سخنرانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در شورای عالی هشتمین المپیاد ورزشی دانشجویان

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۲۷ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۷۱
در سالی به سر می‎بریم مزین و متبرک به نام و عنوان پیامبر ـ پیامبر اعظم؛ و این نامگذاری چه نیکو یادآور می‎شود بزرگی و کمال را در شخصیتی که خود الگوی شخصیت آدمی است و پیامش را که نعمت تام و تمام و اتمام نعمت و اکمال اخلاق است ـ جامعیتی بی‎مانند، هادی دنیا و عقبی؛ جسم و روح؛ تن و جان که هیچ یک را به تنهایی و انفراد، طهارت و پاکیزگی دو جهان حاصل نیاید. و خوشا مردمان این مرز و بوم که با نیوشیدن پیام او به جان خویش، تأییدی دوباره یافتند بر اعتقاد و ایمان خود بر راستی و درستی در گفتار و کردار و پندار و تن و جان خویش در طلب سعادت هر دو جهان به کار بستند و هم یگانگی و اتحاد دانش و توانایی در پیش چشم داشتند و هم طی مقامات راستی را به نیرویی دانستند که بی از آن کاستی و کژی سد راه سعادتمندیشان گردد.
از همین روی است که در تاریخ آموزش و پرورش ایران می‎‎خوانیم که هدف از آموزش و پرورش این بوده است که کودک را معتقد به خدا و متدین‎بار بیاورند و او را دارای اخلاق نیکو کنند، به او پیشه و هنر بیاموزند و به بهداشت تن متوجه و مأمور سازند و همین توجه بوده است که ایران را مهد پرورش پهلوانانی با اخلاق، جوانمرد و عدالتخواه قرار داده است.
بی‎جهت نیست که در تعلیم و تربیت جدید، ورزش مقوله‎ای علمی، فرهنگی و اجتماعی است و به این لحاظ بر ما است که چشم‌اندازهای جدید آن را به درستی بشناسیم و تبیین و تدوین کنیم. رسالت تربیت بدنی امروز رشد و شکوفایی توانائی‎ها و استعدادهای جسمانی، عقلانی، عاطفی و اجتماعی انسان‎ها و پرورش شهروندانی سالم، با نشاط، فعال، خلاق و امیدوار و مسؤول است.
در گذشته خوانده و شنیده‎ایم که عقل سالم در بدن سالم است و این حقیقتی است که علم امروز بر آن صحه گذاشته است و دولت‌ها می‎کوشند به انحاء مقتضی ورزش و تربیت بدنی را به عنوان یک عادت عمومی در اجتماع رواج دهند و از این طریق از تبعات ناخوشایند رخوت، سستی و گوشه‎گیری که جامعه را به تباهی و نیستی می‎کشاند، رهایی بخشند.
ورزش از این حیث که عاملی موثر در سالم‎سازی فرد و جامعه و جلوگیری از هرگونه سستی، کاهلی و انحرافات اجتماعی است در فرهنگ دینی ما هم جایگاه ویژه‎ای دارد، بخصوص که سلامت یکی از دو نعمت ناشناخته خداوند تلقی شده است.
گسترش زندگی شهری و الزام‎های ناشی از تمدن صنعتی و نوع خاص زندگی در شهرهای بزرگ و استفاده از وسائط نقلیه مختلف و کم تحرکی ناشی از محدودیت زمان دلیل دیگری بر ضرورت توسعه ورزش بوده است. اگر از بعد عمومی اهمیت ورزش بگذریم، ورزش در ارتباط با جوانان به طور عام و دانشجویان در وجه خاص اهمیتی مضاعف می‎یابد، زیرا تضمین کننده سلامت، توانمندی و خردورزی گروهی است که موتور محرکه توسعه کشور محسوب می‎شوند . در این معنی ورزش از محدوده یک فن، برخورداری از توانائی صرفاً جسمانی و پرکننده ایام فراغت خارج می‎شود و جای خود را به یک نیاز و ضرورت جدی برای حیات و پویایی فرد و جامعه می‎دهد و این همه ایجاب می‎کند که به ورزش از منظری علمی نگریسته شود و به نیازهای جامعه پاسخی علمی داده شود.
در ایران اسلامی خوشبختانه توجه به ورزش روند رو به رشدی داشته است، اما هنوز ورزش همگانی در کشور از جایگاهی شایسته برخوردار نیست، حال آنکه به موازات توجه به جاذبه‎های ورزش قهرمانی، لازم است که تعمیم ورزش همگانی نیز در دستور کار مسئولان ورزش کشور قرار گیرد. زیرا ورزش عمومی و همگانی است که می‎تواند بستر مناسبی برای پیشبرد ورزش قهرمانی کشور قرار گیرد.
به این لحاظ اگر بخواهیم جایگاه کشور را در ورزش قهرمانی نیز ارتقاء دهیم لازم است که نسبت به تعمیم ورزش عمومی و همگانی اهتمام کنیم. که البته این امر مستلزم فرهنگ‎سازی و تغییر نگرش‎ها و رفتارها است و طبیعتاً دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور می‎توانند در این فرهنگ‎سازی نقش موثری ایفا کنند.
در دانشگاهها و مراکز علمی ورزش در کنار آموزش و پرورش زمینه رشد جسمانی، عاطفی و روانی دانشجویان را فراهم می‎سازد و این امکان را فراهم می‎سازد که ارزشهای اخلاقی، اجتماعی در دانشجویان نهادینه شود. از این حیث توسعه ورزش در دانشگاهها می‎تواند به توسعه منابع انسانی و تقویت فضای مشارکت، همدلی ، وفاق، نوع دوستی، خودباوری، انضباط اجتماعی، اتکاء به نفس و قانون‎پذیری کمک کند.
در کنار توجه به ورزش عمومی و همگانی در دانشگاهها، البته نباید از توسعه ورزشهای قهرمانی غفلت کرد. در این خصوص تعیین هدفهای بلند مدت و راهبردهای تامین هدفهای تعیین شده، اولویت‎بندی رشته‎های ورزشی با توجه به علایق و امکانات، پرداختن علمی به تربیت قهرمانان ورزشی و روزآمد کردن دانش معلمان و مربیان تربیت بدنی، توسعه و تقویت باشگاهها و اماکن ورزشی، توسعه و تعمیم مسابقات ورزشی بین دانشگاهی و استفاده از همه امکانات موجود کشور باید مورد توجه قرار گیرد.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارتقاء کیفی و توسعه کمی ورزش دانشجویی را با جدیت دنبال می‎کند و در صورت لزوم از دولت و مجلس هم خواهد خواست که مقوله ورزش دانشگاهی را چه در بعد ورزش همگانی و چه از جنبه ورزش قهرمانی مورد عنایت ویژه قرار دهند. تا این قشر برجسته جامعه که در آینده ای نزدیک عهده‎دار مسئولیت‎های مهم و کلیدی کشور خواهند بود در دنیای ورزش بیاموزند که در عین پایبندی به اصول اخلاقی و جوانمردی چگونه با همدیگر برای رسیدن به یک هدف متعالی همکاری کنند، با پیشامدها چگونه به مقابله برخیزند.