سخنرانی وزیر علوم در مراسم افتتاحیه واحد بین‌المللی دانشگاه تربیت مدرس

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۲۲ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۱۰۰۰
پیامبر عظیم الشأن: «اگر دانش در ثریا هم باشد مردانی از پارس به آن دست خواهند یافت »
 
امروز بسیار خرسندم از اینکه در افتتاحیه واحد بین المللی دانشگاهی حضور دارم که در حقیقت تحقق یکی از آرزوها و آرمانهای امام بزرگمان، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است ایشان فرمودند «امیدوارم روزی برسد که برای تحصیل از خارج کشور به ایران بیایند و این امری است شدنی» سرانجام این واحد در کشورمان شکل گرفت. واحدی که شکل گیری آن قطعاً پیامدهای بسیار مثبتی را برای کشورمان در پی خواهد داشت. سایر ملل دنیا را با ایران و فرهنگ اصیل و بی نظیر ایران زمین که سابقه ای چند هزار ساله دارد آشنا خواهد کرد و ندای صلح طلبی و فرهنگ دیرین ایران را به گوش جهانیان خواهد رساند. سرزمینی که ستارگان پرفروغ آن همچون بوعلی سینا، خوارزمی، فارابی، زکریای رازی و خواجه نصیرالدین طوسی و ... بر گستره جهان نور دانش تابیدند که آثار شگرف آن در ذهنیت و عملکرد علمی خود را در دانش بشری به قوت بر جای گذاردند؛ و این هنگامی بود که در اروپا دانشی وجود نداشت دانشمندان به دلیل عقاید علمی بازخواست می گردیدند جامعه اسلام و ایران کتابخانه‌های میلیونی داشت.
دانش آموختگانی که از این مراکز به سراسر جهان معرفی خواهندشد قطعاً سفرایی برای کشورمان خواهند بود. رجاء واثق دارم که این اقدام بسیار بزرگ تاریخی که جا داشت بیشتر از این به آن پرداخته می شد، منشأ برکات بسیاری خواهد شد. اساتید گرامی و حضار محترم، باید دست به دست هم دهیم تا این اقدام بی سابقه که آبروی نظام اسلامی است به رشد و تعالی و سرمنزل مقصود برسد و قطعاً در این میان به مساعدت همه اندیشه ها نیاز است. سند چشم انداز بیست ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران ایجاب می‌کند تا در عصری که عصر انفجار اطلاعات تلقی می شود و کشورها برای دستیابی به مرزهای بالاتر دانش با یکدیگر رقابت می کنند از وقوع این امر مهم حمایت می کنیم. تحقق این مهم حرکتی خواهد بود در راستای تحقق آرزوی رهبر معظم انقلاب مبنی بر رسیدن دانشگاه تربیت مدرس به جمع دویست دانشگاه برتر جهان. خوشبختانه جنبش نرم افزاری شکل گرفته در کشور روز به روز بالنده تر می شود. در سال 2007 سالی که آن را هنوز به اتمام نرسانده‌ایم، کشور ایران با جهشی ارزشمند و رساندن سهم خود در ISI از حدود 600 مقاله به بیش از 8000 مقاله ISI ، سربلندتر از سالهای گذشته رقبایی چون ترکیه و مصر را پشت سر گذاشته است. قرار گرفتن چند دانشگاه از دانشگاههای کشور از جمله دانشگاه تربیت مدرس در جمع بالاترین رتبه های رده‌بندی دانشگاههای برتر جهان اسلام نیز افتخار و تأییدی دیگر بر این بالندگی و نویدبخش پیشرفت و تعالی بیشتر کشور است. خوشبختانه این واحد بین الملل در منطقه‌ای تأسیس گردید که پتانسیلهای علمی و پژوهشی بسیاری در زمینه‌های علوم زیستی، منابع طبیعی، کشاورزی،‌ اکوتوریسم، علوم دریایی و صنایع تبدیلی به دلیل موقعیت منطقه وجود دارد. همجواری با بزرگترین دریاچه جهان، نزدیکی با کشورهای آسیای میانه ، وجود مراکز تحقیقاتی و دانشگاههای مختلف در منطقه، جاذبه های گردشگری بی بدیل، منابع طبیعی منحصر به فرد همچون جنگلهای خزری همه از جمله این پتانسیلهاست.
اینجانب به نوبه خود از همه سرمایه ها و نیروهای انقلابی و مخلص در جهت شکل گیری این مجموعه منحصر به فرد به ویژه ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر احمدی نژاد، معاون اول محترم جناب آقای دکتر داودی و ... سپاس و تشکر خود را اعلام می دارم ودر انتهای کلام توصیه‌های ذیل را به استحضار می رسانم :
1- صرفاً‌ جذب دانشجوی خارجی به ویژه از کشورهای اسلامی و کشورهای در حال توسعه ؛
2- استفاده از استادان برجسته ایران و جهان در ارتقای آموزش و پژوهش ؛
3- تعامل و ارتباط متقابل و گسترده با دانشگاههای برتر دنیا در زمینه های مرتبط ؛
4- تلاش در جهت راه اندازی مجلات معتبر و به ویژه ایندکس های معتبر بین المللی به‌وسیله واحد بین الملل در رشته ای مربوط ؛
5- بهره گیری از پتانسیلهای بالقوه منطقه برای راه اندازی رشته های جدید ؛
6- حل مشکلات اساسی کشور و همچنین منطقه ای و بین المللی با ارائه موضوعات کاربردی و راهبردی ؛
7- تلاش در جهت تأسیس مراکز شبکه ها و قطب های بین المللی ؛
8- گسترش و انطباق رشته ها براساس نیازهای جهانی و توجه به دانش های نوین ؛
9- رفع مشکل دانشجویان کشورهای اسلامی که به علت مشکلات فرهنگی (به ویژه بانوان) قادر به تحصیل در برخی از دانشگاههای کشورهای اروپایی نیستند و فراهم کردن بستر آموزشی و تحقیقات در جمهوری اسلامی ایران متناسب با فرهنگ اصیل و ناب اسلامی؛