پیام وزیر علوم،‌تحقیقات و فناوری به مناسبت 16 آذر (روز دانشجو)

۱۷ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۴۹۱۱ پیام های وزیر
تعداد بازدید:۹۶۱
بسی مایه افتخار است که بار دیگر در سالروز بزرگداشت« مقام دانشجو» فرصتی فراهم آمده تا سرافرازی، بلند همتی و مقام رفیع دانشجویان را ارج نهاده و برخود ببالیم که خدمتگزار آنانیم. فرا رسیدن این روز بزرگ تاریخی و حماسی را به تمامی دانشگاهیان فرهیخته، بویژه دانشجویان عزیز صمیمانه تبریک می‌گوییم و یاد و خاطرة جاوید شهیدان پرافتخار 16 آذر سال 1332 و تمامی شهیدان دانشجو در عرصه‌های انقلاب و دفاع مقدس را گرامی می‌داریم.
بیش از نیم سده از آن رویداد مهم که یکی از مظاهر حیات و سرزندگی و نیز مظلومیت جنبش دانشجویی است می‌گذرد. روح و معنای این حرکت و قیام، در آن حادثه خلاصه نشده و در دوره‌های بعدی، بویژه دوران مبارزه با رژیم ستم شاهی، پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و تداوم مبارزه با استکبار نیز همچون رودی خروشان، جاری، سرزنده و بالنده اوج گرفته و به حماسه آفرینی پرداخته است.
در این مسیر، به رغم سختی‌ها و مخاطرات فراوان، دانشجو و دانشگاهی با نصب‌العین قراردادن آرمان‌ها و ارزش‌های انسانی، اسلامی و ملی این مرز و بوم، استوارانه گام برداشته و به پیش شتافته است. کمتر عرصه‌ و میدانی را می‌توان سراغ گرفت که در آن دانشجویان با تمامی داشته‌ها و دانش و توان خود حاضر نبوده و جانفشانی نکرده باشند.
دانشجویان در دوران دفاع مقدس نشان دادند که می‌توان در کنار تحصیل به مبارزه و جهاد نیز پرداخت و از آن هم سرافرازانه بیرون آمد. از تلاش در راه کسب علم و معرفت تا تلاش برای آگاهی بخشی به دیگر آحاد جامعه و همینطور از التزام و تعهد اجتماعی تا مبارزه با ظلم و استکبار، همگی اموری هستند که دانشجویان عزیز ما نشان داده‌اند که به خوبی از عهدة آنها برآمده و پیروز میدان امتحان و ابتلاء بوده‌اند.
همچنین پیشگامی و جلوداری دانشجویان در تحولات فرهنگی و اجتماعی، آگاهی آنان از مسائل، رخداد‌ها و فرایند‌های جهانی، استقلال فکری، شناخت نیاز‌ها و مشکلات جامعه، به همراه الگو بودگی و ایثارگری، نقد و تحلیل دلسوزانه مسائل کشور و مسؤولان آن، همه و همه حکایت از وجود نوعی استعداد و سرمایه‌ای عظیم نزد دانشجویان دارد که لازمه پیشرفت و ترقی و تعالی کشور است.
از همین روست که بجدّ و بحق، می‌توان ادعا کرد که دانشجو « عصارة فضایل ملت»، « نماد سرزندگی و حیات و شکوه»، و «سرچشمه زلال همت و حمیت ملی و دینی» این مرز و بوم است. بنابراین بر ما و پیش از آن برخود دانشجویان است که پاس این سرمایه عظیم و الهی را نگاه داریم و از آن به نیکوترین صورت بهره‌گرفته واستفاده نمائیم.
آنچه که امروزه تحت عنوان مسائل هسته‌ای مطرح است، در واقع عرصه‌ای است که اسلاف شما دانشجویان عزیز و فهیم که فقط چندسالی زودتر از شما فارغ‌التحصیل شده‌اند، آن را میدان داری می‌کنند و بدین ترتیب عزت و علم و آگاهی و تخصص و تعهد و غرور و شرف ایرانیان را به رخ جهانیان می‌کشند و عزم این ملت بر ترفیع و ترقی و تعالی ملی را به عالمیان گوشزد می‌نمایند. امروز دفاع از توانمندی‌های هسته‌ای ایران چیزی جز ادامه حرکت عظیم ملی‌کردن صنعت نفت و مبارزه با استکبار جهانی در 16 آذر‌ها و 13 آبان‌ها نیست. با همت و تلاش شما عزیزان و یاری خداوند منان اینبار نیز پیروز میدان خواهیم بود. پرواضح است که گشودن افق‌های جدید نیازمند عزمی ملی و مشارکتی همگانی است.
التزام و تعهد اجتماعی شما عزیزان ایجاب می‌کند که در مسائل ملی و عمومی، در کنار درس و تحصیل، فعالانه مشارکت جسته و در صف اول قرار بگیرید. در این میان چگونه می‌توان بر نقش و اهمیت ویژه دانشجویان و دانشگاهیان در برپایی نهضت نرم‌افزاری تولید علم که شرط ضروری پیشرفت و تعالی مادی و معنوی کشور و بستر ساز احیای تمدن بزرگ اسلامی است، چشم فروبست. یکی از شروط اصلی امکان ایفای چنین نقشی بازکردن فضای نقد و گفتگو و مناظره و تمهید زمینه‌های مناسب برای نظریه‌پردازی و گشودن افق‌های نوین نظر و عمل است و این همه مقدور و میسر نخواهد بود مگر آنکه از آلودن فضای دانشگاه به سموم سیاست بازی و منفعت طلبی‌های جناحی و گروهی و افراط در عمل جلوگیری شود. در فضای مسموم، امکان گفتگو و تفاهم و مدارا و همدلی و وحدت زائل گشته و میدان برای معرکه‌گیران و غوغاسالاران گشوده می‌گردد.
داشتن بینش صحیح سیاسی و آگاهی اجتماعی مانع از ورود عناصر ناهمگون با روح و جهت عمومی و مانع ملی کشور و دانشگاه خواهد شد.
دانشجو برای اینکه بتواند حرکت عدالت محور، حق‌طلبانه و آرمانخواه خود را به بهترین وجه ممکن ادامه دهد، باید واجد آگاهی و بینش عمیق و اصیل سیاسی و اجتماعی باشد.
امیدواریم دانشجویان و دانشگاهیان نه تنها در این روز، بلکه در همه ایام دیگر نیز، جلوه‌های نوینی از آگاهی و احساس مسؤولیت همراه با نقد و انتقاد و توأم با فضیلت و اخلاق و قرین با آزاد منشی و قانون‌گرایی را به نمایش بگذارند و اسوه ‌هایی حسنه برای سایر آحاد جامعه باشند.
عزت و سربلندی و توفیق روزافزون تمامی دانشجویان عزیز و گرانقدر را از خداوند متعال خواستارم.

دکترمحمد مهدی زاهدی