سخنرانی دکتر محمدمهدی زاهدی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت هفدهمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام (ره)

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۱۴ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۱۱۷۲
بسم‌الله الرحمن الرحیم

سخن گفتن از شخصیت بی‌نظیر و جامع حضرت امام (ره)، بنیانگذار راحل انقلاب و جمهوری اسلامی ایران امری است سهل و ممتنع. سهل از آن رو که اندیشه و سلوک ممتاز و یگانه ایشان در منظر ملت بزرگ و مسلمان ما از هر قشر و گروه و سن و جنسی که باشند، در عرصه‌های مختلف مبارزه، جهاد و سازندگی شناخته شده و روشن است و ممتنع از این جهت که شناخت شخصیت ذی‌ ابعاد و جامع امام راحل (ره) همراه با درک شرایط و مقتضیات پیچیده محیطی (زمانی، مکانی و...) آن، امر دشواری است که ظرافتهای خاص خود را می‌طلبد. از آنجاکه این مراسم، ویژه دانشگاهیان عزیز است، و از طرفی هم دانشگاه و دانشگاهی یک پایه و جزء اساسی وحدت و پیوند حوزه و دانشگاه به شمار می‌رود، از این حیث برای نهاد علم و پژوهش و تحقیق و نیز متولیان آن دارای کمال اهمیت است که میراث عظیم فرهنگی، دینی، سیاسی و انقلابی این رهبر هوشمند تاریخ را به آیندگان منتقل کنند و از رهگذر شناخت اندیشه، شخصیت و سیره امام راحل (ره) زمینه را برای ترویج و نهادینه‌سازی الگوهای ارزشی ماندگار خصوصاً‌در محیط علمی و فرهنگی دانشگاه فراهم سازد.
بدیهی است در این حرکت مقدس علمی و برای انجام یک چنین تکلیف خطیری، از این نکته نباید غفلت ورزید که پیش فرض شناخت امام (ره)، تدوین روش‌شناسی کارآمد، برای بررسی اندیشه‌های والای ایشان و انتخاب رویکردهای مناسب پژوهشی در این زمینه است. در کنار این موضوع، بررسی و شناخت زبان حضرت امام (ره) و جایگاه سخن ایشان در بازنمایی اندیشه‌ها و آرمان‌های‌یشان و تأثیر دو عنصر زمان و مکان در فهم سخن و تفکر این شخصیت بزرگ معاصر از اولویت‌ها و محورهای اساسی و بنیادین پژوهش و تحقیق در حوزه شناخت و شناسایی تا حد امکان همه جانبه ایشان به شمار می‌رود.
بدین ترتیب، شاید انجام دقیق و متعهدانه چنین فعالیت‌هایی است که می‌تواند و البته باید که بتواند در کاربردی کردن آموزه‌های متعالی حیات امام راحل (ره) و تدوین و فراهم ساختن شیوه‌های مؤثر بازشناسی و انتقال میراث فکری و فرهنگی ایشان به نسل‌های آینده و تبیین صحیح مفاهیمی چون عدالت اجتماعی، آزادی، استقلال، برخورد اندیشه‌ها و نسبت آن با دین کمک‌های مؤثر و مفیدی نماید.
همان شخصیت ذی‌ ابعاد و جامع حضرت امام (ره) که پیشتر به آن اشاره شد، برای اهل علم یادآور چه چیزها که نیست؛ دروس فلسفه ایشان، دروس فقه و اصول ایشان،‌ عرفان نظری و عملی ایشان،‌ شرح دعای سحر ایشان، پایمردی و استقامت ایشان در راه پیاده‌سازی اهداف و آرمانهای اسلام و بسیاری دیگر. اما یک چیز که از این‌ها مهمتر و به نوعی برآیند و وحدت تمامی این ابعاد و ویژگی‌های علمی، عرفانی، دینی، سیاسی و فرهنگی ایشان است، همانا انقلاب اسلامی است.
انقلاب اسلامی ایران که به عنوان چکیده و نتیجه تاریخ سراسر رنج و مبارزه مسلمانان آگاه و ایثارگر با هدایت و رهبری دلیرانه و مدبرانه ایشان در این دوران به ثمر نشست و نبرد همیشگی و دیرینه «حق و باطل» و «فقر و غنا» و پیروزی ایمان و اراده و عدالت‌خواهی مستضعفان بر جور و ستم و ظلم مستکبران را به منصه ظهور رسانید.
این حرکت عظیم، خیره کننده و معجزه‌وار حاصل و ثمره حضور سه عنصر «اسلام»، «مردم» و «رهبری» بر اساس جوششی عظیم و همه جانبه در ابعاد فکری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و مبتنی بر آراء و اهداف رهبری فقید این انقلاب بوده است و رمز بقاء تداوم و تعمیق آن هم بی‌هیچ شک و شبهه‌ای، در توجه و مداقّه همین عناصر و براساس همان آراء و عقاید نهفته است.
بنابراین، استمرار و تداوم راه و خط آن رهبر فرزانه که در درک عمیق و وسیع جوهره و ذات انقلاب اسلامی و ارائه آن با زبان، صورت و ساختاری جذاب و مناسب تجلی می‌یابد، ایجاب می‌کند که در هر مقطع زمانی سعی گردد تا به درستی و مطابق اصول و معیارهایی که حضرت امام (ره) تعیین کرده بودند،‌ضرورت‌ها، مقتضیات، توانمندیها و فرصت‌ها و تهدیدهای نظام اسلامی و به طور کلی عالم اسلام مورد شناسایی و بازشناسی قرار گیرد. و این جز با تلاش و همت علما و فضلای حوزه و دانشگاه میسر نتواند شد، همانان که مجهز و مسلح به سلاح علم و دین، شناخت درست زمانه خویش و آشنایی و تسلط بر مسائل مختلف و مرتبط با اقشار مختلف جوامع امروزی، قادرند تا این وظیفه خطیر را بر دوش گیرند.
لذا شایان توجه است که تداوم انقلاب اسلامی و پیگیری و جامه عمل پوشاندن به شعارهای آن تنها هنگامی میسر و میسور است که عدالت اجتماعی بدون توسعه و توسعه بدون عدالت متصور نشود و آزادی و استقلال و یا دین و سیاست در تقابل با یکدیگر یا فارغ از هم تلقی نشوند. در همین راستا باید که حامی مظلوم و خصم ظالم بودن، که همواره عقیده و الگوی عمل ائمه اطهار و نیز حضرت امام (ره) بوده است، به عنوان محتوا و سمت و سوی حرکت اسلامی و انقلاب جامعه ما، همیشه مورد تأکید و پیگیری علمی و عملی یکایک ما از دولت گرفته تا مردم مؤمن و متدین ما باشد. همان‌طور که در مهم‌ترین و مؤثرترین رهنمود مکتوب ایشان یعنی وصیت‌نامه سیاسی – الهی آن رهبر فقید آمده است، توطئه‌ها و دشمنی‌های دشمنان قسم خورده اسلام و ایران و سیاست‌های استکباری مستکبران باید هرگز از نظر یکایک آحاد مردم ما دور نگردد و در عین حال براساس رهنمودها و خط‌مشی‌های ایشان و تحت رهبری و ارشاد داهیانه و اندیشمندانه کنونی رهبر معظم انقلاب اسلامی و برای عزت و حکمت و مصلحت، اقتدار و خردمندی این نظام و کارگزاران و مردم آن در اقصی نقاط عالم متجلی گردد.
اکنون که در این جا هستیم، جایی که بیشتر از هر جای دیگری خود را به اماممان نزدیک حس می‌کنیم و اینکه در آستانه هفدهمین سالگشت عروج ملکوتی او بسر می‌بریم، با او، با دیدگاه‌های حکیمانه او، با آرمان‌ها و اهداف والای او، با صبر و استقامت و استواری او، با علم و ایمان او، با ثمره تلاشهای خستگی‌ناپذیر او، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بیعتی دوباره و تجدید عهدی می‌کنیم که آن طور که خواسته او بود، با اعتقاد راسخ و عملی به یگانگی و وحدت دین و دانش و علم و ایمان، در مسیر عزت و سربلندی و توسعه همه جانبه علمی، فرهنگی، سیاسی و اعتقادی گام برداریم.