سخنرانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سی و چهارمین کنفرانس عمومی یونسکو

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۲۶ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۶۶
جناب آقای رئیس کنفرانس عمومی
جناب آقای رئیس شورای اجرایی
جناب آقای مدیرکل یونسکو
رؤسا و هیأت‌های نمایندگی کشورها
عالیجنابان، خانم‌ها و آقایان
 
آقای آناس تاسو پولوس انتخاب جنابعالی را به ریاست سی و چهارمین کنفرانس عمومی یونسکو تبریک می‌گویم و برای شما در انجام این وظیفه مهم آرزوی موفقیت می‌کنم.
 
آقای رئیس
اینجانب ضمن تقدیر از تلاش‌های روز افزون یونسکو در جهت تحقق برنامه آموزش برای همه و ارتقای آموزش کیفی به نمایندگی از کشور و ملتی که سابقه آموزش و فعالیت‌های علمی آن به هزاره‌ها برمی‌گردد و دانشمندان آن مانند ابن‌سینا، فارابی، خواجه‌نصیر‌الدین طوسی، خیام و زکریای رازی سهم بسزایی در تولید و گسترش جهانی دانش داشته‌اند، خوشوقتم اعلام دارم که در چند دهه اخیراً کشور ما کوشیده است، آموزش را در سطح وسیعی گسترش بخشد، اکنون حدود 97% از کودکان واجب‌التعلیم دختر و پسر در سطح ابتدایی به مدرسه می‌روند و هرساله حدود 000/500/1 نفر متقاضی دستیابی به آموزش عالی در آزمون ورودی دانشگاهها شرکت می‌کنند که بیش از 50% از پذیرفته‌شدگان آن دختر هستند، ما آموزش عالیی با جمعیت دانشجویی بیش از 3/3 میلیون نفر از جمعیت 70 میلیونی کشور، داریم و برای دستیابی به ارتقای کیفی آن در تلاشیم. ما در تلاشیم گفتمان علم‌محوری و نخبه‌پروری را با کمک دانشگاهها و مراکز علمی پژوهشی کشور به گفتمان غالب تبدیل نماییم. با توجه به نقش محوری آموزش عالی در توسعه پایدار کشورها ما متوقع توجه بیشتر یونسکو در این زمینه هستیم که متأسفانه در برنامه بودجه پیشنهادی لحاظ نشده است.
 
آقای رئیس
همکاری میان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه باید مطابق با اصول دسترسی کامل و باز به اطلاعات برابری جویانه و با در نظر گرفتن منفعت دوجانبه، بدون هیچگونه اعمال تحریم یا آپارتاید علمی و فنی باشد و در همه این تلاش‌های همکاری جویانه، تنوع سنت‌ها و فرهنگ‌ها باید لحاظ شود. همه علوم باید به تعهدات خودشان براساس استانداردهای بالای اخلاقی کمک کنند و با تبیین چشم انداز آینده علم و فنّاوری از طریق نقشه‌ جامع علمی که مبتنی بر نیازها و توانمندی‌های بومی، ملی و دینی است، به علم افق و مأموریت خاص ببخشند، زیرا که اگر علم، دانش و فناوری بدون همراهی معنویت و اخلاق باشد، بشریت را به خطرات و نابسامانی‌های مفرطی مبتلا خواهد کرد. همچنانکه برخی صاحبان دانش و فناوری، با استفاده نابجا و غیر اصولی، سیاست ها و رویکردهای صلح جویانه ملت‌های مستقل و دولت‌های آزاد اندیش را در دنیا هدف قرار داده‌اند و علم و دانش را ابزاری برای دستیابی به منافع و مطامع اقتصادی و سیاسی خود را قرار داده‌اند.
از آن سازمان محترم تقاضا داریم که حمایت جدی و همه جانبه خود را در توسعه و ترویج گفتمان علمی ملت‌ها که البته مبتنی بر نیازها و اقتضائات ویژه فرهنگی و اجتماعی آنان است اعلام دارد. ما ضمن حمایت از توصیه‌های یونسکو در خصوص انرژی که براساس حمایت از خط‌مشی‌های تجربه مدار، ایجاد ظرفیت و انتشار دانش علمی و فناوری با تأکید بر انرژی‌های تجدید ناپذیر، مدیریت انرژی و حفظ ذخائر، شکل گرفته است از کلیه دول عضو می‌خواهیم در ایجاد ظرفیت و انتشار یافته‌های علمی و فناوری دریغ نکرده و به حقوق طبیعی و قانونی ملتها در توسعه علمی و پژوهشی در زمینه فناوری‌های جدید مربوط به انرژی، احترام گذارند.
امروزه و در هزاره سوم میلادی که برخی قدرت‌های بزرگ ادعای دستیابی به آخرین فناوری‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را به طور جامع برای ایجاد یک انسان مدرن و عقل گرا در سر می‌پرورانند، ظالمانه‌ترین و جنایت‌بارترین لحظات تاریخ در مناطق مختلف دنیا در حال رقم‌ خوردن است و میلیون‌ها نفر در فلسطین، عراق، افغانستان و... میراث انسانی، فرهنگی، مذهبی و سیاسی خود را بر باد رفته می‌بینند و این در حالی است که سازمان‌ ها، نهادها و افراد مسئول تنها نظارت کننده‌ای هستند که در واقع به ایجاد و استمرار فزاینده، فضای خشونت‌بار، تروریستی و غیر منطقی برخی قدرت‌ها کمک می¬نمایند.
ملت مسلمان ایران که به شهادت تاریخ از ملت‌های آزادی‌خواه و استقلال طلب در جهان بوده است، دست تمامی انسان‌ها و سازمان‌های بین‌المللی بخصوص یونسکو که جایگاه والایی در روند همگرایی و تعامل انسانی و هویتی میان مردمان جهان دارد، در ایجاد یک محیط عادلانه جهانی با هدف تحقق‌بخشی به شعار «عدالت برای همه» را به گرمی می‌فشرد و از مقامات محترم این سازمان و سفرای عزیز کشورهای مختلف میخواهد تا ضمن مبارزه با تبعیض و استثمار، بشریت امروز را که دست به گریبان اساسی‌ترین و حیاتی‌ترین نیاز برای ادامه حیات یعنی تأمین امنیت، صلح و آرامش است، یاری نماید. از این رو از یونسکو انتظار دارد که شعار «همبستگی برای صلح جهانی و توسعه پایدار» را در سر لوحه برنامه های آموزشی و فرهنگی خود قرار دهد.

آقای رئیس
تلاش‌های یونسکو در زمینه حفظ میراث فرهنگی و تدوین مجموعه کنوانسیون‌های حفظ میراث فرهنگی قابل تقدیر است به ویژه کنوانسیون حفظ میراث معنوی (2003) و کنوانسیون حفظ وترویج تنوع بیان‌های فرهنگی (2005) که کرامت و شأن برابر فرهنگ‌ها را مورد تأکید قرار داده و گام مؤثری در جهت مقابله با اثرات منفی روند جهانی شدن بر فرهنگ‌ها و یکسان‌سازی فرهنگی بوده‌اند. از این رو، جمهوری اسلامی ایران، جهت تقویت اقدامات سازمان در زمینه حفظ میراث فرهنگی، ضمن تأسیس صندوق امانی مشترک ایران و یونسکو، آمادگی خود را برای همکاری مالی و کارشناسی اعلام می‌کند.
توجه سالهای اخیر سازمان به احترام به آزادی بیان، باورها و نمادهای فرهنگی و مذهبی و واکنش سریع در محکوم ساختن تخریب آثار تاریخی‌ـ مذهبی ستودنی است، ولی کافی به نظر نمی‌رسد. تخریب آثار تاریخی‌ـ مذهبی به عنوان نمادهای مذهبی و مکان‌های مقدس برای میلیون‌ها نفر، باید به عنوان جرمی جهانی علیه بشریت پیگیری شود. به ویژه حفاری‌های ضد فرهنگی و غیر مجاز در مسجد تاریخی و مقدس بیت‌المقدس که منجر به تخریب بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی تمدن اسلامی خواهد شد. اتخاذ تدابیر بازدارنده برای جلوگیری از بروز چنین رویدادهایی حیاتی است. ثبت این نوع از آثار به صورت یک امر اضطراری در فهرت میراث جهانی از جمله اقداماتی است که باید در چارچوب کنوانسیون 1953 یونسکو مورد بررسی قرار گیرد.
تسلط زبان‌های خاص در اینترنت که موجب یکسان‌سازی فرهنگی می‌گردد بسیار نگران کننده به نظر می‌رسد. یونسکو باید با استفاده از تنوع منابع اطلاعاتی در همه زبانها که به ترویج چند زبانگی در فضای رایانه‌ای کمک می‌کند ضمن ایجاد فرصت‌های برابر برای رسانه‌ها و شبکه‌های اطلاعاتی، اشکال متفاوت بیان‌های فرهنگی و محتوای آموزشی را حفظ و تضمین کند.
رسانه‌های نوین و سنتی، ابزارهایی در جهت گسترش صلح، همزیستی، و درک متقابل میان ملت‌ها بوده و باید از ترویج خشونت و تبعیض نژادی خودداری نموده و به ارزش‌ها و اعتقادات عمومی سایر ملل احترام گذارند. اقدامات یونسکو در زمینه بازسازی و ارتقای رسانه‌های مستقل و کثرت‌گرا قابل ستایش است ولی کافی به نظر نمی‌رسد. در این ارتباط، از یونسکو می‌خواهیم که ظرفیت‌سازی را در زمینه تولید، بازسازی و اصلاح خدمات رسانه‌ها به ویژه ارتقای معیارهای حرفه‌ای و اخلاقی در آنها به عمل آورد.
در خاتمه، ضمن آرزوی توفیق برای این کنفرانس، امیدوارم که یونسکو بتواند طی سالهای آینده در نیل به اهداف و برنامه‌های خود بیش از پیش موفق باشد. ما هم که در آستانه شصتمین سال پیوستن کشورمان به یونسکو هستیم آمادگی همه جانبه خود را برای همراهی و همکاری با برنامه های یونسکو در جهت تحقق عدالت، آزادی، تعالی و توسعه انسانی و اجتماعی ملت های جهان اعلام می کنیم.
 
با تشکر از توجه شما
والسلام