‌توانیم تأثیرگذاری جدی در فرهنگ و تمدن آینده بشری داشته باشیم. لذا انتظار از بسیج اساتید این است که برنامه‌ریزی برای یک جهان عالِم معنویِ عدالت‌محور پیشه کند.
در پایان یادآور می‌شوم که تکریم اساتید و ارج‌نهادن به نقش و تلاش‌های ایشان موجب تحول علمی و  تعالی معنوی در عرصه علم و صاحبان علم است که خود حرکتی سرعت‌بخش برای اهداف برشمرده در فوق و مرجعیت علمی جهانی است..
تجلیل از 30 نفر از اساتید نمونه بسیجی کشور به نمایندگی از همه اساتید نمونه نمادی از کثرت تلاشگران و سالکان عرصه علم و وحدت ایشان در آرمان‌های انسان دوستانه و حق جویانه اساتید بسیجی است.
باشد تا حرکت جهادی تلاشگران عرصه علم و معرفت به بار بنشیند.
 
والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته