سخنرانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پنجمین جشنواره دانشجویان ممتاز، مبتکر، نوآور بسیجی، شاهد و ایثارگر

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۲۳ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۵۶

بسم‌الله الرحمن الرحیم

مَنُ‌اُصبَحَ و لَم یَهتَّمَ بِاُمورِالمسلمین فلیس بِمُسلم


هرکس روز را آغاز کند و به امور مسلمانان اهتمام نورزد مسلمان نیست.
در سال پیامبر اعظم با سخن پیامبر اعظم مجلس را متبرک می‌کنیم و یادآور می‌شویم که سخن پیامبر ناظر به جدّیت همیشگی و مجاهدت دائمی در راه حل مشکلات خلق خداست و بسیج در معنی عام آن نهضتی مردمی است که به تناسب بسیجیان در همه شالوده‌های اجتماع جریان دارد و این جریان مردمی باید تقویت شود و باید از این توان بالقوه و بالفعل در جهت سربلندی و سرافرازی و اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت میهن اسلامی بهره بگیریم که الحمدالله در بسیاری از موارد بهره‌گرفته ایم.
لیکن باید در جهت بهره‌وری وسیع‌تر و عمیق‌تر برنامه‌ریزی کرد و پیش رفت.
بسیج خاطره انسانهای بزرگ و کم ادعایی است که از هیبت دروغین قدرت‌هایی که برای حفظ فرهنگ و ارزشهای جاهلی غرب به مصاف ارزشهای الهی آمد بودند، نهراسیدند و این گل‌های سرسبد خلقت الهی مظهر مطلق بسیج و قیام در مسیر کسب رضای خداوند بوده‌اند که می‌بایست الگو و سرمشق هر انسان حق‌طلبی باشند.
اما ثمرات شجره طیبه بسیج صرفاً به دوران دفاع مقدس محدود نماند و از آن پس به کرات شاهد ثمردهی و رحمت پراکنی آن بوده‌ایم که از تازه‌ترین و نوبرترین ثمره‌های این شجره تناور شما عزیزان و دلبندان انقلاب پرشکوه اسلامی هستید. شماهایی که با در هم آمیختن تفکر علم‌طلبی و دانش‌جویی با روحیه بسیجی و معنویت‌خواهی فتح قله‌های بلند و افتخار را برای دین و آیین و ملت خویش هدف گرفته‌اید. امروز هر کس که در دل برای سرنوشت خود، سرنوشت این ملت و آینده ایران اسلامی ارزش قائل است، آن کسی که برای استقلال و هویت ملت خود ارزش قائل است، آن کسی که برایش آینده این کشور و این ملت و آینده دنیای اسلام یک هدف بزرگ محسوب می‌گردد و هرآنکس که در تلاش است بشریت را به سمت کمال هدایت کند آن کسی است که این احساسات و این درکها را در وجودش ایجاد کرده باشد و حاضر باشد در این راه گام بردارد، او بسیجی است در حقیقت بسیج یعنی حضور بهترین و با نشاط‌ترین و با ایمان‌ترین نیروها در میدان‌هایی که کشور در جهت تأمین منافع ملی و تحقق اهداف والا به وجودشان نیاز دارد. بسیج معنایش، گروهی است که حاضرند پرچم افتخار کشورشان را بر دوش بکشند و در این راه سرمایه‌‌گذاری و فداکاری نمایند. و امروزه در عرصه‌های متعالی علمی و معنوی شما عزیزان، بسیجی‌وار این رسالت را بر عهده گرفته‌اید.
رسالت عمده شما نخبگان، شما دانشجویان مبتکر و ممتاز بسیجی آن است که در محیط دانشگاهی، به درس و علم و روحیه انقلابی و اسلامی، حداکثر اهمیت را بدهید. شما باید ببینید که امروز و آینده، چقدر به وجود شما احتیاج دارد؛ خودتان را برای آینده بسازید. امروز، جوانان دانشجوی بسیجی، باید پیشتاز و پیشگام حرکت‌های علمی و انقلابی باشند و خودشان را شایسته و صالح برای این مسئولیت بزرگ قرار دهند. شما دانشجویان بسیجی، شما فرزندان و جگرگوشه‌های ملت، شما بهترین و پاکترین عناصر جامعه در دانشگاهها، باید در خط اسلام و در جهت عظمت و بلند کردن پرچم اسلام و کسب افتخار برای کشور، درس بخوانید و کار و تلاش کنید، تا مطمئن شوید که فردای ایران اسلامی به مراتب از امروز بهتر خواهد بود. این هدف شما باید باشد. البته باید توجه داشته باشید که این مجاهدت و مبارزه، مبارزه امروز و یک روز و دو روز و یک سال و دو سال نیست. مبارزه نسل‌ها است. اگر می‌خواهید ایران را به عزت برسانید و بسازید و عظمت ببخشید و الگوی زنده‌ای در مقابل ملت‌های دیگر باشید، باید یک نسل انقلابی و اسلامی و متدین باشید. اگر امروز شماها دانشجو هستید، فردا شما گردانندگان چرخ‌های این کشورید. پس باید امروز خودتان را بسازید. دانشگاهها را بسازید و محیط دانشگاهها را محیط اسلامی، انقلابی و علمی قرار دهید. در محیط دانشگاه، جوانان انقلابی و مسلمان باید مانند یک دست، یک تن، با یک فکر، فکر اسلام و انقلاب حرکت کنند، علم بیاموزند، ایده‌های نو خلق کنند و از هر چیزی که مخل یگانگی در راه خدا و در راه انقلاب باشد پرهیز کنند، تا بتوانند دانشگاهی بسازند که فردای ایران را تأمین کند و جمهوری اسلامی را در مقابل دشمنان و بدخواهان و ملت ایران را در مقابل دوستان و امیدواران عالم روسفید نمایند. و این وظیفه اصلی شما نخبگان جامعه دانشگاهی یعنی دانشجویان مبتکر و ممتاز بسیجی است.